Čeští vědci a vynálezci mají ve světě své nesmazatelné místo. Jmen, která se zapsala do historie, je spousta a vynálezů, které obohatily lidstvo, ještě více. Na následujících řádcích si připomeneme vybraných deset, které Češi vynalezli jako první.
Kontaktní čočky
V oblasti očního lékařství se zřejmě nejvíce do dějin zapsal chemik a vynálezce Otto Wichterle (1913-1998), jenž stvořil vůbec první gelové kontaktní čočky.
Protože neměl v tehdejším komunistickém Československu ideální podmínky, svůj vůbec první přístroj na výrobu čoček sestavil z původně dětské stavebnice Merkur, kterou napojil na dynamo z jízdního kola.
Na tomto stroji vytvořil asi 5000 prvních použitelných kontaktních čoček na světě.
Semtex
Semtex byl jako víceúčelová plastická trhavina vynalezen v 50. letech 20. století. Používá se jako konvenční trhavina, při demolicích a pro vojenské účely.
Ruchadlo bratranců Veverkových
Za legendárním ruchadlem, jež spatřilo světlo světa v roce 1827, stáli bratranci Václav (1796-1849) a František (1799-1849) Veverkové z Rybitví u Pardubic.
Jejich pluh, který zároveň krájel, obracel a zkypřoval zoranou půdu, se velice rychle rozšířil po celém světě.
Příbuzní si ho však nenechali patentovat, a tak se oficiálního uznání autorství nedožili, o morálním vlastnictví vynálezu rozhodly soudy až v roce 1883.
Kostka cukru
Původně se cukr na celém světě vyráběl v homolích, které vážily půl kilogramu i více. Dačický cukrovar však přišel s revoluční myšlenkou, aby byl cukr již naporcovaný. Začal tedy vyrábět cukr v kostkách a výrobu si nechal patentovat v roce 1843.
Lodní šroub
Vůbec poprvé lodní šroub vyzkoušel na člunu s nosností 5 tun Josef Ludvík František Ressel (1793-1857) a v roce 1827 si ho nechal patentovat. Připravoval další pokusy a chtěl lodní šroub určený k pohonu také na mnohem větších plavidlech.
V roce 1829 však došlo k nehodě a další pokusy zakázala dokonce policie. Lodní šroub tak úspěšně odzkoušel až o deset let později Angličan Sir Francis Pettit Smith (1808-1874), který je v některých částech světa považován za jeho vynálezce dodnes. V roce 1866 byl vynález lodního šroubu oficiálně přiznán Resselovi.
Bleskosvod
Ve vědeckém prostředí se dodnes vedou spory, kdo s vynálezem bleskosvodu přišel jako první.
Češi si stojí za tím, že o prvenství se zasloužil Václav Prokop Diviš (1698-1765) z Helvíkovic u Žamberka, ale jelikož se jeho objev, s nímž měl přijít o několik let dříve před Banjaminem Franklinem (1706-1790), nedostal velké publicity, upadl v zapomnění.
Divišova koncepce byla ovšem odlišná od Franklinovy, jeho bleskosvod byl především uzemněný, a proto fungoval lépe.
Robot
Samozřejmě se nejedná o robota jako takového, ale jen o slovo.
Za vynálezce tak může být považován i spisovatel, jakým byl Karel Čapek (1890-1938), jenž výraz poprvé použil v roce 1920 ve hře R.U.R. S nápadem použít toto slovo ale Karlovi radil jeho bratr Josef Čapek (1887-1945) Karel měl v plánu totiž umělé osoby nazývat laboři.
Oblouková lampa
Ke zdokonalení obloukové lampy přispěl český vynálezce František Křižík (1847–1941). Jedná se o intenzivní elektrický světelný zdroj, v němž je světlo vyzařováno elektrickým obloukem hořícím mezi dvěma elektrodami.
Silon
Na začátku 40. let 20. století se v tehdejším Československu začalo vyrábět polyamidové vlákno typu 6 známější pod názvem silon.
Vznik látky je zařazen do zlínských laboratoří obuvnické společnosti Baťa a podíleli se na něm Otto Wichterle, Alois Novotný (1910-1978), jenž byl význačný organický chemik, a Jiří Procházka.
Remoska
Remosku vytvořil počátkem padesátých let Oldřich Homuta, který prototyp dále vylepšoval se svými spolupracovníky.
Vynález v sobě skrývá malou elektrickou přenosnou trouba s ohřevem shora, jejíž hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry.