Armádní výzkumníci se vždy snažili vylepšit bojovou techniku a zaskočit tak své soupeře. Mnohé z vynálezů, původně určených pro vojenské účely, dnes běžně využíváme i v každodenním životě. Třeba vteřinové lepidlo nebo navigační systém GPS.
Avšak existuje také spousta vymožeností, které se naopak vůbec nepovedly… Prohlédněte si největší propadáky armádních vynálezců z celého světa!
1. Ruský tank Car: Kolos, co neujede ani kilometr!
Nad některými vědeckými experimenty zůstává rozum stát. Během první světové války se ruští inženýři pokusí vytvořit nový typ tanku. Zřejmě inspirováni dobovými bicykly, vytvoří obludnou konstrukci, s dvěma 10metrovými koly a jedním menším vzadu.
Gigantická zbraň dostává honosné jméno „Car“. „Bude projíždět přes zákopy a masakrovat protivníky po stovkách,“ slibují vynálezci. Leč ambiciózní projekt ztroskotá ještě dříve, než může poprvé vyrazit do bitvy.
Při zkouškách v roce 1915 je zjištěno, že kvůli své obrovské váze není tank vůbec schopný pohybu! Malé zadní kolo na měkkém povrchu snadno uvízne a ani dvě obří kola vpředu ho nedokážou vytáhnout.
Po tomto fiasku nechají naštvaní konstruktéři stát vozidlo na místě až do roku 1923, kdy je rozmontováno a zničeno.
2. Dělo na motorce: Nápad z nouze nevyšel!
Občas se o nějaké motorce říká, že je to pořádné dělo. Francouzi to vzali doslova. Jsme v 50. letech 20. století a největší stát západní Evropy zápasí o udržení svých kolonií v Africe a Asii.
Tamní vláda ovšem nemá dostatek peněz, aby si mohla dovolit všechny své války financovat. Tehdy se zrodí nápad z nouze. Osedlat malý kanón a spojit ho s motorkou. Zpočátku to vypadá jako geniální myšlenka.
„Vojáci budou schopni v boji rychle přepravovat silnou palnou zbraň,“ myslí si konstruktéři. Francie ihned využije nový projekt v probíhajících konfliktech v Alžírsku a Vietnamu. Jenže vzápětí se ukáže, že to byla velká chyba!
Dokonce i ze stojící motorky kanón jen málokdy zasáhne určený cíl! Kromě toho nejsou střelci na motocyklech vůbec chráněni. Naštěstí Francouzi brzy pochopí svůj omyl a „bazuky na kolečkách“ z bojových operací stáhnou.
3. Tank Koule: Nedá se ovládat!
„Jen si to představte – po bitevním poli, skrz vznášející se dým, se valí obrovitý neprůstřelný míč řízený jediným člověkem.
Snadno překoná zákopy i zátarasy nepřítele a vnese do jeho řad zmatek,“ představují svoji vizi američtí vojenští výzkumníci již v roce 1933. Přítomní politici a armádní velitelé jim nadšeně naslouchají.
O vývoj takzvaného tanku „Koule“ se v následujících dekádách pokoušejí Američané, Němci i Britové. Leč všichni si nakonec musejí nechat zajít chuť. Bojový transportér má být vyroben z pancíře a pohybovat se pomocí přídavných podpěr a koleček.
Řidič uvnitř, dobře ukrytý za neprostupnou stěnou, by mohl zvládat řízení a současně pálit ze dvou kulometů. Všechny podobné experimenty se ovšem záhy ukážou jako nereálné, především z důvodu ovladatelnosti takového stroje. Postupem času všechny země od šíleného vynálezu ustoupí.
4. Křižník z ledu: Autor nápadu spáchá sebevraždu!
Vítězem nevydařených vojenských vynálezů je bezpochyby nápad britského výzkumníka a novináře Geoffreye Pykea (1893–1948) postavit letadlovou loď z ledu!
Myšlenka se zrodí za druhé světové války, když se Britové snaží vymyslet účinnou obranu proti německým ponorkám. „Led přeci plave za všech okolností a je proto nemožné jej potopit.
Současně by se takové plavidlo snadno opravovalo, stačil by kbelík vody,“ vypočítává argumenty Pyke.
Ač to zní neuvěřitelně, pro jeho ideu se nadchne dokonce i premiér Winston Churchill (1874–1965) a projekt s krycím názvem „Habbakuk“ dostane zelenou! Kvůli utajení je výroba přesunuta do Kanady.
Habbakuk má být připraven k vyplutí do roku 1944. Británie nakonec za nákladný vynález zaplatí 2,5 milionu amerických dolarů! Nicméně do konce války se projekt nepodaří ani přiblížit realizaci. Geoffrey Pyke později ukončí svůj život sebevraždou.