Domů     5 bratrských dvojic, které dobyly svět!
5 bratrských dvojic, které dobyly svět!

„Ve dvou se to lépe táhne,“ říká známé přísloví. A sluší se dodat, že u nadaných sourozenců to evidentně platí dvojnásob.

Narodí se do stejné rodiny a jejich cesty se nerozdělí ani v dospělém věku. Oddaně si pomáhají, navzájem se doplňují a společnými silami dosáhnou světového věhlasu. Dokážou se také jeden pro druhého obětovat a zůstanou při sobě i v kritické chvíli. Podívejte se na pět nejslavnějších bratrských dvojic v dějinách!

1. Tiberius a Gaius Gracchové: Zemřou pro své přesvědčení!

„I divoká zvířata žijící v Itálii mají svá doupata a pelechy, ale lidé, bojující a umírající za Itálii, nemají kromě vzduchu a světla nic,“ vykřikuje charismatický řečník a davy římské chudiny mu poslušně naslouchají.

Vzdělaní státníci z období starověkého Říma Tiberius (163–133 př. n. l.) a Gaius (154–121 př. n. l.) Gracchové se ve 2. století př. n. l. vypracují do vysokých politických funkcí tzv. tribunů lidu.

Své životy zasvětí prosazování pozemkové reformy, na jejímž základě by byla půda velkých vlastníků přerozdělena mezi prosté obyvatelstvo. Díky tomu jsou považováni za praotce socialismu. Oba jsou však později za své kontroverzní názory zavražděni.

2. Cornelis a Johan de Wittové: Rozřežou je na kusy!

Nizozemsko zažívá ve druhé polovině 17. století svoji zlatou éru! Republika bohatne na výnosném zahraničním obchodu. Prudký rozkvět zaznamenává i holandská věda a umění.

Výraznými představiteli této epochy jsou nerozluční sourozenci Cornelis (1623–1672) a Johan (1625–1672) de Wittové. Cornelis je už v 27 letech zvolen starostou velkého města Dordrechtu.

Ještě dále to dotáhne Johan, který od roku 1653 zastává úřad tzv. velkého pensionáře, což byla tehdy nejvyšší politická funkce v Nizozemsku. Bratři zanechají významný otisk na poli politiky, matematiky a ekonomie.

Vyznamenají se též coby stateční vojáci, když se aktivně zúčastní války s Anglií. V roce 1672 se de Wittové stanou obětí vykonstruovaného spiknutí. Jsou uvězněni a posléze brutálně zlynčováni zfanatizovaným davem!

3. Jacob a Wilhelm Grimmové: Založí novou vědu!

V západních zemích snad nenajdete jediného člověka, jenž by se nikdy nesetkal s pohádkami bratří Jacoba (1785–1863) a Wilhelma (1786–1859) Grimmových.

Původně dva přední němečtí lingvisté se věnují sbírání a sepisování lidových příběhů, písní a legend, čímž zásadním způsobem ovlivní podobu moderní dětské literatury. Právě z jejich per pocházejí nejznámější verze Sněhurky, Popelky nebo Červené karkulky.

Zároveň tak položí základy nové vědní disciplíně – folkloristice. Přestože jsou oba vybaveni nadprůměrným talentem, jen těžko by jeden bez druhého dosáhli tak ohromujících úspěchů.

Zatímco starší Jacob je geniálním jazykovým odborníkem a má na starosti zejména úpravu gramatiky, mladší Wilhelm je nadanější po umělecké stránce a řadě přejatých příběhů dodá laskavější a poetičtější nádech.

Roku 1841 se Grimmové stanou profesory na univerzitě v Berlíně a následujících 13 let věnují práci na tvorbě rozsáhlého německého výkladového slovníku.

4. Auguste a Louis Lumièrové: Podcení svůj vynález!

Ve společenském sále pařížské hotelové kavárny se vrtí na židlích 33 nedočkavých diváků.

Je 28. prosince roku 1895 a francouzští vynálezci Auguste (1862–1954) a Louis (1864–1948) Lumièrové se zrovna chystají uskutečnit první filmovou projekci na světě!

Přestože na vývoji pohyblivých obrázků ve stejné době pracují i jiní vědci, největší zásluhu na zpopularizování nového média lze bez debat připsat právě těmto dvěma podnikavým bratrům. Auguste s Louisem se navzájem úžasně doplňují.

Mladší Louis je vynikající inženýr a starší Auguste zase skvělý manažer, co dokáže Louisovy výtvory dobře prodat. Společně si v únoru 1895 nechají patentovat filmovou kameru.

Několik měsíců na to pak představí široké veřejnosti svých 10 krátkých snímků, které jsou považovány za nejstarší filmy historie. „Kino je vynález bez budoucnosti,“ tvrdí přesto na sklonku 19. století průkopníci světové kinematografie. Kdyby jen věděli, jak šeredně se mýlí.

5. Wilbur a Orville Wrightové: Muži, co dali člověku křídla!

„Teď, anebo nikdy!“ usměje se Američan Orville Wright (1871–1948) a rozjede se na prapodivném přístroji proti větru. Jeho bratr Wilbur (1867–1912) běží vedle něj a přidržuje letoun za křídlo, aby se nepřevážil.

Náhle sourozenci ucítí slabé škubnutí a stroj se nemotorně odlepí od země! Vynálezci z amerického Ohia provedou 17. prosince roku 1903 úplně první zaznamenaný let na letadle těžším než vzduch v dějinách. Mimořádně tak přispějí k rozvoji světového letectví.

Mladší zástupce ze sourozenecké dvojice Orville tehdy za 12 sekund překoná vzdálenost 36,5 metru! Naprosto stejný podíl na historické události má ovšem i jeho bratr Wilbur, jelikož oba muži spolu na všech vynálezech po celý život úzce spolupracují.

Foto: www.wikipedia.com www.strikefighterconsultinginc.com www.returnogkings.com www.imgkid.com
Související články
Lifestyle
Pozor na lidožravou kočku! Představujeme vám nejpodivnější vánoční zvyky a tradice!
Zbývá několik posledních dní, než naplno vypukne to pravé vánoční období. Děti budou nedočkavě vyhlížet večerní příchod Ježíška, maminky konečně dovolí ochutnávat cukroví, tatínkové budou zápasit s instalací stromku do stojanu a všichni si budou společně užívat to nejkouzelnější období v roce – čas klidu, pohody, zázraků a mnoha tradic a zvyků. Jenže co je běžné u […]
Lifestyle
Britská vláda padla kvůli aféře s milenkou
Vysoce postavený britský politik, sovětský agent a krásná dáma poněkud lehčích mravů. Připadá vám, že to jsou skvělé ingredience pro natáčení špionážního thrilleru? Jenže je skutečnost, která se v 60. letech 20. století opravdu odehrála… Britský ministr války John Profumo (1915–2006) se v červenci roku 1961 na večírku u lorda Astora seznámí s mladou modelkou a striptérkou Christine […]
Lifestyle
Karlovy Vary: Místo pro dokonalý odpočinek, perla lázeňství a součást UNESCO
Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte. Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží. Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  […]
Lifestyle
Pepsi v SSSR: Jak Sovětský svaz vymění válečné lodě za americký nápoj
Řada firem vede urputné boje se svými konkurenty. Ale málokterá firma se ocitne v „opravdové“ válce. Pepsi Cola to zvládne hned dvakrát. Mediálně známé jsou „Cola wars“. Méně známý je její zásah do dějin Studené války. Když skončí druhá světová válka, mír to světu nepřinese. Už o dva roky později je vztyčena nechvalně známá Železná opona […]
reklama
zajímavosti
Modla s notebookem. Teenager Carlo Acutis na cestě mezi svaté
Do ruky bere růženec a pokleká na zem. Při modlitbě si vzpomene na chlapce, o němž nedávno slyšela, a tak veškeré prosby směřuje právě na něj. Prosí, aby se její dcera probrala a mohla zase chodit. Světe div se, dívka o den později skutečně otevře oči. Tenisky, džíny a svetr – v takovém úboru je v […]
Jmelí: Bylina nejen léčivá, ale i posvátná
Jmelí, které bylo dříve řazeno do jednoho druhu s názvem jmelí bílé, se dnes dělí na jmelí listnáčové a jmelí jehličnanové. Oba druhy jsou stále zelené dřevnaté poloparazitické rostliny, které v korunách stromů, a to buď listnatých – nebo jehličnatých tvoří košaté trsy. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu poloparazitickou, své „hostitelské“ stromy […]
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí […]
Záhady láhví: Proč jsou ty od piva hnědé a zelené?
Některé druhy piva najdete v obchodech i v čirých láhvích, ovšem vedou rozhodně ty zabarvené. Proč vlastně, když nám pak pravá barva nápoje zůstává skryta? A jaké zajímavé zvyky najdeme u jiných nádob? Pivo vyrábí už staří Egypťané, až v 19. století se však začíná stáčet do láhví. Nejprve jsou z průhledného skla, ovšem zlatavý […]
reklama
historie
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
Karl Hermann Frank: Byla jeho choť Karola sovětskou špionkou?
V dobách, kdy je zvykem těhotenské bříško skrývat, Karola Franková ho staví v impozantní róbě z potištěného hedvábí světu na odiv. Když s manželem vyrazí na nějakou společenskou akci, ostatní ženy závistivě polknou. Protektorátní vládce si vybral skutečnou perlu. „Moje první žena se jmenovala Anna, rozená Müllerová, datum narození květen 1898. Bylo to manželství nešťastné, a proto došlo v […]
Jesse James: Národní hrdina zastřelen zezadu!
Ve dvou se to lépe táhne, říká se někdy. Ať už jde o kamarádství anebo o něco víc. A také se takové příběhy pak lépe poslouchají, protože většinou tam nechybí věrnost, láska nebo opravdové přátelství, i když někdy navzdory zákonu. Jenže někdy to taky znamená, že teprve ve dvojici se probudí temné síly, které spí někde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz