Domů     10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
2.11.2023

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Je to už 100 let, co se zrodil. Začátky nejsou jednoduché. Chvíli nad ním dokonce vlaje hákový kříž a šéfuje mu „kat českého národa“ Reinhard Heydrich.

1. S Heydrichem v čele!

Po anšlusu (připojení Rakouska 12. března 1938 k Německu) se celá organizace se sídlem ve Vídni dostane pod kontrolu Adolfa Hitlera (1889–1945) a spol. Většina členských států tehdy odmítne s novým vedením spolupracovat.

Prezidentem Interpolu (tehdy vlastně ještě Mezinárodní komise pro kriminální policii) je totiž jeden zločinec vedle druhého. Všichni umírají předčasně.

Esesáka Ottu Steinhäusla (1879–1940), který do čela organizace nastoupí v roce 1938, připraví o funkci i život v roce 1940 tuberkulóza. Jeho nástupce Reinharda Heydricha (1904–1942), který spojí organizaci s říšskou policií, zase českoslovenští parašutisté.

Arthur Nebe (1894–1945) je oběšen v březnu 1945 za účast na atentátu na Hitlera z 20. července 1944. Na popravišti končí i Ernst Kaltenbrunner (1903–1946), který je po Norimberském procesu v říjnu 1946 oběšen.

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel
Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel

2. Prostředník v boji se zlem

V současnosti Interpol sdružuje 195 členských států s tím, že každý z nich má své vlastní ústředí. Po celém světě je pak mimo to rozeseto ještě sedm regionálních poboček Interpolu, jehož hlavní sídlo je ve francouzském Lyonu.

Oproti běžné představě není Interpol nadnárodní agenturou pro vymáhání práva a nemá žádné agenty se zatýkacími pravomocemi.

Jde spíše o jakéhosi administrativního prostředníka, koordinující spolupráci mezi policejními složkami svých členských států a poskytující jim pomoc mimo jiné svou rozsáhlou databází trestné činnosti.

3. Výbuchy v centrále

Dne 16. května 1986 otřesou centrálou Interpolu, tehdy sídlící na pařížském předměstí St. Cloud, dvě exploze.

Chvíli předtím útočníci z extremistické skupiny Přímá akce, odpovědné za sérii atentátů a útoků na veřejné budovy, začnou na centrálu pálit z kulometů. Kromě značných materiálních škod je zraněn jeden policista. Najít a potrestat viníky trvá 12 let. V roce 1998 jsou čtyři vůdci Přímé akce odsouzeni každý k 10 letům vězení.

4. Obří databáze zločinu

Databáze Interpolu je skutečně obří. Jen seznam ztracených a odcizených cestovních dokladů obsahuje více než 12 milionů záznamů!

Kromě toho jsou v ní profily zločinců z celého světa, sbírky otisků prstů a fotografií obličejů, seznamy hledaných osob nebo vzorky DNA. Úředníci v ústředí tato data analyzují a poté poskytují členským zemím.

Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel
Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel

5. Československo mezi zakladateli

Přelom 19. a 20. století zastihne evropskou policii totálně nepřipravenou na příval zločinců, který navíc neustále roste. „Policisté si uvědomili, že zločinci skutečně cestují mezi zeměmi.

Z jedné země do druhé… Zločin nabyl mezinárodního měřítka,“ popisuje novinář Laurent Greilsamer (*1953). A tak je v roce 1914 svolán do Monaka 1. mezinárodní kongres kriminální policie, na který pošle svého zástupce 24 zemí.

Tady se stanoví dvanáct principů a priorit, které se nakonec stanou základem Interpolu, včetně poskytování přímého kontaktu mezi policií v různých zemích, vytvoření mezinárodního standardu pro forenzní metody a sběr dat.

Setkání tedy dopadne úspěšně, realizaci velkých plánů ale zastaví první světová válka. Po ní myšlenku mezinárodního policejního orgánu oživí Dr. Johannes Schober (1874–1932), prezident vídeňské policie.

Právě do rakouské metropole svolá v roce 1923 v pořadí 2. mezinárodní kongres kriminální policie. Mezi 20 zúčastněnými zeměmi je i Československo.

Dne 7. září 1923 se všichni dohodnou na zřízení Mezinárodní komise pro kriminální policii (ICPC – International Criminal Police Commission).

Na svůj dnešní název, zkratku slov „international police“, tedy Interpol (oficiálně International Criminal Police Organization – INTERPOL), si počká až do roku 1956.

6. V plánu esperanto jako společný jazyk

Jedním z největších úskalí celosvětové policejní sítě je od začátku komunikace. Už v roce 1914, při prvních zakládacích pokusech, je jako společný univerzální jazyk vybrána francouzština.

O devět let později, kdy je Interpol opravdu založen, figuruje v původních plánech ještě jedna řeč – umělý jazyk esperanto, který v roce 1887 vytvoří polský oční lékař Ludvík Lazar Zamenhof (1859 – 1917) v naději, že světu přinese společný způsob komunikace.

Jenže jeho výtvor se nakonec do struktur Interpolu neprotlačí. Jeho vedení se rozhodne, že postačí francouzština a angličtina, ke které následně přibudou ještě španělština (1955) a arabština (1999).

7. Málem mu šéfuje Češka

V roce 2021 kandiduje na pozici prezidenta Interpolu Češka Šárka Havránková, která je v roce 2019 zvolena do nejužšího vedení organizace. Bohužel neuspěje. Ji a další adepty porazí šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí.

Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel
Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel

8. Interpol v Praze

Československo je jedním ze zakládajících členů Interpolu.

Ve 20. letech se jeho zástupcem v této organizaci stane Josef Vaňásek (1877–1938), kultovní postava domácí kriminalistiky, která se stane vzorem pro postavu rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

Po druhé světové válce, konkrétně v roce 1952, ale Československo z Interpolu poté, co se dostane do konfliktu se zástupci USA, vystupuje. Vrátí se až po změně režimu v roce 1990. V roce 1993 je následně za plnohodnotného člena přijata Česká republika. Česká pobočka Interpolu sídlí v Praze.

9. Existují případy, od kterých dává ruce pryč

Ne všechny případy, které by Interpol měl možnost ovlivnit, se k němu nakonec dostanou.

Ve snaze být při plnění svého mandátu co nejvíce politicky neutrální, vloží organizace do článku 3 své ústavy zákaz zasahovat do aktivit politické, vojenské, náboženské nebo rasové povahy a zapojovat se do sporů o takové záležitosti.

10. V hledáčku i zloděj století

V současné době je na seznamu nejhledanějších lidí, který vede Interpol, celkem 12 Čechů.

Zcela jistě nejznámější z nich je František Procházka (*1974), jeden z pachatelů rekordní krádeže, při které 1. prosince 2007 zmizí z bezpečnostní agentury na Praze 3 dohromady 540 891 700 korun.

Seznam s ním mimo jiných sdílí Eva Zámečníková (*1981), odsouzená za přípravu nájemné vraždy manžela, nebo vrah manželky a nevlastního syna František Hudec, který je hledaný už od roku 1992.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho