Probíhající převraty v klimatickém fungování planety mohou zásadně pozměnit řadu míst na naší planetě.
Americká ekologická organizace Worldwatch Institute vydala studii, ve které představila deset lokalit na naší planetě, které globální změny klimatu ohrožují nejvíce.
1. New York – V hlavním městě světa, jak se New Yorku někdy přezdívá, je v ohrožení především jeho administrativní centrum. To se nachází na ostrově Manhattan.
Pokud se hladina moří bude i nadále zvedat, v blízké budoucnosti budou zaplaveny nejen ostrovní komunikace, ale třeba i místní vodárna, na které jsou obyvatelé Manhattanu životně závislí.
2. Atény – Řecká metropole značnou část svých prostředků získává z turistického ruchu. Jenže, letní měsíce jsou pro návštěvníky Atén i pro samotné Atéňany už nesnesitelné. Teplota zde běžně stoupá nad 40 °C a město zároveň dusí oblaka smogu. Podobně trpí i další města ve středomoří, mimo jiné Káhira nebo Istanbul.
3. Floridské bažiny Everglades – I na přírodní sladkovodní rezervaci na jihu USA útočí stoupající oceán. Ohrožen je i místní ekosystém, mimo jiné pumy, krokodýli či kapustňáci.
4. Malibu – Populární kalifornské letovisko je vystaveno nebezpečí hned z několika stran. Časté požáry, občasná zemětřesení nyní doplňuje zvýšená hladina moří. Je prý jen otázkou času, kdy celé středisko dopadne jak bájná Atlantida.
5. Puerto de Mazarron – Známé španělské pláže neohrožuje tolik stoupající voda, jako spíše přemnožení pro jeden druh komárů, kteří s oblibou přenášejí malárii. Worldwatch Institute tvrdí, že situace nemá daleko ke kalamitnímu stavu.
6. Balaton – Že by Středoevropany klimatické změny mohli nechat chladnými? Kdepak. Jezero Balaton, které důvěrně zná i řada Čechů, pomalu ale jistě vysychá. Do konce století se vodní plocha může proměnit v poušť.
7. Velký bariérový útes – Korálový útes u australského pobřeží pomalu umírá. Koráli se totiž nedokáží adaptovat na teplejší vodu. Do roku 2030 bude celý útes již jen minulostí.
8. Malta – Zvyšující se teploty mohou časem donutit Malťany k emigraci ze svých domovů. Na ostrově je totiž sladká voda už nyní vzácností. Stoupající hladina Středozemního moře by tak ještě více rozvrátila i tak křehké místní vodní hospodářství.
9. Tokio – I japonské hlavní město ohrožuje stoupající mořská hladina. Některé čtvrti mohou být během následujících desetiletí zaplaveny až do výše jednoho metru. Situací se už zabývají i japonská vládní místa.
10. Národní park Serengeti – Lokalitu v Tanzanii, kde mají domov lvi, gepardi, sloni nebo nosorožci, ohrožují stále vyšší teploty. Pokud se vypaří místní vodní plochy, zelený ráj se promění v suchou a drsnou poušť.