Domů     Revoluce v plavání: Dívky, do jednodílných plavek!
Revoluce v plavání: Dívky, do jednodílných plavek!
18.5.2020

Ženy přicházejí na pláž. Je teplý slunný den, vlny si razí cestu jedna za druhou k břehům, kde smáčejí vykukující nohy plavkyň. Ty jsou celé oděné ve standardních koupacích šatech, které kompletně zahalují krásy ženského těla. Klasický výjev druhé poloviny 19. století.

Jenže ne vše trvá věčnost. A v módě to platí dvojnásob. Vskutku revoluci na poli koupacího a plaveckého odívání vyvolá australská výtečná plavkyně a herečka Annette Kellermanová (1886–1975).

Plavkyně Kellermanová sáhne po jednodílných plavkách z čistě pragmatického důvodu.
Plavkyně Kellermanová sáhne po jednodílných plavkách z čistě pragmatického důvodu.

Slabé nohy ji přivedou k plavání

Rodačka ze Sydney má odmala problém s křivou páteří. I díky tomu jsou její nohy poměrně oslabené, což se dospívající dívce moc nezamlouvá. Aby jim dodala sílu, akceptuje nápad rodičů a začne chodit na plavecké kurzy a tréninky.

„V sedmi letech jsem sebrala odvahu a věděla jsem, že musím začít plavat. Přitom zpočátku jsem se vody přímo děsila,“ vysvětluje plavkyně později. To, že volila správně, se ukáže o pár let později.

Ve svých patnácti exceluje ve většině plaveckých disciplín, udivuje ale i v potápění. V roce 1902 tak dívka nastoupí kariéru profesionální plavkyně.

Za údajné pohoršování na veřejnosti byly první odvážné plavkyně zpravidla zatýkány.
Za údajné pohoršování na veřejnosti byly první odvážné plavkyně zpravidla zatýkány.

Plavání není in!

Annette začne přepisovat tabulky rekordů a sbírá jedno ocenění za druhým. Jedno z prvních získá na šampionátu v Novém Jižním Walesu.

V roce 1905 se s otcem vydá ke kanálu La Manche s odhodláním, že jej přeplave – i přes značnou snahu se jí to sice nepodaří, svou profesi ale kvůli tomuto drobnému neúspěchu na hřebík rozhodně nepověsí. Na konto si připíše další rekord: 3 minuty a 27 vteřin.

Tak dlouho vydrží plavat pod vodou. To ji nabudí a občas změří síly také s muži, kdy mnohé z nich skutečně zahanbí. A to vše v době, kdy ještě doznívá viktoriánská doba a plavání rozhodně není „in“. Lidé ho vnímají spíš okrajově jako podivnou pseudosportovní záležitost…

Kellermanová se záhy stane hvězdou především filmů s vodní tématikou.
Kellermanová se záhy stane hvězdou především filmů s vodní tématikou.

Plavky jako kotva

Většina lidí na přelomu století navíc vůbec neumí plavat, a to se týká i valné většiny námořníků. To, v čem plavkyně musejí plavat, je v reálu spíše kotvou než něčím, co by mělo ladný pohyb lidského těla pod vodou i na hladině ulehčit.

Těžkopádné plavky v podobě šatů rozhodně nejsou kostýmem vhodným do vln moří a oceánů. Annette Kellermanová se rozhodne to změnit.

A objeví se ve filmu zcela nahá. Jako první žena.
A objeví se ve filmu zcela nahá. Jako první žena.

Policie ji zatkne na pláži

Sama od sebe bere věci do vlastních rukou a pozvolna tak změní zavedené společenské zvyklosti. Annette vytvoří a oblékne jednodílný plavecký kostým, ve kterém se ukáže na pláži Revere Beach v americkém Bostonu.

Plavky v té době velmi skrovné jen lehce zahalují její ramena a část stehen. Odvážný kousek jí ale nevyjde podle plánu, Annette je po svém výstupu na veřejnosti zatčená pro neslušné chování a pobuřování.

Vše, včetně soudního stání, probíhá v letech 1907 a 1908. „Soudní porotci byli docela milí. Dovolili mi nosit plavky, jejichž konec by se ale dotýkal hladiny vody,“ vzpomíná. Proces formování toho, co se smí a nesmí nosit na pláži na sobě, se pomalu rozjíždí.

Bikiny přijdou do kurzu až o pár let později, zpočátku způsobí podobně odmítavý postoj, jako jednodílné plavky ve svých začátcích.
Bikiny přijdou do kurzu až o pár let později, zpočátku způsobí podobně odmítavý postoj, jako jednodílné plavky ve svých začátcích.

Kolosální módní přelom

Koupací oděv Kellermanové se postupně stává „symbolem a faktem nové ženské svobody a volnosti“. Plavkyně se rozhodne navrhnout a systematicky vyrábět série koupacích oděvů pro ženy ve velkém.

Kousky se objevují na pultech obchodů, zprvu skandálnímu obleku už nikdo nebrání. Sama Annette na tuto dobu vzpomíná s úsměvem. Moc dobře si totiž uvědomuje, že to byla ona, kdo přispěl k oslavě přirozené krásy ženského těla.

„Nevyzdobené tělo je krásné samo o sobě, je to něco, co má být viděné a obdivované,“ míní. Podobně jako u plavání i ve světě módy jí ale jeden úspěch nestačí.

Světlo světa tak brzy spatří její „shirtdress“, tedy velmi neformální volné šaty, ve kterých se ženy cítí rozhodně pohodlněji než v klasických upnutých šatech. Tímto počinem Annette udává módní trendy raných dvacátých let.

Plavecká móda na přelomu 50. a 60. let minulého století. Zlatý věk bikin začíná.
Plavecká móda na přelomu 50. a 60. let minulého století. Zlatý věk bikin začíná.

Nahota poprvé ve filmu!

Neposedná Australanka ale fušuje i do ostatních sfér. Po krátkém angažmá ve varieté, po němž je titulována jako „australská malá mořská víla“ nebo „potápěčská Venuše“, se uchýlí k rodícímu se hollywoodskému filmovému kolosu.

A jak jinak, objeví se ve filmech s vodní tematikou. Hned její první film z roku 1914 nese název Neptunova dcera. Kellermanovou pak v roce 1952 ztvární jiná herečka v životopisném snímku Million Dollar Mermaid.

Zcela zásadní je ale pro světovou kinematografii snímek Dcera bohů, ve kterém se Annette objeví nahá. Fotografie z filmu, jež uniknou na veřejnost, ukazují Annette, jak svými dlouhými vlasy skrývá jen několik málo partií svého těla.

Kellermanová se tak stává v roce 1916 první svlečenou herečkou ve filmu vůbec. Jejím posledním filmem je pak snímek Venuše jižních moří z roku 1924.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
reklama
Související články
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech. V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po […]
Pevná obuv: První pohorky nosil pračlověk, boty římských legionářů vydržely cestu 1500 km
Soudíme-li lidi podle bot, můžeme se dočkat nejednoho překvapení. Vezměte si třeba takové známé rčení: „Kouká mu sláma z bot.“ Majitel bot vystlaných senem však rozhodně není buran. Naopak. Vyniká zdravým selským rozumem – vystýlka totiž dokonale izoluje jeho nohy proti zimě! Jaký byl nejstarší materiál pro výrobu bot? Odpovíte-li kůže, mýlíte se. První boty na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva