Skip to content

3x letecké katastrofy: Může za ně armádní omyl i láhev alkoholu

Slyšeli jste o černém víkendu v Biggin Hill? Během jedné přehlídky se stanou dvě letecké nehody. To je ale nic proti tragédii z roku 1988, kdy si Američané spletou velké civilní letadlo se stíhačkou…

Je 2. června 2001, hodiny ukazují 17.02. Letecká přehlídka na londýnském letišti Biggin Hill je v plném proudu. Proudový letoun DH.100 Vampire se kvůli průletu jiného stroje dostane do turbulence. V ohlušující explozi padá na nedaleké pole.

Dva muži v kokpitu nemají šanci na přežití. Zubatá má žně i druhý den. V 14.44 se zřítí kvůli chybě pilota letoun typu Bell. 43letý muž v kokpitu utrpí spáleniny neslučitelné se životem.

Tragédie se odehraje před zraky diváků - a nakonec i mezi nimi...
Tragédie se odehraje před zraky diváků…

3. června 1988 Američané na křižníku USS Vincennes kvůli špatnému vyhodnocení situace sestřelí íránské civilní letadlo, které považuje za stíhačku F-14 Tomcat. Z letu 655 přelétajícího nad Perským zálivem nikdo nepřežije.

Zemře 290 lidí, z toho 66 dětí.

Posádka udělá chybu... a ta stojí životy civilistů.
Posádka udělá chybu… a ta stojí životy civilistů.

14. září 2008 startuje let 821 z letiště Moskva-Šeremeťjevo. Míří do Permu na Urale. Letové podmínky toho skutečně nejsou dobré. Boeingu 737 navíc selhává motor. Piloti žádají o pomoc nejbližší letiště.

To jim samozřejmě vyhoví, ale posádka letadla není s to následovat přijaté instrukce. Místo klesání tak letadlo stoupá! Jako by to bylo málo, při konečném obratu se stočí na druhou stranu! Není překvapením, že letoun havaruje.

Všech 82 cestujících včetně ruského generálního plukovníka Gennadija Nikolajevič Trosheva (1947–2008) zemře. Nepřežije ani šestičlenná posádka. Jak se něco takového může stát? Vyčerpaná posádka v mlze a tmě úplně ztratila orientaci.

Hlavní problém je ale zřejmě na straně kapitána: Ukáže se, že byl pod vlivem alkoholu.

Boeing Aeroflotu už do cíle nedoletí...
Boeing Aeroflotu už do cíle nedoletí…
Foto: Alex Beltyukov, wikipedia.org, National Geographic channel
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články