Skip to content
reklama
reklama

4 tučné odměny: Peníze povzbudí paměť svědka i svědomí spoluviníka!

Zločinci na útěku, pátrání po pachatelích, hledání pohřešovaných dětí… Je mnoho činností, u kterých jsou policisté bez pomoci veřejnosti v koncích. Někdy ale v pátrání pomůže slíbená odměna.

Velké peníze dokážou povzbudit paměť svědka i polechtat svědomí spoluviníka.

Případ: Zabití protidrogového agenta

Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero.

Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero.

Předehra: Američané dobře vědí, že do jejich země proudí drogy zejména z jihu. Agent Enrique Camarena Salazar pracuje v Mexiku v přestrojení. Zavede kolegy na ranč El Búfalo. Při zátahu protidrogoví agenti a policie zničí 10 000 tun marihuany za 160 000 000 dolarů.

Co se stalo: Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero se pomstí. Camarenu Salazara a jeho pilota Zavalu Avelara nechá 7. února 1985 unést. Oba umučí k smrti. Pak podplatí policejního šéfa Armanda Pavóna Reyese 300 000 dolary a uteče na Kostariku.

Kdo za to může: Caro Quintero je v 70. a 80. letech pokládán za hlavního narkobarona, který zásobuje drogami USA. Vyšvihne se tak i díky pomoci americké CIA, která využívá jeho kontaktů. Víc než o narkotika jí jde v tomto případě o podporu protikubánských sil ve Střední Americe.

Odměna: Za některé ze svých hříchů už si Caro Quintero odseděl trest. Vloni v srpnu ho ale pustili z vězení a od té doby se vyhýbá mexické půdě i USA. Tento stát s ním má nevyřízené účty a pouhé tři měsíce po jeho propuštění na něj vypisuje odměnu v rekordní výši 5 000 000 dolarů.

Případ: Teroristický útok

Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace.
Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace.

Předehra: Skupina, která si říká Bojovníci 17. listopadu, patří mezi nejobávanější teroristické organizace světa, než ji předčí neblaze proslulá al-Káida. Má spadeno hlavně na evropské politiky. Mezi její oběti patří britský atašé Stephen Saunders nebo šéf evropské pobočky CIA Richard Welsch.

Co se stalo: 1. listopadu 2013 zastaví na ulici na severním předměstí Athén zvaném Neo Iraklio několik maskovaných mužů na motorkách. Zastřelí dva přesně vytipované lidi, kteří pracují v úřadě na této adrese.

Potom opět odjedou.

Kdo za to může: V souvislosti s případem je stíháno několik lidí. Za atentátem stojí nejspíš Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace. Dostal sice již dříve 6násobné doživotí za jinou sérii smrtících útoků, ale z vězení utekl.

Odměna: Na hlavu Xirose je vypsána největší odměna v historii moderní Evropy, 4 000 000 eur. Sám Xiros si z toho ale nic nedělá. Rozešle video, na kterém promlouvá před portréty diktátorů. „Je čas vzít zbraně a bojovat!“ prohlašuje na něm.

Případ: Ztracená školačka

Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi.
Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi.

Předehra: 11letá dívka jménem Siriyakorn Siriboonová z předměstí australského velkoměsta Melbourne to má do školy jen 10 minut pěšky. Tak jako každý den, i 2. června 2011 vyrazí po ránu na tuto nedlouhou cestu.

Do školy ale nedojde.

Co se stalo: Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi začnou po své holčičce okamžitě pátrat. Na policii se přihlásí muž, který tvrdí, že ji srazil autem, zabil a v návalu paniky odvezl do lesa. Ukáže se ale, že jde o duševně nemocného jedince, který si vše vymyslel.

Kdo za to může: Podle vyšetřovatele Johna Pottera je pravděpodobné, že dívka se stala obětí únosu a v současné době již není naživu. Ze zločinu byl podezírán jistý muž ve věku 20 až 25 let. Policie ale tuto hypotézu již opustila.

Odměna: Na informaci vedoucí k nalezení dívky je vypsána odměna 1 000 000 australských dolarů. Zatím se přihlásil svědek, který viděl školačku v inkriminovaný den v bílém Fordu Falcon typu EA nebo EF. Řídil ho starší muž, běloch, s barevným tetováním na levé paži.

Případ: Únos dospělého muže

Kelvin Melton byl obžalován z vraždy a několika násilností.
Kelvin Melton byl obžalován z vraždy a několika násilností.

Předehra: Úspěšná právnička Colleen Janssenová vystupuje jako žalobkyně v případu jistého Kelvina Meltona. Je obžalován z vraždy a několika násilností. Díky nekompromisní žalobkyni skončí ve věznici v Butneru na doživotí.

Co se stalo: Ze svého domu v Severní Karolíně je 4. dubna 2014 unesen otec žalobkyně, Frank Janssen (63). Jedná se o člověka pracujícího pro americkou armádu na utajované pozici. FBI případ šetří se vší vážností.

Nitky ale kupodivu vedou do věznice v Butneru.

Kdo za to může: Únos naplánoval Melton, vůdce pouličního gangu z Atlanty. Chtěl se pomstít žalobkyni. „Zkus zavolat policii a vrátíme ti muže v 6 kusech,“ hrozí únosci Frankově manželce Christie. Vyhrožují jí také granátem hozeným do okna.

Odměna: FBI na únosce vedené Jakymem Tibbsem (21) vypíše odměnu 250 000 dolarů. Doufá, že někdo z gangu začne mluvit a podrazí ostatní. Nakonec je Janssen osvobozen. Šestici pachatelů čeká soud. Zatím nebyla zveřejněna informace o vyplacení odměny.

Foto: elmanana.com.mx, dw.com, news.com.au, yahoo.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Tajemný tvor jménem čupakabra: Výmysl lovců senzací nebo dobře utajené zvíře?
21stoleti.cz

Tajemný tvor jménem čupakabra:...

O tajemné tvory není na naší planetě nouze. S...
Vzestupy a pády slavných českých hvězd
skutecnepribehy.cz

Vzestupy a pády slavných...

Nejpřehlednější průvodce...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Ekvádorská hora Catequilla: Dokládá úchvatné znalosti dávné civilizace?
enigmaplus.cz

Ekvádorská hora Catequilla:...

Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed...
Breitling si podmaňuje vodní živly
iluxus.cz

Breitling si podmaňuje vodní...

První polovina roku se u švýcarské značky...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...