Skip to content

4 tučné odměny: Peníze povzbudí paměť svědka i svědomí spoluviníka!

Zločinci na útěku, pátrání po pachatelích, hledání pohřešovaných dětí… Je mnoho činností, u kterých jsou policisté bez pomoci veřejnosti v koncích. Někdy ale v pátrání pomůže slíbená odměna.

Velké peníze dokážou povzbudit paměť svědka i polechtat svědomí spoluviníka.

Případ: Zabití protidrogového agenta

Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero.

Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero.

Předehra: Američané dobře vědí, že do jejich země proudí drogy zejména z jihu. Agent Enrique Camarena Salazar pracuje v Mexiku v přestrojení. Zavede kolegy na ranč El Búfalo. Při zátahu protidrogoví agenti a policie zničí 10 000 tun marihuany za 160 000 000 dolarů.

Co se stalo: Majitel ranče a spoluzakladatel drogového kartelu Sonora Rafael Caro Quintero se pomstí. Camarenu Salazara a jeho pilota Zavalu Avelara nechá 7. února 1985 unést. Oba umučí k smrti. Pak podplatí policejního šéfa Armanda Pavóna Reyese 300 000 dolary a uteče na Kostariku.

Kdo za to může: Caro Quintero je v 70. a 80. letech pokládán za hlavního narkobarona, který zásobuje drogami USA. Vyšvihne se tak i díky pomoci americké CIA, která využívá jeho kontaktů. Víc než o narkotika jí jde v tomto případě o podporu protikubánských sil ve Střední Americe.

Odměna: Za některé ze svých hříchů už si Caro Quintero odseděl trest. Vloni v srpnu ho ale pustili z vězení a od té doby se vyhýbá mexické půdě i USA. Tento stát s ním má nevyřízené účty a pouhé tři měsíce po jeho propuštění na něj vypisuje odměnu v rekordní výši 5 000 000 dolarů.

Případ: Teroristický útok

Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace.
Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace.

Předehra: Skupina, která si říká Bojovníci 17. listopadu, patří mezi nejobávanější teroristické organizace světa, než ji předčí neblaze proslulá al-Káida. Má spadeno hlavně na evropské politiky. Mezi její oběti patří britský atašé Stephen Saunders nebo šéf evropské pobočky CIA Richard Welsch.

Co se stalo: 1. listopadu 2013 zastaví na ulici na severním předměstí Athén zvaném Neo Iraklio několik maskovaných mužů na motorkách. Zastřelí dva přesně vytipované lidi, kteří pracují v úřadě na této adrese.

Potom opět odjedou.

Kdo za to může: V souvislosti s případem je stíháno několik lidí. Za atentátem stojí nejspíš Christodoulos Xiros, vůdce řecké pobočky zmíněné organizace. Dostal sice již dříve 6násobné doživotí za jinou sérii smrtících útoků, ale z vězení utekl.

Odměna: Na hlavu Xirose je vypsána největší odměna v historii moderní Evropy, 4 000 000 eur. Sám Xiros si z toho ale nic nedělá. Rozešle video, na kterém promlouvá před portréty diktátorů. „Je čas vzít zbraně a bojovat!“ prohlašuje na něm.

Případ: Ztracená školačka

Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi.
Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi.

Předehra: 11letá dívka jménem Siriyakorn Siriboonová z předměstí australského velkoměsta Melbourne to má do školy jen 10 minut pěšky. Tak jako každý den, i 2. června 2011 vyrazí po ránu na tuto nedlouhou cestu.

Do školy ale nedojde.

Co se stalo: Rodiče Fred a Vanidda Pattisonovi začnou po své holčičce okamžitě pátrat. Na policii se přihlásí muž, který tvrdí, že ji srazil autem, zabil a v návalu paniky odvezl do lesa. Ukáže se ale, že jde o duševně nemocného jedince, který si vše vymyslel.

Kdo za to může: Podle vyšetřovatele Johna Pottera je pravděpodobné, že dívka se stala obětí únosu a v současné době již není naživu. Ze zločinu byl podezírán jistý muž ve věku 20 až 25 let. Policie ale tuto hypotézu již opustila.

Odměna: Na informaci vedoucí k nalezení dívky je vypsána odměna 1 000 000 australských dolarů. Zatím se přihlásil svědek, který viděl školačku v inkriminovaný den v bílém Fordu Falcon typu EA nebo EF. Řídil ho starší muž, běloch, s barevným tetováním na levé paži.

Případ: Únos dospělého muže

Kelvin Melton byl obžalován z vraždy a několika násilností.
Kelvin Melton byl obžalován z vraždy a několika násilností.

Předehra: Úspěšná právnička Colleen Janssenová vystupuje jako žalobkyně v případu jistého Kelvina Meltona. Je obžalován z vraždy a několika násilností. Díky nekompromisní žalobkyni skončí ve věznici v Butneru na doživotí.

Co se stalo: Ze svého domu v Severní Karolíně je 4. dubna 2014 unesen otec žalobkyně, Frank Janssen (63). Jedná se o člověka pracujícího pro americkou armádu na utajované pozici. FBI případ šetří se vší vážností.

Nitky ale kupodivu vedou do věznice v Butneru.

Kdo za to může: Únos naplánoval Melton, vůdce pouličního gangu z Atlanty. Chtěl se pomstít žalobkyni. „Zkus zavolat policii a vrátíme ti muže v 6 kusech,“ hrozí únosci Frankově manželce Christie. Vyhrožují jí také granátem hozeným do okna.

Odměna: FBI na únosce vedené Jakymem Tibbsem (21) vypíše odměnu 250 000 dolarů. Doufá, že někdo z gangu začne mluvit a podrazí ostatní. Nakonec je Janssen osvobozen. Šestici pachatelů čeká soud. Zatím nebyla zveřejněna informace o vyplacení odměny.

Foto: elmanana.com.mx, dw.com, news.com.au, yahoo.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články