Po válce řada lidí, kteří se podílí na nacistických zvěrstvech, skončí za mřížemi nebo rovnou pod šibenicí. Některým druhoválečným padouchům se ale podaří uniknout a dopadeni jsou až po letech.
V tu dobu jsou většinou už starci. Seznamte se s nejstaršími vězni, zodpovědnými za válku! Na kontě mají masakry a zvěrstva na Slovensku, v Itálii i v Nizozemí.
Podílí se na vyhlazovacích akcích na Slovensku
Ladislav Nižňanský (1917–2011) se dopustí velmi nemorálních činů po skončení Slovenského národního povstání. Velí totiž komandu Edelweiss a spolu s ním se podílí na vyhlazení několika obcích na středním Slovensku.
V 60. letech jej odsoudí k trestu smrti, avšak jemu se podaří uprchnout do zahraničí a dokonce, což je obzvlášť ironické, získat německé občanství. Je vypátrán v roce 2011 a je na něj vydán zatykač.
Svého spravedlivého trestu se však již nikdy nedočká, protože v tu dobu je již několik měsíců po smrti.
Zařídí masakr civilistů v jeskyni u Říma
V Ardeatinských jeskyních poblíž Říma je v březnu 1944 povražděno téměř 300 civilistů, z toho 75 židů.
Je to nacistická odveta za partyzánský útok na jednotku SS. A právě Erich Priebke (1913–2013) se na organizování tohoto brutálního aktu pomsty podílí.
Po válce se mu podaří uprchnout do Argentiny, kde pod falešnou identitou spokojeně žije a dokonce se stane váženým občanem. V 90. letech však udělá osudovou chybu. Vystoupí totiž v televizním pořadu, ve kterém popíše některé druhoválečné události.
Je rozpoznán lovci nacistů a po nutných formálních úkonech je vydán do Itálie, kde je v roce 1998 odsouzen na doživotí. Posledních pár let si ze zdravotních důvodů smí odpykat v domácím vězení.
Zabije několik nizozemských odbojářů
Akce jednotek Waffen SS „Silbertanne“ (stříbrná jedle) má za cíl zcela rozprášit odboj v Nizozemí. Přesvědčený nacista Heinrich Boere (1921–2013) během ní sám zastřelí tři civilisty.
Po válce se vrátí do Německa a v Nizozemí je mezitím v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. V jeho novém bydlišti jej však nikdo nezná, a tak tam nerušeně žije až do roku 2008, kdy je ze stejného zločinu obžalován soudem v Dortmundu.
O dva roky později mu soud přiřkne doživotní trest. Boere se sice odvolá, ale neuspěje, a tak se sešlý důchodce na vozíčku na poslední tři roky svého života z domova důchodců přestěhuje do vězení, kde posléze zemře na sešlost věkem.