Pandemie Covid-19 ovlivnila celý svět, samozřejmě i ten vědecký. Ještě více se rozevřely nůžky mezi zastoupením žen a můžu ve vědeckých oborech.
Podpořit potenciál talentovaných vědkyň je cílem programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě, jehož 16. ročník v České republice odstartoval.
Podle údajů ČSÚ pracovalo ve vědeckém prostředí v roce 2020 v České republice pouze 27,6 % žen. I když počet realizovaných výzkumů každoročně roste, podíl žen stagnuje. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie se dlouhodobě řadíme na jedno z posledních míst.
Epidemie koronaviru nejvíce ovlivnila začínající mladé vědkyně s dětmi, které věnovaly svému bádání až o 17 % méně času.
Ženy ve vědě jsou důležité
Program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě vznikl z jednoduchého přesvědčení: svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy. Program poukazuje na nízké zastoupení žen ve vědě.
„Důvodů, proč ženy výzkum opouštějí, je několik – rodinné povinnosti, chybějící finanční prostředky nebo kariérní postup.
Podpora kvalifikovaných žen na počátku jejich kariéry je zásadní, abychom o talentované vědkyně nepřicházeli, ale naopak mohli rozvíjet jejich potenciál,“ říká Ing. Ilona Mülllerová, DrSc., předsedkyně poroty L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice.
Vědkyně se do talentového programu mohou zapojit v České republice již od roku 2006. Každý rok odborná porota vybere tři vítězky, které si mezi sebou rozdělí 600 000 korun.
Finanční odměnu mohou použít přímo i nepřímo na podporu své kariéry, nejen v souvislosti se svým výzkumem ale i v rámci osobních či rodinných povinností.
Laureátky programu navíc projdou mediálním tréninkem a je jim každoročně nabídnuta prezentace jejich práce v médiích v podobě rozhovorů.