Domů     4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!
4 nejstatečnější vzdory v dějinách vojenství: Když David potrápí Goliáše!

„Odevzdejte nám zbraně a vaše životy budou ušetřeny,“ pobízí malou hrstku Řeků mocný perský velkokrál Xerxés. Jeho spartský protějšek Leónidas si odplivne na zem a odpoví: „Pojď si pro ně.“

Tomu se říká odvaha! Ačkoli nemají ani nejmenší naději na vítězství a vědí, že je nečeká nic jiného než smrt, přesto odhodlaně bojují proti mnohonásobné přesile až do posledního výdechu.

Poznejte strhující příběhy čtyř nejudatnějších vojenských odporů, které se zapsali do světové historie.

1. Bitva u Thermopyl: Opravdu bylo Sparťanů jenom 300?

Jeden z nejpamátnějších soubojů „Davida s Goliášem“ se odehraje v létě roku 480 př. n. l. u Thermopyl ve středním Řecku. Vládce perské říše Xerxés I. (519–465 př. n. l.) plánuje rozšířit své obří impérium a podnikne proto invazi do Řecka.

Jenže už první střetnutí s Řeky mu jasně ukáže, že podmanit si tento kus světa nebude vůbec snadné. Spartský král Leónidas I. (†480 př. n. l.) zaujme výhodné postavení v úzké soutěsce, kde Peršané nemohou využít svou početní převahu.

Několik dní se Řekům daří odolávat Xerxovým útokům a přivádět jej k šílenství. Bitvu však zvrátí zrada jednoho řeckého vojáka, jenž ukáže nepříteli tajnou stezku, kudy může vpadnout Sparťanům do zad.

Leónidas se poté rozhodne zůstat s hrstkou věrných na bojišti a bránit se až do posledních sil, aby větší část jeho vojska mohla uprchnout. Králova hrdinská smrt znamená pro Řeky ohromnou morální vzpruhu, díky níž nakonec válku s Peršany vyhrají!

Podle antických zdrojů čelil Leónidas s pouhými 300 vojáky až 2milionové perské armádě. Tyto údaje jsou ale zcela určitě zveličené. Na základě moderních odhadů měl spartský panovník k dispozici asi 7000 mužů, zatímco Xerxés přibližně desetkrát tolik.

2. Obléhání Castelnuova: Kdo zranil tureckou pýchu?

„Tohle město vám nikdy nevydáme!“ křičí z hradeb na mohutné turecké oddíly španělský velitel Francisco de Sarmiento (†1539).

Je právě 18. července roku 1539, když ke strategicky významnému evropskému přístavu Castelnuovo (dnešní Herceg Novi v Černé Hoře) na pobřeží Jaderského moře připlouvá obrovská osmanská flotila, vedená obávaným vojevůdcem Chajruddínem Barbarossou (asi 1478–1546).

Turci obklíčí město ze všech stran a požadují jeho okamžitou kapitulaci. Převážně španělská posádka Castelnuova, čítající zhruba 4000 vojáků, se ale rozhodne bránit.

Přestože má Barbarossa 50 000 válečníků a 200 lodí, trvá mu skoro 3 týdny, než přístav dokáže dobýt. Všichni obránci, včetně chrabrého Franciska de Sarmienta jsou následně pobiti, na onen svět si však s sebou vezmou také polovinu osmanského vojska!

O statečnosti Španělů se posléze zpívají písně po celé Evropě a turecká pýcha utrpí citelný zásah.

3. Souboj o pevnost Alamo: Za odvahu zaplatí obránci životem!

Na polorozpadlou pevnost Alamo, stojící nedaleko texaského města San Antonio dopadají ostré sluneční paprsky. Americký plukovník William Travis (1809–1836) uchopí nůž a vyryje s ním do písku na zemi dlouhou čáru.

„Kdo tu chce zůstat se mnou a bránit se, ať přejde na druhou stranu,“ vyzve vlastní muže. S potěšením pak sleduje, jak většina z nich bez zaváhání překračuje vyznačenou linii.

Píše se rok 1836 a stát Texas, který byl až doposud součástí Mexika, válčí s mexickou vládou za své připojení k USA. Tehdy jednu z texaských tvrzí jménem Alamo, v níž přebývá kolem stovky vojáků, nečekaně oblehne velká mexická armáda prezidenta Antonia Lópeze de Santa Anny (1794–1876).

Ač odsouzeni k jisté záhubě, odhodlají se Texasané s více než dvacetinásobnou přesilou bojovat! Padnou do jednoho, podaří se jim však postřílet na 500 Mexičanů.

Alamo je dodnes pro Američany ztělesněním heroického odporu a trosky pevnosti patří k nejnavštěvovanějším turistickým památkám Texasu.

4. Dobývání Westerplatte: Čelí sedmnáctinásobné přesile!

Westerplatte je malý písčitý poloostrov v severním Polsku, vystupující z pevniny do Baltského moře. Zákeřným německým útokem na tamní vojenskou posádku započnou 1. září roku 1939 krvavé boje druhé světové války.

200členné jednotce na Westerplatte velí neústupný polský důstojník Henryk Sucharski (1898–1946). Ten nehodlá nacistům vydat ani centimetr polského území zadarmo a celý týden srdnatě hájí své stanoviště vůči sedmnáctinásobné přesile.

Německé oddíly generála Friedricha-Georga Eberhardta (1892–1964) nicméně nakonec přeci jen Poláky udolají. V lítých bojích ovšem ztratí mnohem více mužů než Sucharski.

Polský hrdina stráví zbytek válečného konfliktu v nacistických zajateckých táborech. Dlouhé věznění mu totálně podlomí zdraví. Henryk umírá krátce po propuštění na svobodu v roce 1946 na zánět pobřišnice.

Foto: www.historicalfirearms.info www.wikipedia.com www.mythsoftheamericanwest.wordpress.com, http://quotesgram.com
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás