Situace na černém kontinentě je dlouhodobě problematická a jen těžko lze zde najít stabilní demokracii. Afriku sužují neustálé konflikty, od menších lokálních šarvátek až po drsné genocidy.
Kontinentu diktují tvrdé vojenské režimy i šílení jednotlivci. Kteří afričtí diktátoři jsou těmi nejhoršími?
1. Z učitele krutým tyranem
Kdo: Robert Mugabe (*1924)
Stát: Zimbabwe
Než v 60. letech vstoupil dnešní prezident Zimbabwe do politiky, živil se jako učitel. Pro svou zemi měl však připravenu pořádně tvrdou lekci. Už v době, kdy působil jako premiér, vypukla v Zimbabwe občanská válka.
Když se pak Mugabe chopil moci, zabavil většině bílých farmářů majetek a připravil je o práci.
Násilné zabírání farem doprovázené krvavými střety mělo za následek totální devastaci země. V roce 2008 nechal prezident unést a zavraždit stovky opozičních stoupenců. Dnes údajně trpí rakovinou prostaty a jeho zdravotní stav se zhoršuje.
2. Mrtvoly předhazoval krokodýlům!
Kdo: Idi Amin (1924–2003)
Stát: Uganda
Idi Amin platí za jednoho z největších tyranů všech dob. Za osm let své vlády v čele Ugandy, kam se roku 1971 dostal jako vrchní velitel armády vojenským převratem, nastolil děsivou hrůzovládu. Odhady tvrdí, že jeho vinou zemřelo půl milionu lidí.
Prý si založil vražedné komando, se kterým osobně vyrážel zabíjet. Mrtvolami obětí pak údajně krmil krokodýly. Roku 1978 se pokusil obsadit jednu provincii Tanzanie, ale jeho vlastní vojsko jej nakonec zradilo.
Idi Amin prchl do spřátelené Libye a následně Saúdské Arábie, kde roku 2003 zemřel.
3. 50 let pro Řezníka
Kdo: Charles Taylor (*1948)
Stát: Libérie
Přezdívá se mu Řezník z Monrovie. V roce 1989 rozpoutal se svou Liberijskou národní vlasteneckou frontou občanskou válku v Libérii, v níž přišlo o život 150 000 lidí, a další milion přišel o střechu nad hlavou.
Nezdráhal se ani podporovat válku v Sieře Leone dodávkou zbraní, především Sjednocenou revoluční frontu, jejíž běžnou praktikou bylo sekání končetin. Spravedlnost si však k němu našla cestu.
Stanul před soudem v Haagu, kde si nakonec 30. května 2012 vyslechl trest 50 let za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.