Skip to content

3 záludné nemoci: Marburg vás do týdne zabije!

Chagasovu chorobu vám vyléčí jen ve chvíli, kdy se jí podaří zachytit v první fázi. Hantavirový plicní syndrom již zřejmě opustil Evropu a drží se v Americe a Marburg nejprve udělal „čistku“ mezi svými objeviteli.

Trypanosomiáza má dvě formy, ta africká se označuje jako spavá nemoc, zatímco americká jako Chagasova choroba. Chagasova choroba se vyskytuje v Jižní a Střední Americe. Způsobují ji ploštice rodu Rhodnius prolixus, které přenášejí prvoka Trypanosoma cruzi.

K přenosu nemoci dojde jen v případě, že během kousnutí vyloučí ploštice i infikované výkaly. Nemoc zasahuje hlavně srdce, mozek a střeva. Léčba účinkuje jen v prvotní fázi. Počet nakažených dnes činí až 12 000 000 osob.

Onemocnění poprvé popsal v roce 1900 brazilský lékař Carlos Chagas (1879–1934).

Carlos_chagas_2
Muž, podle kterého má Chagasova choroba jméno

Takzvaný hantavirový plicní syndrom (HPS) se vyskytuje hlavně v Severní Americe. Je možné, že ve středověku stál i za smrtícím a neobjasněným řáděním takzvané potivé horečky v Evropě. Způsobuje ho vir Sin Nombre přenášený hlodavci.

Epidemie této nemoci se ale nikdy nekonala. Mezi lety 1993 až 2009 bylo nahlášeno jen 534 případů. 36 procent nakažených zemřelo.

Sin_Nombre_hanta_virus_TEM_PHIL_1136_lores
Seznamte se, hantavir Sin Nobre.

Virus marburg patří do skupiny filovirů stejně jako ebola. A jako ona způsobuje krvácivé horečky. Průjem, zvracení a silné krvácení z tělních otvorů patří k dalším projevům. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne.

Virus marburg je rozšiřován tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků. Na marburg, podobně jako na ebolu, neexistuje lék ani preventivní očkování. Stejně tak ani zde neznáme původce viru.

Jediné, co víme, je, že se virus vyskytuje u některých druhů netopýrů, kterým ale nezpůsobuje žádné zdravotní potíže.

Marburg_virus
Díváte se na smrtící Marburg.

Marburg byl objeven v roce 1967 v Německu. Tehdy se jím ve městě Marburg nakazilo 25 laboratorních pracovníků. Dalších šest lidí včetně lékařů a patologa se nakazilo od nemocných lidí. Sedm nakažených zemřelo.

Nakazili se od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy. Největší epidemie vypukla v letech 2004 až 2005, kdy se virus prohnal jihem Afriky, Demokratickou republikou Kongo a Angolou. Z 399 nakažených osob jich tehdy zahynulo 355.

Ebola_virions
A pro srovnání – toto je ebola.

Foto: wikipedia.org/Cynthia Goldsmith/Dr. Erskine Palmer, Russell Regnery, Ph.D, Shuttestock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články