Domů     5 mýtů z nemocnice: Řezání hrudníků i rakovina na ústupu?
5 mýtů z nemocnice: Řezání hrudníků i rakovina na ústupu?

Máme k dispozici stále lepší péči, odráží se to i na poklesu výskytu rakoviny? Rakovina zůstává jednou z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku…

Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů.

Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to mohlo být pandemií COVID-19. V roce 2021 se ale počet případů opět začal zvyšovat, zaznamenáno bylo 84 855 případů.

Meziroční nárůst od roku 2021 k nejaktuálnějšímu číslu tak je 9 %, což je alarmující trend. Dá se s tím něco dělat? Co byste měli udělat konkrétně vy?

EpochaPlus.cz vás provede světem nemocničních mýtů a k rakovině i dobrým radám k prevenci se vrátíme ke konci článku.

Musí se při operaci srdeční chlopně rozříznout hrudník?

Trápí vás dušnost, stálá únava a bolesti na hrudi? Pozor! Může jít o vážné onemocnění srdeční chlopně – takzvanou aortální stenózu. Ta postihuje hlavně pacienty nad 70 let a má jediné dlouhodobě účinné řešení: implantace nové chlopně.

Zhruba 30 % těchto lidí ale svou diagnózu nezná, či se bojí skalpelů. Málokdo ví, v řadě případů není třeba žádná velká operace s dlouhou rekonvalescencí…

Chlopeň se dá vyměnit i pomocí malého zákroku, bez otevírání hrudníku a celkové anestezie. Výsledky jsou výborné, doba rekonvalescence je minimální, potíže ustoupí hned po něm a zákrok navíc platí pojišťovna.

Chlopeň se za lokálního umrtvení vloží přes tepnu v třísle. Pokud se vás tyto problémy týkají, nezapomeňte se zeptat na metodu TAVI.

Je možné vzbudit se během operace?
Je možné vzbudit se během operace?

Během operace se můžete vzbudit

Tělem projede strašná bolest. Lékař se sklání se skalpelem. Ne! Tohle se nedá vydržet! Začnete řvát. Tak nějak vypadá noční můra mnoha lidí, které čeká operace v celkové anestezii. Vážně se dá během zákroku probrat?

Je to krajně nepravděpodobné, ale dá. V takovém případě jde o fatální selhání anesteziologa. Náchylnější k němu jsou alkoholici a drogově závislí, protože jejich jaterní enzymy fungují na vyšší obrátky.

Probrání a tudíž i vnímání bolesti by bylo ale i tak jen částečné, navíc lékaři během operace monitorují hloubku anestezie skrze elektrické ozvěny mozku. První běžné probrání pacientů se obvykle děje na sále a někteří si pak myslí, že se ještě operuje.

Trepanovaly se mozky jen ve starověku, max středověku?

Prorazit lebku a udělat do ní otvor. To je trepanace. Tento chirurgický zákrok patří k těm nejstarším, které lidstvo praktikuje, a to již v paleolitu. Má pomoci od bolesti hlavy a vyhnat zlé duchy. V době kamenné ho nepřežije 70 % trepanovaných.

Zajímavé je, že se najde u prapředků na všech kontinentech – kromě Antarktidy. Může něco takového někdo prosazovat i dnes? Ale jistěže!

První půlka 20. století udělá z lobotomie trend. A k lobotomii patří i trepanace. A dál? Roku 1964 přijde Holanďan Hugo Bart Huges (1934–2004) s teorií, že díky trepanaci dojde mozek lepšího prokrvení a bude výkonnější.

Huges si trepanaci provede sám zubní vrtačkou. Celý průběh operace nafotí a zveřejní. Založí tak kult dobrovolné trepanace, který je živý dodnes.

Zaručí bariatrické zákroky zhubnutí?

Možností operativního hubnutí je vícero. Dříve populární bandáž žaludku s kroužkem nahoře ve výsledku neoslnila, dnes se tak nejčastěji setkáte s tubulizací žaludku, laicky rukávem. Ten své nositele nutí jíst menší dávky, ideálně častěji.

Během operace také zmizí až 85 % žaludku, ze kterého se tak stane vlastně jen trubice. Zní to jako hubnoucí pohádka?

Pokud patříte k těm, kdo ve stresu vyluxují ve dvě ráno celou spižírnu – a ve stresu jste často – tak tato metoda nebude pro vás. Stejně tak nebude pro ty, kteří se odmítají hýbat.

Operace je tak hlavně pomocník na začátek dlouhé cesty, ne všespásné celoživotní řešení.

Je dnes více lidí s rakovinou?

Ke konci roku 2021 žilo v České republice 645 942 lidí s diagnózou zhoubného nádoru , což představuje více než 6 % populace.

„Nárůst počtu žijících onkologických pacientů svědčí o delším přežívání pacientů, zároveň to ale poukazuje na důležitost prevence a včasného záchytu onemocnění, díky kterému má pacient šanci na šetrnější léčbu a delší kvalitnější život,“ uvádí MUDr. Roman Košek z kliniky Health+.

V roce 2021 zemřelo na rakovinu 27 253 osob. Ačkoli tato čísla potvrzují, že onkologické onemocnění zůstává druhou nejčastější příčinou úmrtí po kardiovaskulárních chorobách, díky včasné diagnostice a pokrokům v léčbě se dlouhodobě zlepšuje přežití pacientů.

V roce 2008 bylo Česko u rakoviny tlustého střeva a konečníku v rámci incidence (počtu nových případů onemocnění za určité časové období, nejčastěji za rok) na 3. místě v Evropě. Do roku 2020 kleslo na 14. místo.

Ještě výraznější zlepšení nastalo v případě úmrtnosti – zatímco v roce 2008 bylo Česko na 3. místě v Evropě, v roce 2020 se posunulo na 20. – 21. místo.

Pětileté přežití u většiny pacientů roste i u nejčastějších diagnóz – karcinomu prsu a prostaty, při včasné diagnóze dosahuje více než 90 %.

Rakovina zůstává strašákem...
Rakovina zůstává strašákem…

Vedle nových léčebných postupů hraje zásadní roli také prevence a širší využití moderních metod, jako je například genetické testování. Provádí se pro vybranou skupinu pacientů a může pomoci odhalit dispozice pro dané onemocnění.

Organizované screeningové programy v České republice určené pro celou populaci se zaměřují například na karcinom prsu (V roce 2021 bylo díky screeningu zachyceno přes 2 500 případů tohoto onemocnění, přičemž více než 70 % bylo diagnostikováno v raných stádiích), karcinom děložního hrdla nebo karcinom tlustého střeva a konečníku:

V roce 2021 bylo díky preventivnímu vyšetření na okultní krvácení odhaleno více než 4 000 případů, z nichž většina byla zachycena v raném stádiu.

Od roku 2022 byly screeningové programy rozšířeny i na karcinom plic u kuřáků, a od roku 2024 také na karcinom prostaty.

„Genetické testování nám pomáhá identifikovat osoby s vyšším rizikem vzniku rakoviny, což je klíčové pro personalizaci preventivní péče. Indikovat tato vyšetření by měl však vždy lékař, nejčastěji to je klinický genetik.

Pravidelné kontroly pak mohou výrazně snížit pravděpodobnost vzniku pokročilého stádia,“ vysvětluje MUDr. Pavel Šnajdr z kliniky Health+.

Například u nositelů mutací genů BRCA1 a BRCA2 je riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků až desetkrát vyšší než u běžné populace.

„Prevence je základem v boji proti rakovině. Včasná diagnostika umožňuje zachytit onemocnění ještě ve stádiu, kdy je léčba nejen možná, ale také nejúčinnější.

Pro pacienta to znamená menší zátěž při samotné léčbě i rychlejší návrat do běžného života,“ dodává Roman Košek.

Zdroje informací: wikipedia.org, healthplus.cz, tavi.cz
Foto: 1-3 Pixabay
Související články
Věda a technika
Korovec, jedovatý ještěr s čelistmi podobnými svěráku
V dřívějších dobách si lidé o korovci mysleli, že ho nelze zabít, protože má kouzelnou moc. A nutno přiznat, že je z celé řady důvodů skutečně pozoruhodný…   Jen dva jedovatí ještěři…      Z celkového počtu přibližně tří tisíc druhů ještěrů jsou pouze dva druhy jedovaté, přičemž se jedná o korovce. Odtud také pramení celé pojmenování jednoho […]
Věda a technika
B-21 Raider: Bombardér budoucnosti se v utajení vyvíjí několik let!
Usedne do kokpitu, hlasem osloví palubní systém a všechno si připraví ke startu. Následuje několik hodin letu bez zastavení. Nebýt pár hupsnutí, nikdo by ani neřekl, že letadlo právě vyplivlo několik bomb. I tímto způsobem může vypadat akce nového stroje! Zvládne operovat ve velkých výškách, chlubí se obřím doletem a radary ho často nedokáží rozpoznat. […]
Věda a technika
Na útok alergií se začněte připravovat už v zimě
Trpíte alergiemi? Neponechávejte nic náhodě a připravujte se na jaro už nyní. Víte třeba, že jako prevence vzniku senné rýmy dobře funguje jednoduchý recept, zvlhčování nosní sliznice sprejem s mořskou vodou. Správně zvlhčená sliznice mnohem snáze zvládne pylový útok. Češi na tom nejsou, alespoň pokud jde o alergie, rozhodně příliš dobře. Podle statistik Státního zdravotního ústavu […]
Věda a technika
Česká vědecká stopa: Od vesmírných misí k běžnému životu
Češi se ve světě neztratí. A když říkáme ve světě, tím myslíme i ve vesmíru. Čím jsme vědecky obohatili naši civilizaci? Astronomie Fotografie od Petra Horálka opět bodovala u NASA Už počtyřicáté se podařilo rodákovi z Pardubic, fotografovi Petrovi Horálkovi, vyhrát prestižní ocenění Astronomický snímek dne NASA. Poslední Horálkova fotografie, kterou NASA na konci května […]
reklama
věda a technika
5 mýtů z nemocnice: Řezání hrudníků i rakovina na ústupu?
Máme k dispozici stále lepší péči, odráží se to i na poklesu výskytu rakoviny? Rakovina zůstává jednou z nejzávažnějších zdravotních hrozeb celosvětově i v Česku… Podle nejaktuálnějších údajů bylo v České republice v roce 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů. Mírný pokles byl zaznamenán v roce 2020 s 82 671 případy, ovlivněno to […]
Jaké alergeny na vás číhají už v únoru a jak proti nim bojovat?
Jaro je bezpochyby plné krásně rozkvetlých luk a stromů, ale s tím přichází pro alergiky hororové období. Alergií rozumíme nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváte ve svém prostředí. Alergie může mít mnoho nepříjemných podob projevů od rýmy přes astma po lehkou vyrážku nebo ekzém, ale i zánět spojivek. Nejvíce lidí […]
Budeme se očkovat proti stárnutí?
Snaha bojovat s časem má mnoho podob. A jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Nejznámější konspirace kolem vakcíny proti covidu
Pouhých 12 konkrétních elektronických účtů stojí za téměř dvěma třetinami všech dezinformací a hoaxů, týkajících se očkování proti covidu. Zatímco na Twitteru ovlivňovali tito lidé 17 % protiočkovacího obsahu, na Facebooku až 73 %. Ukázala to analýza Centra pro potírání digitální nenávisti a organizace Anti-Vax Watch. Podle ní za dezinformacemi stojí lidé provozující multimilionové organizace […]
reklama
historie
Za co vyfasuje slavný pěvec Grossi domácí vězení?
Píše se 29. května 1697 a slavný barokní zpěvák Giovanni Francesco Grossi (1653–1697) usedá do kočáru. Za sebou nechává romantické uličky italské Bologne, města vyhlášeného svou vzdělaností. Míří 60kilometrovou štrekou vstříc neméně malebné Ferraře. V proslavené Duomo di San Giorgio, tedy Katedrále svatého Jiří, si ale nikdy nezazpívá. Ba co hůř, do Ferrary ani nedorazí. […]
Století revolucí. Doba, kdy se měnily osudy lidí i národů
Doba od konce 18. do konce 19. století bývá označována za století revolucí. Na počátku tohoto období byly velké národy podřízeny kolonialistům, jejich země byly ovládány cizími mocnostmi a feudály. Během století revolucí se řada těchto dosavadních pořádků zhroutila a na jeho konci stály nové nezávislé státy. Revoluce však byly vykoupeny krveprolitím, na bojištích umírali […]
Intriky mezi spojenci. První křížová výprava skončí podvodem na císaře
Jedním ze symbolů středověku jsou kromě hradů a rytířů také křížové výpravy. Když nájezdníci ze Seldžucké říše proniknou až na nejsvatější křesťanská místa, ke Kristovu hrobu v Jeruzalémě, vzedme se v Evropě vlna odporu a skálopevného odhodlání vyrvat Jeruzalém z rukou pohanů. O intriky ovšem není nouze ani mezi spojenci nouze. Křižáci na konci první výpravy do […]
Patrick Graham: V centru pozornosti Satana
Patrick Graham strávil část života ve Francii, část v USA. Původní profesí je pilot, nyní pracuje jako zpravodajský konzultant pro nadnárodní korporace. Zároveň se věnuje psaní, jeho specialitou jsou dějiny náboženství. Již jeho první kniha Evangelium podle Stana z roku 2007 bylo oceněna cenou knihkupců a dočkalo se překladů do desítek jazyků. Námětem pro knih […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz