Být obletovanou světovou hvězdou s sebou, kromě zájmu médii a fanoušků, přináší také pravidelný přísun tučných honorářů. A některé z hereckých či pěveckých stars jsou pro peníze schopné udělat téměř cokoliv.
Navzdory svému svědomí.
Hvězdné ovečky Muammara Kaddáfího
Kdo: 50 Cent, Lionel Richie, Nelly Furtadová, Mariah Careyová, Usher, Beyoncé
Roky: 2005–2009
Publikum: rodina bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího
Libyi si podrobí na dlouhých 42 let. Zatímco lid trpí, diktátor Muammar Kaddáfí (1942–2011) si užívá blahobytu a pro pobavení využívá lecjakou známou osobnost.
V roce 2005 si například jeho syn Mutasim (1974–2011) zaplatí amerického rappera Curtise Jamese Jacksona (*1975), známého jako 50 Cent, aby mu zarappoval na soukromém koncertě v Benátkách.
Po vypuknutí občanské války v Libyi v roce 2011, daruje umělec celý honorář kontu UNICEF. V dubnu 2006 přijede Kaddáfímu do Tripolisu zabroukat pár písní v rámci mírového koncertu k 20. výročí náletů amerického letectva na hlavní město, americký zpěvák Lionel Richie (*1949), ke kterému si diktátor přijde i pro autogram.
V únoru 2011 se pak ke svému starému prohřešku na Twitteru přiznává kanadská zpěvačka Nelly Furtadová (*1978): „V roce 2007 jsem dostala za vystoupení od Kaddáfího milion dolarů.
Honorář věnuji na charitu.“ Stejného kostlivce ve skříni má i kolegyně Mariah Careyová (*1970), která pro Kaddáfího zapěje v roce 2008 na karibském ostrově Saint Barthélemy.
Šťastný nový rok!
O rok později však vybuchne opravdová pěvecká bomba. Na Silvestra 2009 na párty pořádanou Mutasimem přijíždí hned několik hvězd v čele s Beyoncé (*1981). Ta si za svůj zpěv a svůdné vrtění zadnicí odnáší dva miliony dolarů.
Její manžel, rapper Jay-Z (*1969) pak z hlediště spolu s dalšími dobře placenými hosty, zpěvákem Jonem Bon Jovim (*1962) či herečkou Lindsay Lohanovou (*1986), sledují ještě vystoupení zpěváka a skladatele Ushera (*1978), který se ujme i odpočítávání konce roku 2009. V novém roce to zpěvačka pěkně schytá.
„Management Beyoncé dělá dobrá rozhodnutí, kam ji poslat.
Zdá se, že někdo zaspal, nebo ty peníze byly tak ohromující, že řekli, kašli na veřejnou image a ber to,“ okomentuje zpěvaččino počínání pro televizi CNN profesor mediálních studií na Kolumbijské univerzitě Marc Lamont Hill.
Čokoládová kráska nakonec peníze věnuje na obnovu zemětřesením poničeného Haiti. Stejně se zachová i Usher, který honorář pošle Amnesty International.
Všechno nejlepší, pane prezidente!
Kdo: Jennifer Lopezová
Rok: 2013
Publikum: autoritářský prezident Turkmenistánu Gurbanguly Berdimuhamedov
Poslední červnový den roku 2013 se letovisko Avaza na pobřeží Kaspického moře, u města Turkmenbaši, změní v dějiště velkolepé show, jejíž hlavní hvězdou je uhrančivá zpěvačka s portorikánskými kořeny Jennifer Lopezová (*1969).
V těsných legínách zapěje tři písně a než za ně vyinkasuje 1,5 milionu dolarů, vrátí se na pódium a v červeně žhnoucím turkmenském kroji přidá skladbu přímo pro prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova (*1957), jehož narozeninám je celá sláva věnovaná.
„Byla to pro nás radost a přejeme vám velmi šťastné narozeniny,“ zahlaholí medovým hlasem než s dalšími popovými hvězdami z Ruska, Ukrajiny, Turecka a Číny spustí známou narozeninovou píseň.
Pár hodin poté se na její hlavu začíná valit vlna kritiky, nejen od ochránců lidských práv, k jejichž porušování v zemi běžně dochází.
Postsovětský Turkmenistán dlouhodobě okupuje přední pozice na žebříčku nejzkorumpovatelnějších zemí a jeho vladař Berdimuhamedov je kritizován za autoritářské sklony a cenzuru.
Taky za pronásledování opozice a rozdělování investic ze zásob zemního plynu mezi rodiny svých stoupenců. Nesouhlas s jeho počínáním znamená vězení nebo exil.
Kdybych bývala věděla…
Pranýřování svého jména vydrží J.Lo snášet 24 hodin, pak její tým vydává prohlášení.
„Kdyby Jennifer Lopezová věděla o obviněních, která se na adresu prezidenta objevují, nikdy by akci nenavštívila.“ Její osobní narozeninové blahopřání bylo prý výsledkem prosby na poslední chvíli od čínské energetické společnosti, která cestu zpěvačky organizovala a které se rozhodla „laskavě vyhovět“. Podle turkmenských médií mělo vystoupení Lopezové přímo na místě ohromující úspěch.
Aplaus přítomných ministrů a velvyslanců nebral konce. Celá podívaná pak vyvrcholila klavírním vystoupením prezidentova devítiletého vnuka Kerimberdyho Berdimuhamedova a ohňostrojem.
Paradoxně stejná zpěvačka v roce 2010 zrušila kvůli tamní politické situaci vystoupení na Kypru s odůvodněním, že „nemůže vědomě podpořit žádný stát spojený s porušováním lidských práv“.
Veselé Vánoce s Mariah
Kdo: Mariah Careyová
Rok: 2013
Publikum: angolský diktátor José Eduardo dos Santos
Na vyvolené, kteří se v půli prosince roku 2013 stanou hosty galavečeru Angolského červeného kříže, čeká mimořádná podívaná.
Po vystoupení lokálních umělců před ně ve vyzývavých šatech nakráčí americká hvězda Mariah Careyová a v dvouhodinové show naplno předvede zlato v hrdle.
Po skončení ochotně pózuje s prezidentovou dcerou a šéfkou Angolského červeného kříže Isabel i se samotným despotou Josém Eduardem dos Santosem (*1942). Reakce ochránců lidských práv na sebe nenechá dlouho čekat.
„Je smutné vidět známou umělkyni koupenou krutým policejním režimem, aby bavila kleptokracii otce a dcery, kteří nezákonně nahromadili obrovské jmění, zatímco většina Angolanů žije s méně než dvěma dolary na den,“ bouřil se Thor Halvorssen (*1976) z organizace Human Rights Foundation.
Nic špatného jsme neudělali
Dos Santos vládne Angole už téměř čtyři desetiletí. K moci se dostal v září 1979 a noří zemi do stále většího marasmu. V krvavé občanské válce zemřelo na jeden a půl milionu lidí.
Zatímco jeho rodina kontroluje velký díl ekonomiky státu, který patří k předním africkým producentům ropy a zemního plynu, 70 procent obyvatelstva žije v chudobě a 68 procent z nich nemá stálý přístup k pitné vodě.
K tomu je 32,6 procenta obyvatel starších 15 let negramotných. Santos ovládá soudy, armádu i média. Mnozí z těch, co se mu vzpírali, skončili na popravišti.
Byla jsem naivní!
„Před pěti lety zpívala rodině diktátora Kaddáfího. Tentokrát postoupila k veřejným koncertům podporujícím jednoho z největších porušovatelů lidských práv a tyranů Afriky,“ připomněl Halvorssen i zpěvaččin škraloup z roku 2008, který omlouvala slovy:
„Byla jsem naivní a netušila, kdo mě objednal.“ Tentokrát kritiku jejího vystoupení, za které měla Careyová podle listu The Daily Telegraph obdržet milion dolarů, smete ze stolu její manažer Jermaine Dupri (*1972):
„Nemám pocit, že bychom udělali něco špatného. Americký prezident se nechal s dcerou tohoto chlapíka vyfotit a gratuloval mu k tolika letům v úřadu.“