Dcera majitele obchodu se smíšeným zbožím Margaret už odmala projevuje výjimečnou inteligenci a vysoké ambice. Hned po studiích chemie na Oxfordu se začne angažovat v komunální politice a postupně vystoupá až na vrchol. Dne 4. května 1979 se stane první ženskou premiérkou ve Spojeném království.
Tehdy ještě netuší, že se stane také nejdéle sloužícím člověkem v tomto důležitém úřadu ve 20. století. Za své činy získá Margaret Thatcherová (1925–2013) přízvisko Železná lady, pod kterým ji zná snad celý svět. Není to jediná přezdívka, které se jí dostane.
Poté, co zarazí program dodávání mléka zdarma do škol, se jí říká „Thatcherová, zlodějka mléka“, známá je také pod jmény „Velká slonice“ a „Hokynářova dcera“. Jak naznačují tyto přezdívky, s její popularitou to bylo někdy na vážkách.
Hospodyně britského státu
Už její zvolení do čela Konzervativní strany v roce 1975 je velkým překvapením. Vždy představuje spíše outsidera a její podpora mezi spolustraníky není velká. Mnozí předpovídají, že její vedení nevydrží. Thatcherová ale všechny krize ustojí s grácií.
Ještě větší překvapení nastane o čtyři roky později, když se tato drobná, ale sebevědomá žena stane premiérkou a její strana získá 44 křesel. Spoléhá na svoji image pečlivé hospodyně, jejíž domácností je celý stát, a také na své dobré rétorické schopnosti.
Úspěchy a prohry
Thatcherová se ukáže být velkou zastánkyní volného trhu a podpory podnikání. Mezi opatření, která její vláda zavedla, aby vytáhla Británii ze stavu ekonomické stagnace, patřilo omezení vládních výdajů, zrušení podpory krachujícím podnikům a privatizace.
Země se ale propadá do ještě hlubší krize, otřásají jí stávky a nezaměstnanost stoupá k 12 procentům. Průzkumy tehdy ukazují, že se první premiérka stala také nejneoblíbenějším premiérem v historii země.
Později ale dosáhne velkých triumfů, k nimž patří třeba vítězství v boji o Falklandy, a také její ekonomické reformy se ukážou být úspěšnými.