Jakou hodnotu má gram 24karátového zlata? Cena se pohybuje kolem 1 200 korun. Že je to dost? Silně radioaktivní kovový prvek kalifornium ale stojí až těžko uvěřitelných 670 milionů korun za gram!
Teplotu tání má na 900 °C, varu na 1470 °C a v přírodě se vůbec nevyskytuje. K nalezení by byl leda při explozi supernovy. Jinak se připravuje uměle – ozařováním jader curia, které se pro změnu vyrábí v jaderných reaktorech především z plutonia.
Jeden mikrogram stříbrnobílého kalifornia dokáže za jednu minutu uvolnit až 170 milionů neutronů. Kontakt s ním je krajně nebezpečný. Při požití nebo vdechnutí se částice ukládají v kostech i orgánech a způsobují rakovinové bujení a poškození tkání.
V organismu vydrží až 50 let. A k čemu vlastně je? Používá se v jaderných reaktorech, při ozařování nádorů a v ropném průmyslu při hledání vrstev vody a ropy.
Nejtěžší prvek? Oganesson
Řecky osme znamená zápach. Právě tohle slůvko dá jméno jedovatému modrošedému kovu osmiu. Mnohde ve škole se stále učí, že je nejtěžším prvkem.
Jenže roku 1996 připraví z Ústavu pro výzkum těžkých iontů v německém Darmstadtu prvek s atomovým číslem 112. Oficiálně je uznán až roku 2009 se jménem Kopernicium a značkou Cn. Ani ten si ale prvenství neudrží dlouho.
Na piedestalu se momentálně hřeje prvek, který zahřívá poslední volné okénko periodické tabulky prvků – vpravo dole v rohu, pod radonem. Jmenuje se oganesson, má číslo 118 a jde o plyn, který by mohl být i oxiditickým minerálem.
Značku má Og a moc toho o něm zatím s jistotou říct nemůžeme – je nestabilní. Relativní atomovou hmotnost má 293,2, je radioaktivní a poločas rozpadu nejstabilnějšího izotopu má pouhých 0,7 milisekund.
Nejvzácnější prvek? Astat!
Jaký prvek přirozeně se vyskytující na Zemi můžeme bez skrupulí označit za nejvzácnější? Astat. Odhaduje se, že v celé zemské kůře je ho jen 28 gramů! Je černý, tuhý a vzniká jen rozpadem jiných prvků. Dlouho se tu neohřeje – vzápětí se rozpadá na další prvky.
Právě kvůli téhle rychlé přeměně se dočká objevení až roku 1940, a to na Kalifornské univerzitě v Berkeley. A všech jeho 33 izotopů je radioaktivních.