Domů     10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
2.11.2023

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Je to už 100 let, co se zrodil. Začátky nejsou jednoduché. Chvíli nad ním dokonce vlaje hákový kříž a šéfuje mu „kat českého národa“ Reinhard Heydrich.

1. S Heydrichem v čele!

Po anšlusu (připojení Rakouska 12. března 1938 k Německu) se celá organizace se sídlem ve Vídni dostane pod kontrolu Adolfa Hitlera (1889–1945) a spol. Většina členských států tehdy odmítne s novým vedením spolupracovat.

Prezidentem Interpolu (tehdy vlastně ještě Mezinárodní komise pro kriminální policii) je totiž jeden zločinec vedle druhého. Všichni umírají předčasně.

Esesáka Ottu Steinhäusla (1879–1940), který do čela organizace nastoupí v roce 1938, připraví o funkci i život v roce 1940 tuberkulóza. Jeho nástupce Reinharda Heydricha (1904–1942), který spojí organizaci s říšskou policií, zase českoslovenští parašutisté.

Arthur Nebe (1894–1945) je oběšen v březnu 1945 za účast na atentátu na Hitlera z 20. července 1944. Na popravišti končí i Ernst Kaltenbrunner (1903–1946), který je po Norimberském procesu v říjnu 1946 oběšen.

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel
Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel

2. Prostředník v boji se zlem

V současnosti Interpol sdružuje 195 členských států s tím, že každý z nich má své vlastní ústředí. Po celém světě je pak mimo to rozeseto ještě sedm regionálních poboček Interpolu, jehož hlavní sídlo je ve francouzském Lyonu.

Oproti běžné představě není Interpol nadnárodní agenturou pro vymáhání práva a nemá žádné agenty se zatýkacími pravomocemi.

Jde spíše o jakéhosi administrativního prostředníka, koordinující spolupráci mezi policejními složkami svých členských států a poskytující jim pomoc mimo jiné svou rozsáhlou databází trestné činnosti.

3. Výbuchy v centrále

Dne 16. května 1986 otřesou centrálou Interpolu, tehdy sídlící na pařížském předměstí St. Cloud, dvě exploze.

Chvíli předtím útočníci z extremistické skupiny Přímá akce, odpovědné za sérii atentátů a útoků na veřejné budovy, začnou na centrálu pálit z kulometů. Kromě značných materiálních škod je zraněn jeden policista. Najít a potrestat viníky trvá 12 let. V roce 1998 jsou čtyři vůdci Přímé akce odsouzeni každý k 10 letům vězení.

4. Obří databáze zločinu

Databáze Interpolu je skutečně obří. Jen seznam ztracených a odcizených cestovních dokladů obsahuje více než 12 milionů záznamů!

Kromě toho jsou v ní profily zločinců z celého světa, sbírky otisků prstů a fotografií obličejů, seznamy hledaných osob nebo vzorky DNA. Úředníci v ústředí tato data analyzují a poté poskytují členským zemím.

Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel
Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel

5. Československo mezi zakladateli

Přelom 19. a 20. století zastihne evropskou policii totálně nepřipravenou na příval zločinců, který navíc neustále roste. „Policisté si uvědomili, že zločinci skutečně cestují mezi zeměmi.

Z jedné země do druhé… Zločin nabyl mezinárodního měřítka,“ popisuje novinář Laurent Greilsamer (*1953). A tak je v roce 1914 svolán do Monaka 1. mezinárodní kongres kriminální policie, na který pošle svého zástupce 24 zemí.

Tady se stanoví dvanáct principů a priorit, které se nakonec stanou základem Interpolu, včetně poskytování přímého kontaktu mezi policií v různých zemích, vytvoření mezinárodního standardu pro forenzní metody a sběr dat.

Setkání tedy dopadne úspěšně, realizaci velkých plánů ale zastaví první světová válka. Po ní myšlenku mezinárodního policejního orgánu oživí Dr. Johannes Schober (1874–1932), prezident vídeňské policie.

Právě do rakouské metropole svolá v roce 1923 v pořadí 2. mezinárodní kongres kriminální policie. Mezi 20 zúčastněnými zeměmi je i Československo.

Dne 7. září 1923 se všichni dohodnou na zřízení Mezinárodní komise pro kriminální policii (ICPC – International Criminal Police Commission).

Na svůj dnešní název, zkratku slov „international police“, tedy Interpol (oficiálně International Criminal Police Organization – INTERPOL), si počká až do roku 1956.

6. V plánu esperanto jako společný jazyk

Jedním z největších úskalí celosvětové policejní sítě je od začátku komunikace. Už v roce 1914, při prvních zakládacích pokusech, je jako společný univerzální jazyk vybrána francouzština.

O devět let později, kdy je Interpol opravdu založen, figuruje v původních plánech ještě jedna řeč – umělý jazyk esperanto, který v roce 1887 vytvoří polský oční lékař Ludvík Lazar Zamenhof (1859 – 1917) v naději, že světu přinese společný způsob komunikace.

Jenže jeho výtvor se nakonec do struktur Interpolu neprotlačí. Jeho vedení se rozhodne, že postačí francouzština a angličtina, ke které následně přibudou ještě španělština (1955) a arabština (1999).

7. Málem mu šéfuje Češka

V roce 2021 kandiduje na pozici prezidenta Interpolu Češka Šárka Havránková, která je v roce 2019 zvolena do nejužšího vedení organizace. Bohužel neuspěje. Ji a další adepty porazí šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí.

Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel
Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel

8. Interpol v Praze

Československo je jedním ze zakládajících členů Interpolu.

Ve 20. letech se jeho zástupcem v této organizaci stane Josef Vaňásek (1877–1938), kultovní postava domácí kriminalistiky, která se stane vzorem pro postavu rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

Po druhé světové válce, konkrétně v roce 1952, ale Československo z Interpolu poté, co se dostane do konfliktu se zástupci USA, vystupuje. Vrátí se až po změně režimu v roce 1990. V roce 1993 je následně za plnohodnotného člena přijata Česká republika. Česká pobočka Interpolu sídlí v Praze.

9. Existují případy, od kterých dává ruce pryč

Ne všechny případy, které by Interpol měl možnost ovlivnit, se k němu nakonec dostanou.

Ve snaze být při plnění svého mandátu co nejvíce politicky neutrální, vloží organizace do článku 3 své ústavy zákaz zasahovat do aktivit politické, vojenské, náboženské nebo rasové povahy a zapojovat se do sporů o takové záležitosti.

10. V hledáčku i zloděj století

V současné době je na seznamu nejhledanějších lidí, který vede Interpol, celkem 12 Čechů.

Zcela jistě nejznámější z nich je František Procházka (*1974), jeden z pachatelů rekordní krádeže, při které 1. prosince 2007 zmizí z bezpečnostní agentury na Praze 3 dohromady 540 891 700 korun.

Seznam s ním mimo jiných sdílí Eva Zámečníková (*1981), odsouzená za přípravu nájemné vraždy manžela, nebo vrah manželky a nevlastního syna František Hudec, který je hledaný už od roku 1992.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.