Věděli jste, že holoubě má inteligenci tříletého dítěte? Kolik podobně chytrých zvířat, bystřejších než domácí mazlíčci, jako pes nebo kočka, končí co by pochoutky na našich talířích?
Prase domácí
Co jíme:
Spolu s hovězím a kuřecím masem je vepřové nejčastěji používané maso v české kuchyni.
Čím vyniká:
Prasata jsou velmi citlivá zvířata, která si jsou vědoma vlastní existence. Podobně jako psi rozumí lidským emocím a dokážou se naučit různé povely. Selata navíc v některých schopnostech a rychlosti učení předčí lidské děti.
Už v 6 týdnech třeba umí rozpoznat svůj odraz v zrcadle, zatímco dětem to trvá několik měsíců. Několik studií prokázalo, že prasata jsou dokonce chytřejší než psi a kočky, dokážou řešit problémy rychleji než mnozí primáti.
Chobotnice
Co jíme:
Chobotnice se konzumují tepelně upravené i syrové (např. v japonském sushi).
Čím vynikají:
Chobotnice mají mezi bezobratlými zdaleka největší mozky. Staví si jednoduchá obydlí z nejrůznějších materiálů někdy i s vchodem, který mohou v případě hrozícího nebezpečí zatarasit. Učí se až 12× rychleji než pes.
Pamatují si každou informaci, umí používat nástroje. Najdou i cestu z bludiště. Někteří vědci se domnívají, že každé jejich rameno dokáže myslet. Centrální mozek vyšle pokyn a rameno pak samo přijde na to, jak ho splnit.
Chapadla mají neuvěřitelnou zručnost a motorickou přesnost, která si v ničem nezadá s přesností pohybů lidské ruky.
Oliheň
Co jíme:
Olihně (neboli kalmaři) jsou hlavonožci s protáhlým a úzkým tělem a velmi častou delikatesou středomořské a japonské kuchyně.
Čím vynikají:
Jejich mozková struktura je v jistém směru je podobná lidskému mozku. Stejně jako lidé jsou olihně velmi zvídavé a neustále zkoumají své okolí. Mají velkou schopnost učit se novým schopnostem a dokážou se naučit používat jednoduché nástroje.
Některé druhy olihní umí komunikovat pomocí jemných změn v barvě svých těl. Jsou schopné zobrazit na těle pruhy, kroužky, nebo se stanou zcela světlými či tmavými.
Holubi
Co jíme:
Holoubata jsou vyhledávanou pochoutkou už od starověku. Nejčastěji se upravují vcelku jako pečená holoubata nebo nadívaná.
Čím vynikají:
Studie ukazují, že holubi si dokážou zapamatovat napsaná slova. Zkoumaní holubi byli schopni rozeznat 26–58 smysluplných slov v záplavě 8000 nesmyslných.
Lidé už dávno zjistili, že holubi mají naprosto mimořádný orientační smysl a obrovskou paměť na lidi a místa.
Zní to neuvěřitelně, ale dokážou i rozlišovat fotografie některých lidí od ostatních, někteří jsou dokonce schopni od sebe odlišit obrazy různých malířů – například Van Gogha od Chagalla.
Ovce
Co jíme:
V oblasti Balkánu, Indie, Kavkazu, Blízkého a Středního východu je skopové a jehněčí nejčastěji užívaným druhem masa. Je oblíbené také v italské, francouzské, španělské a britské kuchyni.
Čím vynikají:
Ovce mají fenomenální paměť. V jednom z testů poslali vědci ovce do ohrady, ve které byla dvě vědra, jedno modré a druhé žluté. Jídlo bylo pouze v modrém. Ovce rychle pochopily a následně vždy zamířily vždy k modrému vědru.
Když ovšem vědci zaměnili barvu věder s jídlem, ovce změnily své chování. Ovce si dokážou zapamatovat tvar a odlišnosti velmi dobře. Podle testů dokonce rozeznají tváře jiných ovcí – především uvnitř stáda a to dokonce i po dvou letech.