Skip to content

Geniální gólman, nebo šílenec? Podívejte se na jeho neuvěřitelné kousky!

Ve fotbalové historii nalezneme stovky talentovaných hráčů, kteří uchvátí fanoušky. Mezi ně patří kolumbijský brankář René Higuita Zapata, přezdívaný španělsky „El Loco“ (česky: „Blázen“). Jak přišel ke své slávě a nelichotivému označení?

Téměř vždy dokáže vyrazit z brány střelu, ale často velmi podivným „plácnutím ruky“. Také nemá problém vyběhnout proti útočníkům, sebrat jim míč, a poté se rozběhnout k jejich brance. Je i výborným střelcem, takže za svou kariéru „umístí“ 48 gólů. Jeho kličky a běh, stejně jako brankářský styl, působí velice podivně. Někdy to téměř vypadá, že se na hřišti motá, ale přesto jeho tým většinou vyhraje zápas! Zapata má také podivné pletky s kolumbijskou mafií.

Nejvíce se však proslaví „škorpióním výkopem“, který uvidíte také na videu.

Během své kariéry v několika jihoamerických klubech, v kolumbijské reprezentaci, ale i ve španělském týmu Real Valladolid, je Zapata miláčkem tribun. Když 6. září 1995 poprvé v přátelském zápase Kolumbie proti Anglii dokáže díky „škorpiónímu kopu“ vyrazit střelu Jamieho Redknappa, stává se také mezinárodně známou celebritou.

Na brankové čáře tehdy Zapata vymrští nohy vzad a vykopává míč z prostoru brankoviště. Nic na jeho popularitě nemění ani jeho někdejší styky s kolumbijským drogovým dealerem Pablem Escobarem, kterému má „El Loco“ pomoci donést výkupné za unesenou dívku.

Brankář – excentrik má také několik afér s braním tvrdých drog. Když tento geniální gólman opouští v roce 2011 jako aktivní hráč hřiště, pro mnohé z Kolumbijců to znamená konec jedné slavné sportovní éry…

Video: YouTube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …