Domů     4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!
4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!

„Odevzdejte nám zbraně a vaše životy budou ušetřeny,“ pobízí malou hrstku Řeků mocný perský velkokrál Xerxés. Jeho spartský protějšek Leónidas si odplivne na zem a odpoví: „Pojď si pro ně.“

Tomu se říká odvaha! Ačkoli nemají ani nejmenší naději na vítězství a vědí, že je nečeká nic jiného než smrt, přesto odhodlaně bojují proti mnohonásobné přesile až do posledního výdechu.

Poznejte strhující příběhy čtyř nejudatnějších vojenských odporů, které se zapsali do světové historie.

1. Bitva u Thermopyl: Opravdu bylo Sparťanů jenom 300?

Jeden z nejpamátnějších soubojů „Davida s Goliášem“ se odehraje v létě roku 480 př. n. l. u Thermopyl ve středním Řecku. Vládce perské říše Xerxés I. (519–465 př. n. l.) plánuje rozšířit své obří impérium a podnikne proto invazi do Řecka.

Jenže už první střetnutí s Řeky mu jasně ukáže, že podmanit si tento kus světa nebude vůbec snadné. Spartský král Leónidas I. (†480 př. n. l.) zaujme výhodné postavení v úzké soutěsce, kde Peršané nemohou využít svou početní převahu.

Několik dní se Řekům daří odolávat Xerxovým útokům a přivádět jej k šílenství. Bitvu však zvrátí zrada jednoho řeckého vojáka, jenž ukáže nepříteli tajnou stezku, kudy může vpadnout Sparťanům do zad.

Leónidas se poté rozhodne zůstat s hrstkou věrných na bojišti a bránit se až do posledních sil, aby větší část jeho vojska mohla uprchnout. Králova hrdinská smrt znamená pro Řeky ohromnou morální vzpruhu, díky níž nakonec válku s Peršany vyhrají!

Podle antických zdrojů čelil Leónidas s pouhými 300 vojáky až 2milionové perské armádě. Tyto údaje jsou ale zcela určitě zveličené. Na základě moderních odhadů měl spartský panovník k dispozici asi 7000 mužů, zatímco Xerxés přibližně desetkrát tolik.

2. Obléhání Castelnuova: Kdo zranil tureckou pýchu?

„Tohle město vám nikdy nevydáme!“ křičí z hradeb na mohutné turecké oddíly španělský velitel Francisco de Sarmiento (†1539).

Je právě 18. července roku 1539, když ke strategicky významnému evropskému přístavu Castelnuovo (dnešní Herceg Novi v Černé Hoře) na pobřeží Jaderského moře připlouvá obrovská osmanská flotila, vedená obávaným vojevůdcem Chajruddínem Barbarossou (asi 1478–1546).

Turci obklíčí město ze všech stran a požadují jeho okamžitou kapitulaci. Převážně španělská posádka Castelnuova, čítající zhruba 4000 vojáků, se ale rozhodne bránit.

Přestože má Barbarossa 50 000 válečníků a 200 lodí, trvá mu skoro 3 týdny, než přístav dokáže dobýt. Všichni obránci, včetně chrabrého Franciska de Sarmienta jsou následně pobiti, na onen svět si však s sebou vezmou také polovinu osmanského vojska!

O statečnosti Španělů se posléze zpívají písně po celé Evropě a turecká pýcha utrpí citelný zásah.

3. Souboj o pevnost Alamo: Za odvahu zaplatí obránci životem!

Na polorozpadlou pevnost Alamo, stojící nedaleko texaského města San Antonio dopadají ostré sluneční paprsky. Americký plukovník William Travis (1809–1836) uchopí nůž a vyryje s ním do písku na zemi dlouhou čáru.

„Kdo tu chce zůstat se mnou a bránit se, ať přejde na druhou stranu,“ vyzve vlastní muže. S potěšením pak sleduje, jak většina z nich bez zaváhání překračuje vyznačenou linii.

Píše se rok 1836 a stát Texas, který byl až doposud součástí Mexika, válčí s mexickou vládou za své připojení k USA. Tehdy jednu z texaských tvrzí jménem Alamo, v níž přebývá kolem stovky vojáků, nečekaně oblehne velká mexická armáda prezidenta Antonia Lópeze de Santa Anny (1794–1876).

Ač odsouzeni k jisté záhubě, odhodlají se Texasané s více než dvacetinásobnou přesilou bojovat! Padnou do jednoho, podaří se jim však postřílet na 500 Mexičanů.

Alamo je dodnes pro Američany ztělesněním heroického odporu a trosky pevnosti patří k nejnavštěvovanějším turistickým památkám Texasu.

4. Dobývání Westerplatte: Čelí sedmnáctinásobné přesile!

Westerplatte je malý písčitý poloostrov v severním Polsku, vystupující z pevniny do Baltského moře. Zákeřným německým útokem na tamní vojenskou posádku započnou 1. září roku 1939 krvavé boje druhé světové války.

200členné jednotce na Westerplatte velí neústupný polský důstojník Henryk Sucharski (1898–1946). Ten nehodlá nacistům vydat ani centimetr polského území zadarmo a celý týden srdnatě hájí své stanoviště vůči sedmnáctinásobné přesile.

Německé oddíly generála Friedricha-Georga Eberhardta (1892–1964) nicméně nakonec přeci jen Poláky udolají. V lítých bojích ovšem ztratí mnohem více mužů než Sucharski.

Polský hrdina stráví zbytek válečného konfliktu v nacistických zajateckých táborech. Dlouhé věznění mu totálně podlomí zdraví. Henryk umírá krátce po propuštění na svobodu v roce 1946 na zánět pobřišnice.

Foto: www.historicalfirearms.info www.wikipedia.com www.mythsoftheamericanwest.wordpress.com, http://quotesgram.com
Související články
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
Historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Historie
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
reklama
historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
záhady a tajemství
Jihomoravské hradní pověsti: Strom svázaný s osudem stavby a vodník z Boskovic
Starý poutník putoval krajem, když najednou spatřil spoustu lidí, kteří cosi kutili na skále. „Co to děláte?“ zeptal se jich. „Budujeme hrad,“ zazněla odpověď. Muž v šoku kroutil hlavou. „To spíš z mojí poutnické holi vyroste strom, než by se vám podařilo na té holé skále něco takového postavit,“ prohlásil a na důkaz zapíchl svoji starou sukovici […]
Tutanchamonova kletba: Fakta, mýty a smrtící tajemství faraonovy hrobky
Objev hrobky faraona Tutanchamona v roce 1922 britským egyptologem Howardem Carterem se stal jedním z největších archeologických triumfů v dějinách. Avšak sláva tohoto objevu byla brzy zastíněna sérií podivných úmrtí, které postihly členy expedice. Zrodila se legenda o „Tutanchamonově kletbě“ – prastarém prokletí, které mělo postihnout každého, kdo naruší faraonův věčný spánek. Je tato kletba […]
Na hraně zkázy: Hrozba jaderné války a hodiny posledního soudu
Lidstvo, přes veškerý svůj technologický pokrok, stále balancuje na tenké hraně sebezničení. Jaderné zbraně představují nejtemnější odraz naší neschopnosti dospět a hrozba globálního konfliktu, byť krajně nepravděpodobná, zůstává hrozivou připomínkou naší křehkosti. Jak blízko jsme jaderné katastrofě a co symbolizují Hodiny posledního soudu? Přečtěte si, proč je tato hrozba stále aktuální, i když její realizace […]
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz