Skip to content
reklama

Čistota? Jen půl zdraví

blank

Povrch těla nepatří pouze nám samotným. Sdílí ho s námi více než 1 000 různých druhů bakterií, a další zástupy hub, virů a roztočů, které se souhrnně označují jako mikrobiom. Na 1 cm2 kůže hostí člověk asi 100 000 těchto organismů.

Každý člověk má svou vlastní jedinečnou sbírku těchto titěrných exemplářů. Jejich složení přitom závisí na nejrůznějších proměnných, od značky používané osobní hygieny a pracího prášku, přes upřednostňování bavlněného či vlněného oblečení, až po skutečnost, zda se sprchuje se ráno nebo večer.

Některé z mikroorganismů jsou trvalými nájemníky, zatímco jiní se svým hostitelem zůstanou několik týdnů a potom bez povšimnutí zmizí.

V roce 2017 výzkumník Hoi-Ying Holman objevil, že povrch člověka osídluje také jedna z vůbec nejodolnějších forem života na Zemi – extrémofilní mikroorganismus zvaný archaea. Doktor Holman je přesvědčen, že tyto tvorové jsou pro člověka užitečnými.

Mohou údajně pomáhat udržovat na kůži kyselé prostředí, a tím bránit usazení nepřátelských patogenních bakterií.

blank
Archea je značně rozmanitá skupina jednobuněčných prokaryotických organismů. FOTO: Maulucioni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Osobní zoo

Za patogenní část mikrobiomu, která je schopná u člověka vyvolat nějaké nepříjemné onemocnění, se přitom považuje pouze jeho část. Většina je naprosto neškodná a další dokonce „přátelská“. Mnoho se jich ale vzpouzí zařazení do jediné škatulky.

Například bakterie Staphylococcus epidermidis může žít na povrchu člověka celý život, aniž by mu způsobila nějakou potíž. Studie z University of California z roku 2018 zjistila, že chemické sloučeniny, které tato bakterie produkuje, jsou schopné zabít některé buňky kožní rakoviny a zároveň ušetřit buňky zdravé.

Na druhou stranu S. epidermidis přitahují plastové povrchy. Tato záliba představuje problém například v nemocnici, kde se shluky těchto bakterií prostřednicím katetru mohou dostat do cév pacienta. V ojedinělých případech, kdy se přichytí například na protetickou srdeční chlopeň, dokážou člověka ohrozit i na životě.

blank
Staphylococcus epidermidis je jedním z tisíce bakteriálních druhů žijících na kůži člověka. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Přehnané mytí nepomůže

Zbavit se této osobní zoo není snadné. Počet bakterií se po osprchování ještě zvyšuje, protože jsou vyplaveny ze svých zákoutí a úkrytů. K docílení bezpečné čistoty rukou se doporučuje drhnout je mýdlem a vodou nejméně jednu celou minutu, což často nebývá pravidlem ani u zdravotníků.

„To je z velké části důvod, proč každý rok 2 miliony Američanů přijdou k vážné infekci v nemocnici a 90 000 z nich na ni zemře,“ uvedl autor Bill Brison.

blank
Používání antibakteriálních mýdel nemusí být vždy ku prospěchu. FOTO: Unsplash

Zbavit se svého mikrobiomu není přitom jen nemožné, ale také nežádoucí. Kůže, která byla dlouho nazírána jako bariéra, která by měla zůstat sterilní a nedotčená, je čím dál více vnímána jako komplexní a rozmanitý ekosystém.

Problém s antibakteriálními mýdly a dezinfekcemi je ten, že kromě špatných bakterií zabíjejí i ty dobré. V roce 2016 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zakázal 19 přísad běžně užívaných v antibakteriálních mýdlech, protože výrobci nedokázali prokázat jejich bezpečnost po dlouhodobém užívání.

Nový ideál v péči o pleť tak už není být dokonale čistý, ale kultivovat zdravý kožní mikrobiom. A to v konečném důsledku dokáže ušetřit čas, peníze, energie i zdroje.

Foto: viz popisky (úvodní Unsplash)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová kolekce vysokého šperkařství Cartier Le Voyage Recommencé
iluxus.cz

Nová kolekce vysokého...

Nová kolekce vysokého šperkařství Le Voyage...
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz

Věnečky z kvítí jsem...

To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem...
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz

Proč je bolest v noci...

Bolest vnímáme negativně, jako něco...
Myslete na radost a štěstí
panidomu.cz

Myslete na radost a štěstí

Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke...
Moderní klasicismus v přepychovém hávu
rezidenceonline.cz

Moderní klasicismus...

Král antiky – mramor, blyštivá mosaz, sametové odstíny barev...
Našla si Kostková k manželovi ještě milence?
nasehvezdy.cz

Našla si Kostková k manželovi...

Po pracovní stránce si TEREZA...
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz

Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou...

Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic...
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz

VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.

Během prohlídky okruhu...
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz

Marie Antoinetta posvatební...

„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se...
Za snoubence už má Krejčíková náhradu?
nasehvezdy.cz

Za snoubence už má...

Herečka ze seriálu Ulice...
Ořechová másla
tisicereceptu.cz

Ořechová másla

Lze je dělat z nejrůznějších druhů...
Mohou mít konspirátoři pravdu? 7 znepokojivých konspirací, které se nakonec potvrdily!
enigmaplus.cz

Mohou mít konspirátoři pravdu?...

Konspirátoři často působí jako přehnaní...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha