Domů     5 bratrských dvojic, které dobyly svět!
5 bratrských dvojic, které dobyly svět!

„Ve dvou se to lépe táhne,“ říká známé přísloví. A sluší se dodat, že u nadaných sourozenců to evidentně platí dvojnásob.

Narodí se do stejné rodiny a jejich cesty se nerozdělí ani v dospělém věku. Oddaně si pomáhají, navzájem se doplňují a společnými silami dosáhnou světového věhlasu. Dokážou se také jeden pro druhého obětovat a zůstanou při sobě i v kritické chvíli. Podívejte se na pět nejslavnějších bratrských dvojic v dějinách!

1. Tiberius a Gaius Gracchové: Zemřou pro své přesvědčení!

„I divoká zvířata žijící v Itálii mají svá doupata a pelechy, ale lidé, bojující a umírající za Itálii, nemají kromě vzduchu a světla nic,“ vykřikuje charismatický řečník a davy římské chudiny mu poslušně naslouchají.

Vzdělaní státníci z období starověkého Říma Tiberius (163–133 př. n. l.) a Gaius (154–121 př. n. l.) Gracchové se ve 2. století př. n. l. vypracují do vysokých politických funkcí tzv. tribunů lidu.

Své životy zasvětí prosazování pozemkové reformy, na jejímž základě by byla půda velkých vlastníků přerozdělena mezi prosté obyvatelstvo. Díky tomu jsou považováni za praotce socialismu. Oba jsou však později za své kontroverzní názory zavražděni.

2. Cornelis a Johan de Wittové: Rozřežou je na kusy!

Nizozemsko zažívá ve druhé polovině 17. století svoji zlatou éru! Republika bohatne na výnosném zahraničním obchodu. Prudký rozkvět zaznamenává i holandská věda a umění.

Výraznými představiteli této epochy jsou nerozluční sourozenci Cornelis (1623–1672) a Johan (1625–1672) de Wittové. Cornelis je už v 27 letech zvolen starostou velkého města Dordrechtu.

Ještě dále to dotáhne Johan, který od roku 1653 zastává úřad tzv. velkého pensionáře, což byla tehdy nejvyšší politická funkce v Nizozemsku. Bratři zanechají významný otisk na poli politiky, matematiky a ekonomie.

Vyznamenají se též coby stateční vojáci, když se aktivně zúčastní války s Anglií. V roce 1672 se de Wittové stanou obětí vykonstruovaného spiknutí. Jsou uvězněni a posléze brutálně zlynčováni zfanatizovaným davem!

3. Jacob a Wilhelm Grimmové: Založí novou vědu!

V západních zemích snad nenajdete jediného člověka, jenž by se nikdy nesetkal s pohádkami bratří Jacoba (1785–1863) a Wilhelma (1786–1859) Grimmových.

Původně dva přední němečtí lingvisté se věnují sbírání a sepisování lidových příběhů, písní a legend, čímž zásadním způsobem ovlivní podobu moderní dětské literatury. Právě z jejich per pocházejí nejznámější verze Sněhurky, Popelky nebo Červené karkulky.

Zároveň tak položí základy nové vědní disciplíně – folkloristice. Přestože jsou oba vybaveni nadprůměrným talentem, jen těžko by jeden bez druhého dosáhli tak ohromujících úspěchů.

Zatímco starší Jacob je geniálním jazykovým odborníkem a má na starosti zejména úpravu gramatiky, mladší Wilhelm je nadanější po umělecké stránce a řadě přejatých příběhů dodá laskavější a poetičtější nádech.

Roku 1841 se Grimmové stanou profesory na univerzitě v Berlíně a následujících 13 let věnují práci na tvorbě rozsáhlého německého výkladového slovníku.

4. Auguste a Louis Lumièrové: Podcení svůj vynález!

Ve společenském sále pařížské hotelové kavárny se vrtí na židlích 33 nedočkavých diváků.

Je 28. prosince roku 1895 a francouzští vynálezci Auguste (1862–1954) a Louis (1864–1948) Lumièrové se zrovna chystají uskutečnit první filmovou projekci na světě!

Přestože na vývoji pohyblivých obrázků ve stejné době pracují i jiní vědci, největší zásluhu na zpopularizování nového média lze bez debat připsat právě těmto dvěma podnikavým bratrům. Auguste s Louisem se navzájem úžasně doplňují.

Mladší Louis je vynikající inženýr a starší Auguste zase skvělý manažer, co dokáže Louisovy výtvory dobře prodat. Společně si v únoru 1895 nechají patentovat filmovou kameru.

Několik měsíců na to pak představí široké veřejnosti svých 10 krátkých snímků, které jsou považovány za nejstarší filmy historie. „Kino je vynález bez budoucnosti,“ tvrdí přesto na sklonku 19. století průkopníci světové kinematografie. Kdyby jen věděli, jak šeredně se mýlí.

5. Wilbur a Orville Wrightové: Muži, co dali člověku křídla!

„Teď, anebo nikdy!“ usměje se Američan Orville Wright (1871–1948) a rozjede se na prapodivném přístroji proti větru. Jeho bratr Wilbur (1867–1912) běží vedle něj a přidržuje letoun za křídlo, aby se nepřevážil.

Náhle sourozenci ucítí slabé škubnutí a stroj se nemotorně odlepí od země! Vynálezci z amerického Ohia provedou 17. prosince roku 1903 úplně první zaznamenaný let na letadle těžším než vzduch v dějinách. Mimořádně tak přispějí k rozvoji světového letectví.

Mladší zástupce ze sourozenecké dvojice Orville tehdy za 12 sekund překoná vzdálenost 36,5 metru! Naprosto stejný podíl na historické události má ovšem i jeho bratr Wilbur, jelikož oba muži spolu na všech vynálezech po celý život úzce spolupracují.

Foto: www.wikipedia.com www.strikefighterconsultinginc.com www.returnogkings.com www.imgkid.com
Související články
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Lifestyle
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Lifestyle
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
reklama
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.