Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II.
Zavzpomínejte na ni spolu s EpochaPlus.cz, korunovace jejího nástupce Karla III. je již na obzoru!
1. Dvě Alžběty na Bruton Street
Píše se 21. dubna 1926. V Mayfair, luxusní čtvrti v londýnském West Endu, se právě bojuje o život.
Podle greenwichského středního času (GMT) je přesně 2.40. Císařský řez se naštěstí podaří na výbornou – na svět přichází děvčátko Elizabeth, česky Alžběta (1926–2022), které ale nikdo neřekne jinak, než Lilibeth.
Její matka, Elizabeth Bowes-Lyon (1900–2002), se na porod uchýlí na Bruton Street 17, do domu svého otce, hraběte Claude Bowese-Lyonea (1855–1944). V tu chvíli by nikdo nehádal, že obě ženy stanou v čele impéria.
Té první se – aby nebyl v Alžbětách moc zmatek – proto bude říkat „královna matka“. Odmalička pořádkumilovná Lilibeth bude vyrůstat po boku své sestry Margaret (1930–2002). Na jejich vzdělání dohlíží matka spolu s vychovatelkou Marion Crawfordovou (1909–1988).
2. Jsou jí jen 2 roky – a už má autoritu!
Když má Winston Churchill (1874–1965) první příležitost promluvit si s Lilibeth, jsou jí pouhé 2 roky. Přesto na něj udělá dojem. „Má kouzlo přirozené autority, u dítěte jejího věku nevídané,“ podivuje se.
Brzy se ukazuje, že by oběma princeznám prospěl kontakt s vrstevnicemi. Pod hlavičkou Girl Guides se tedy rozjíždí přímo v Buckinghamském paláci ve své době unikátní škola dívek s titulem.
Hnutí Girl Guides funguje od roku 1909 a vznikne – zjednodušeně řečeno – jako protiváha proti tomu, že děvčata nesmí do skauta.
3. Láska na celý život… od 13 let!
Narodí se jako řecký a dánský princ na Korfu. Jeho humor je geniální, byť někdy přes čáru. Princ Philip (1921–2021) studuje ve Francii, Německu a Spojeném království. Když je mu 18, dá se k Britskému královskému námořnictvu.
S Lilibeth se prvně potkají, když je jí 8. Po dalším rozhovoru v princezniných 13 letech se do něj Lilibeth až po uši zamiluje. Nejdřív si začnou jen psát… a 20. listopadu 1947 jim zazvoní svatební zvony.
4. Evakuace? Král nejde, my také ne!
Blitz neboli Blesk. Zhmotněná noční můra, při které německé letectvo Luftwaffe shodí od 7. září 1940 do 1. května 1941 na 16 britských měst přes 100 tun tříštivo–trhavých pum. Lamanšský průliv Británii před útoky neochrání. Jen Londýn je bombardován 71krát.
Během druhé světové války existuje bezpečnostní plán na evakuaci královské rodiny do Kanady. Královna matka se ale k odletu princezen i královského páru vyjádří zcela jasně: „Mé děti beze mě nikam neodjedou. A já nikam neodjedu bez svého královského chotě. A král svou zemi nikdy neopustí.“
5. Panovnice s vášní pro zvířata
Lilibeth jsou 3 roky, a již má první jezdecké lekce ve stájích Buckinghamského paláce. K 4. narozeninám dostane shetlandského ponyho.
Obdarovatelem je její dědeček, král Jiří V. (1865–1936), o jehož koníčcích si můžete pro změnu přečíst na straně 40. Alžběta miluje dostihy. Její angličtí plnokrevníci vyhrají přibližně 2000 závodů!
Ke koním inklinuje většina členů královské rodiny. Princ Philip hrál pólo. To po něm podědí také současný král Karel III. (*1948) a oba jeho synové William (*1982) a Harry (*1984).
Královnina vnučka, jezdkyně Zara Tindallová (*1981), je dokonce držitelkou týmového olympijského stříbra ze všestrannosti, zlato má ze Světových jezdeckých her a z roku 2005 titul mistryně Evropy.
6. To je ale holubník!
Méně známá je královnina záliba v chovatelství poštovních holubů – a hlavně v jejich závodech. Holubníky má na panství Sandringham v Norfolku. Její svěřenci jsou zcestovalí – na nejprestižnějších ze závodů musí až do Jihoafrické republiky.
7. Na trůn asi neusedne…
Když se Lilibeth narodí, je třetí osobou v následnictví na trůn. Pravděpodobnost, že se jí na hlavě zatřpytí královská koruna, tak není zrovna dechberoucí.
Ale… Její strýc Eduard VIII. (1894 – 1972), po kterém se čeká, že usedne na trůn a bude mít vlastní pokračovatelskou linii, abdikuje kvůli dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové (1896–1986).
U moci se tak najednou ocitá jeho bratr a Alžbětin otec, Jiří VI. (1895–1952), který na tuto roli – na rozdíl od bratra – nebyl vůbec připravován. Alžběta je rázem následovnicí trůnu.
Pokud by náhodou Královna matka ještě otěhotněla a měla syna, následovníkem by se stal on. To se však nestane…
8. A zase ten Harry!
Královna Alžběta II. má 8 vnoučat od svých 4 dětí. Co do lumpáren jim vévodí princ Harry. Babičce jednou s odkazem na její milované psy změní vzkaz na záznamníku: „Ahoj, tady Liz. Teď nejsem na trůnu. Pro horkou linku na Philipa zmáčkněte 1, na Charlese 2 a na corgíky 3.“
9. Geniální smysl pro humor
Richard Griffin je dnes již bývalý člen královniny ochranky. Jednou ji doprovází na procházce kolem zámku Balmoral v oblasti skotského Aberdeenshire. Narazí na dva americké turisty, kteří královnu nepoznají a vyzvídají, zda ji náhodou někdy nepotkala.
„Já ne, ale tady Dick jí vídá pravidelně,“ přikyvuje královna. Turisté tak královnu poprosí o fotografii s Griffinem. Dvojice se nakonec ještě pro fotku vymění.
„Chtěla bych být mouchou v té místnosti a slyšet, až jim američtí kamarádi vyzradí, jak je to doopravdy,“ směje se královna.
10. Nahlédněte do tajné kabelkové řeči
Ke královně patří neodmyslitelně její kostýmky – a kabelka. Ta je důležitější, než se zdá. Nejde jen o úložný prostor, ale také prostředek komunikace mezi panovnicí a jejím personálem. Společně mají tajnou kabelkovou „řeč“.
Pokud je královně rozhovor nepříjemný, či ji vyloženě nudí, položí kabelku na zem – aby ji přišel někdo vysvobodit. Podobně dá Alžběta II. najevo, že je třeba vyklidit pozice. Jakmile je kabelka na stole, do 5 minut se odchází.