Za své postavení bohaté světové velmoci vděčí Portugalsko především svým statečným námořním kapitánům. Ti v průběhu 15. a 16. století podnikají dlouhé výpravy do neprobádaných částí planety a dosahují jednoho fascinujícího objevu za druhým.
Při kolonizaci nových území si ale také často počínají s bezohlednou krutostí. Kteří z nich byli ti nejvýznamnější?
1. Obepluje Afriku
„Země na obzoru!“ ozve se zvolání ze strážního koše.
Píše se rok 1488 a objevitel Bartolomeo Diaz (1450–1500) právě jako první známý cestovatel v dějinách obeplouvá nejjižnější výběžek afrického kontinentu, který podle tamního počasí nazve „Bouřlivý mys“.
Tehdejší portugalský král Jan II. (1455–1495) má ale strach, že takový název by odrazoval další mořeplavce a proto jej nařídí přejmenovat na „mys Dobré naděje“.
2. Stane se guvernérem
Na budování portugalského koloniálního impéria v Indickém oceánu se výrazně podílí šlechtic a conquistador Afonso de Albuquerque (asi 1453–1515). Obsadí pro Portugalsko ostrov Hormuz v Perském zálivu, čímž zlikviduje arabský obchod s Indií!
Podaří se mu proniknout až do Malajsie. V závěru života zastává funkci guvernéra Portugalské Indie a prosluje svou brutalitou vůči místním obyvatelům.
3. Objeví Brazílii
Na smrt unavený kapitán zaráží do půdy ocelový kříž. Poté se otočí na své druhy a pronese:
„Prohlašuji tento ostrov za majetek portugalské koruny.“ Kdyby jen Pedro Álvares Cabral (asi 1467–1520) tušil, že vůbec nepřistál na ostrově, nýbrž objevil úplně nový světadíl!
Cabral se totiž na jaře roku 1500 vylodí jako první Evropan v jihoamerické Brazílii.
4. Upaluje malé děti!
Celkem tři náročné výpravy admirála Vasca da Gamy (1469–1524) do jihozápadní Asie, podniknuté v letech 1497 až 1524 položí základy portugalské kolonizaci Indie.
Slavný cestovatel si při dobývání asijských území neváhá počínat s mimořádnou krutostí. Jedenkrát například zajme loď arabských poutníků a všech 400 členů posádky, včetně žen a dětí přikáže upálit zaživa!
5. Potvrdí kulatost Země
Zřejmě nejslavnějším mořeplavcem portugalské národnosti je Fernão de Magalhães (1480–1521), jenž mezi roky 1519 a 1521 coby první člověk obepluje zeměkouli.
Fernão tak přinese nezpochybnitelný důkaz o kulatosti naší planety, ačkoli on sám se konce expedice nedožije. Cestou se totiž horlivě věnuje násilnému obracení cizinců na křesťanskou víru.
V důsledku toho se zaplete do konfliktu s domorodci na Filipínách a při následném střetu s nimi je zabit! Sluší se rovněž dodat, že jedinečného úspěchu Magalhães dosáhne ve službách Španělska.