Domů     Německé stíhací eso Franz Stigler: Proč zachránil život nepříteli?
Německé stíhací eso Franz Stigler: Proč zachránil život nepříteli?
20.5.2017

Smrt je blízko. Už natahuje kostnaté pracky, jenže znenadání hmátne do prázdna. Rybník jí vypálí německý pilot Franz Stigler, který v sobě i během válečných hrůz dokáže najít kus člověka.

Místo, aby zmáčkl spoušť a utopil své svědomí v krvi, napíše jeden z  nejsilnějších příběhů druhé světové války. Ten den se zrodí hrdina.

Je to, jako byste sledovali horor, který se najednou změní v pohádku. Neuvěřitelný příběh o rytířství, odvaze a cti začíná čtyři dny před Štědrým dnem roku 1943. Peklo války vezme lidem veškerou radost z Vánoc. Místo ke sváteční tabuli míří do krytů.

Osamocený americký bombardér B-17F Flying Fortress pojmenovaný „Ye Olde Pub“ se právě vrací z náletu na Brémy. Ve vzduchu ho v tu chvíli drží snad už jen zázrak. Německé stíhačky z něj udělaly doslova ementál.

Dva motory jsou těžce poškozené, chybí půl ocasu, v jednom z křídel zeje díra, zadní střelec je mrtvý a kulomety jeho střelecké věže visí zplihle dolů. Většina mužů na palubě je zraněná.

Pilot, mladý poručík a farmářský chlapec ze Západní Virginie Charlie Brown (1922–2008) je přesto odhodlán dostat stroj i posádku za každou cenu domů. Cesta nad válčícím Německem však ubývá jen velmi pomalu. A nepřítel je přitom neustále ve střehu.

Nemůžu to udělat!

Německé stíhací eso Franz Stigler (1915–2008) si mezitím dole na základně v klidu vychutnává cigaretu a čeká, až mu mechanici přezbrojí a natankují letoun.

Jen jedno jediné sestřelené letadlo mu v tu chvíli zbývá do číslovky 30, aby byl oceněn kýženým Rytířským křížem Železného kříže. A prémiová kořist už si pomalu razí cestu nebem. Stigler uslyší zvuk motorů, zvedne hlavu a spatří Brownův poškozený bombardér.

Letí tak nízko, že mu nejdřív připadá, jakoby se chystal přistát. Okamžik nato už svírá knipl Messerschmittu a vyráží jako zkušený lovec za zraněnou zvěří, aby jí zasadil poslední ránu.

Když posádka „Ye Olde Pub“ spatří blížící se stíhačku, je si jistá, že právě odtikávají poslední vteřiny jejich života. Stiglerovi stačí jediné – stisknout spoušť a seznam válečných obětí bude zas o něco delší. Jenže německý pilot váhá.

Ještě několik pohledů na zmrzačený bombardér a je mu jasné, že to nemůže udělat. „Byla to ta nejpoškozenější B-17, jakou jsem kdy viděl,“ vzpomíná později.

Hlavou mu kmitají slova jeho někdejšího velitele Gustava Rödela (1915–1995), pod kterým sloužil v severní Africe: „Jestli někdy uvidím nebo uslyším, že někdo z vás střílí na muže na padáku, zastřelím ho sám.“ 

Nikdo se nic nedozví

„Pro mě to bylo stejné, jako střílet do někoho na padáku. Kdybych vystřelil, byla by to vražda,“ loví Stigler po letech z paměti své tehdejší pocity. V tu chvíli nevidí nepřítele, ale kolegu v potížích.

Navede svůj Messerschmitt po bok bombardéru a doprovodí ho až za hranice Německa, do bezpečí nad Severní moře. Pak posádce naposledy zasalutuje a obrátí svůj stroj zpět do rodné vlasti.

Brownovi se nakonec podaří s rozpadajícím se letounem přistát na základně v britském Norfolku. Celou neuvěřitelnou příhodou popíše v pooperačním hlášení, nadřízení mu ovšem její šíření zatrhnou. Oslavování rytířství nepřítele není logicky na pořadu ne.

„Někdo rozhodl, že nemůžete být současně člověk a přitom sedět v německém kokpitu,“ komentuje to později Brown s hořkým úsměvem. Mlčí i Stigler. Ovšem z jiných důvodů. Válečný soud a hrozící trest smrti není nic, o co by stál. Pravda tak vyjde najevo až po více než 40 letech!

Ztracený bratr

Brown sice drží jazyk za zuby, z paměti ale válečné drama nevymaže. V roce 1987 se rozhodne muže, který tehdy ušetřil jeho život, najít.

Po několika letech marného pátrání a hromadě dopisů adresovaným různým vojenským organizacím i spolkům si nakonec podá inzerát do zpravodaje pro stíhací piloty. „Hledám muže, který mi 20. prosince 1943 zachránil život,“ stojí v něm.

Pár měsíců nato se dočká odpovědi. Od Franze Stiglera. Ten shodou okolností v té době žije ve Vancouveru, kam se přestěhoval z Německa. V roce 1990, poprvé od války, se oba muži znovu setkají.

Bylo to jako potkat člena rodiny, bratra, kterého jsem víc jak 40 let neviděl,“ popíše emotivní moment Brown. Z někdejších nepřátel se stávají blízcí přátelé. Jejich pouto rozdělí až smrt.

Pro Franze Stiglera si přijde v březnu 2008, Charlieho Browna navštíví o osm měsíců později.

Foto: ww2rps.com, www.amazon.com, ekstrabladet.dk, blog.hangar33.com
Související články
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
reklama
lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
záhady a tajemství
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.   Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických