Skip to content

4 obdivuhodné úprky z cely: Sukničkář Casanova by přelstil i vás!

Zřejmě nejslavnější svůdník dějin, italský kněz a spisovatel Giacomo Casanova (1725–1798), skončí za mřížemi hned několikrát. Za „zhýralost spáchanou na vdaných ženách, zneuctění církve a klamání,“ jak zní obžaloba, je uvězněn roku 1755 v Piombi, tedy vězení benátského Dóžecího paláce.

Skutečný důvod zatčení je dodnes hádankou, jisté ale je, že si Casanova celý trest neodsedí. V noci z 31. října na 1. listopad 1756 využije společně s fráterem Marinem Balbim vyhloubený otvor k útěku na půdu a do prostorů paláce.

Tam jsou však objeveni. Casanova ale zachová chladnou tvář a vydává se za návštěvníka omylem zamčeného v honosném sídle! Oba muži jsou tak personálem vypuštěni bez sebemenšího podezření ven a úspěšně prchnou na gondole za svobodou.

Jack není žádný strašný zločinec. Ale úřadům s ním dojde trpělivost.
Jack není žádný strašný zločinec. Ale úřadům s ním dojde trpělivost.

Jack Sheppard (1702–1724) se může chlubit pochybnou slávou. Anglický zlodějíček je miláčkem chudiny. Vyučený tesař se řemeslu ani nezačne věnovat. Od roku 1723 ho živí zločin. Za mříže si prvně sedne v roce 1724, ale podaří se mu čtyřikrát po sobě utéct z vězení!

Když je zadržen popáté, dojde soudům trpělivost. Mladý Jack skončí ve vesnici Tyburn (dnes součást Londýna) na šibenici.

Génius doplatí na to, že si stojí za svým názorem. I jemu se podaří prchnout...
Génius doplatí na to, že si stojí za svým názorem. I jemu se podaří prchnout…

Ve dvou letech plynule čte a chvíli po 15. narozeninách se již může chlubit titulem ze studií práv. Řeč je o u nás nepříliš známém filozofovi, dramatikovi a jednom z prvních představitelů politické geografie, Hugovi Grotiovi (1583–1645). Génius se však postaví proti oranžskému princi Mořici Nasavskému (1567–1625), za což si vyslouží roku 1618 odsouzení na doživotí. Vězeň je převezen do vězení v Loevesteinu. Jde o hrad, spíše vodní tvrz, kterou můžete i dnes navštívit v centru Nizozemí.

V roce 1620 se Hugovi naštěstí podaří prchnout, a to za pomoci manželky a služky, kterým se ho podaří propašovat z vězení ve značně nepohodlné truhlici.

S popravou mnozí nesouhlasí...
S popravou mnozí nesouhlasí…

Čínský dělník Lum You (1861–1902) se živí ve Washingtonu jako dělník v konzervárně. Při šarvátce smrtelně zraní jistého Oscara Blooma, notorického rváče. Přestože veřejnost i velká část úředníků žádá pro Luma nízký trest, soud nakonec vyřkne hrdelní ortel.

Lumovi se z vězení podaří uprchnout. Vše nasvědčuje tomu, že mu celu odemknou strážní, kteří nesouhlasí s tvrdým rozsudkem. Lum je ale později dopaden, možná se i vzdá, a 31. ledna 1902 se tak zhoupne na šibenici.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …