Domů     4 x objevy pravěkých maleb: Pomohl k nim i zatoulaný pes!
4 x objevy pravěkých maleb: Pomohl k nim i zatoulaný pes!

Pravěký muž ponoří ruku do temně rudé směsi. Za chvilku s ní začne malovat obrázky bizonů na skalní stěnu. Pracuje soustředěně a dává si práci i s detaily. Věří, že čím dokonaleji zvíře zobrazí, tím větší úspěch bude mít při příštím lovu.

„Jestliže povrch skály měl význam jakožto hmatatelné rozhraní mezi dvěma světy, jaký význam lidé přikládali tomu, že na něj malovali obrazy? Jaký význam měla barva?

A jaký vztah byl mezi výrobou barviv, malířskou tvorbou a účinkem maleb na diváka?“ ptá se jihoafrický profesor antropologie David Lewis Williams a současně nabízí odpověď.

Jako barvivo podle něj pravěcí lidé často používali rozemletý prášek z krevelu (železná ruda) smíchaný s krví zvířat, která prý má zázračnou sílu, a pravěcí šamani toho využívali.

Nejenom rituální tanec, ale i pohled na výtvory skalního umění měl jejich kmenům zajistit mužnou sílu i šťastnou budoucnost.

1. Křik malé holčičky

Místo: jeskyně Altamira na severu Španělska

Doba vzniku obrazů: 20 000 př. n. l.

Co znázorňují: bizony, jeleny, kozy, koně, divoká prasata

Kdy byly objeveny: 1879

Zajímavost: Odborníci podezírali objevitele díla Marcelina de Sautuolu, že jim ukazuje padělky.

V roce 1868 hledá jistý lovec v Altamiře svého psa, který vlezl do skalní průrvy. Když se vydá za ním, spatří nádherné výjevy na stěnách jeskyně.

Upozorní na ně vlastníka pozemku Marcelina Sanza de Sautuolu (1831–1888), vášnivého amatérského archeologa. Ten se však do jeskyně vydá až v roce 1879 se svoji osmiletou dcerkou Marií.

Holčičku nebaví být stále po otcově boku, a tak zamíří na průzkum do jedné z bočních chodeb. Náhle se ozve její křik: „Podívej tati, býci“. Když se otec jde podívat, co tam dcerka vyvádí, překvapeně zírá na spousty barevných obrázků.

Jenže odborníci jeho objevu nevěří. „Toulal se tam v okolí nějaký němý malíř. Kdo ví, jestli to není jeho dílo!“ prohlašují. Na Sautuolu si ukazují prstem jako na sprostého podvodníka. Přesvědčí je teprve objevy v dalších francouzských jeskyních.

„Nelze než vzdát hold Marcelinu Sanzovi de Sautuola, ve svém výzkumu postupoval metodicky, opatrně a bez emocí.

Při své práci se nedopustil jediné chyby,“ omlouvá se dodatečně Émile Cartailhac (1845–1921), francouzský expert na prehistorii a Sautuolův kritik. Očištění svého jména se ale Španěl dočká až po smrti.

2. Prehistorická galerie

Místo: Pohoří Tassili, Alžírsk

Doba vzniku obrazů: 8000–1200 př. n. l.

Co znázorňují: různé scény z každodenního života jako lov a tanec, stáda zvířat, zvířata útočící proti sobě

Kdy byly objeveny: 1933

Zajímavost: Francouzský historik Henri Lhote se na místo vydává na základě vyprávění jistého vojáka.

Vyprahlá písečná pustina, do níž se intenzivně opírají sluneční paprsky. Přesně tak dnes vypadá poušť Sahara na severu Afriky. Svoji současnou podobu ale získává teprve před asi 4000 lety. V době před 6000 lety tu ještě roste bujná zeleň.

Vláhu jí zajišťují řeky i jezera a tehdy v Tassili vznikají překrásné skalní malby. Svědčí o tom, že zde žijí velká a početná stáda zvířat.

Pravěkým umělcům učarují natolik, že je vyobrazují na skalní stěny. První zprávy o skalních obrazech v této lokalitě podávají cestovatelé již v 19. století.

O podrobnější průzkumy se ale postará teprve francouzský historik umění Henri Lhote (1903–1991). V roce 1933 si v alžírském Djanetu vyslechne vyprávění jistého vojáka Brenanse.

„Skalní stěny pohoří Tassili zdobí různé obrazy,“ líčí mu bojovník a Lhote zahoří touhou zjistit, zda je to pravda.  Ve skalách střední Sahary odhalí dokonalou galerii, která mapuje vývoj prehistorické malby.

3. Nečekaný objev

Místo: jeskyně Lascaux, údolí řeky Dordogne na jihozápadě Francie

Doba vzniku obrazů: 18 000–13 000 př. n. l.

Co znázorňují: zvířata, hlavně jeleny, býky a zubry

Kdy byly objeveny: 1940

Zajímavost: Na objev náhodně narazí čtyři chlapci na procházce se psem.

Čtyři chlapci se vydali na procházku se psem kolem řeky Dordogne. Píše se 12. září 1940 a výlet rozpustilých kluků skončí nejen pro ně obrovským překvapením. Pošťuchují se mezi sebou, když najednou zjistí, že jejich pes kamsi zmizel.

„Kde jenom může být?“ dumají. Při průzkumu údolí narazí na díru do země. „Možná vlezl sem,“ napadne jednoho z hochů. Za chvilku už se všichni ocitají v jeskyni. Zírají na její stěny, které zdobí spousty barevných kreseb.

Svůj objev si samozřejmě nenechají pro sebe. Vědecký svět jásá. Na rozdíl od objevu v Altamiře se v tomto případě pochybnosti o pravosti děl ihned rozplynou. „Je to prehistorická Sixtinská kaple,“ září odborníci nadšením.

Stěny pokrývají obrazy jelenů, zubrů a býků.  Podle odhadů je vytvořili lidé, kteří na jihozápadě Francie žili v době před 15 000–20 000 lety v mladší době kamenné, v období tzv. magdalénienu.

4. Pomalované příbytky

Místo: Çatal Hüyük, jižní Anatolie, Turecko

Doba vzniku obrazů: 7 500–5 600 př. n. l.

Co znázorňují: scény bojujících býků, ženy rodící býka

Kdy byly objeveny: 1958

Zajímavost: Do obydlí stojících v neolitickém sídlišti se vstupovalo střechou, aby sem nevnikala zvěř.

Çatal Hüyük je jedním z prvních neolitických (mladší doba kamenná, na Předním Východě asi 8000–3500 př. n. l.) měst. V roce 6000 př. n. l. má přibližně 5000–10 000 obyvatel, což odpovídá současnému menšímu městu. Tehdy jde o ale o opravdu velké sídlo.

Lidé zde nežijí v klasických jeskyních. Stavějí si domy z vepřovic a jejich příbytky mají pravoúhlé stěny. Dovnitř nechodí dveřmi, ale střechou.

Zabrání tak proniknutí nezvaných hostů, hlavně zvířat, která by si chtěla pochutnat na lidském mase.  Zdi obydlí pokrývá je vápenná omítka a na ní spousta barevných reliéfů.

Znázorňující lovecké scény, které mají svojí symbolikou zajistit stejnou kořist i pro příště. Severní stěny pokrývají scény s býkem jako vyjádřením mužnosti.

„Dobytek, většinou skot, je nejčastějším zobrazovaným zástupcem z říše zvířat a v 78 procentech mu nechybí rohy (symbol síly a vitality – pozn. red.),“ poznamenávají k malbám současné americké archeoložky Nerissa Russelová a Katheryn C. Twissová ve studii věnované symbolice zvířat v  Çatal Hüyüku.

Východní zdi domovů zdobí malby rituálů spojených s kultem smrti, západ je pro změnu vyhrazen scénám příchodu na svět, například ženě rodící býka. Pouze na jižní stěně žádné malby nejsou, nachází se zde totiž kuchyňský kout.

Foto: wikimedia.org, planetabenitez.com, turkeydesk.com, unesco.org
Související články
Historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz