Domů     Omamný surfing: Křídla mu přistřihne epidemie i válka
Omamný surfing: Křídla mu přistřihne epidemie i válka
1.6.2016

Ten souboj bere dech. Na jedné straně sluncem a mořským vzduchem ošlehaný mládenec. Na té druhé mocně se vzdouvající vlna, kterou je třeba chytit a podrobit. Kluzká přírodní síla však nehodlá dát svou kůži lacino. S opáleným drzounem zápasí do posledního dechu…

Je jedním z nejstarších sportů na světě, ale také životním stylem s hromadou nových výzev, slunečních paprsků, pláží a nekonečných oslav života na břehu šumícího moře. Jeho vyznavači žijí okamžikem. Mají jen prkno a oceán, nic víc, nic míň.

A pohled na surfaře, jak s neuvěřitelnou ladností lemuje tunely lámajících se vln, je vážně úchvatný.

Nebezpečná hra

Kapitán James Cook (1728–1779) stále není schopen slov. Z toho, co právě na vlastní oči spatřil, mu jde hlava kolem.

Píše se rok 1778, když je anglický námořník při hledání neexistující severozápadní cesty mezi Atlantickým a Tichým oceánem u Havajských ostrovů svědkem fascinujícího výjevu.

Ve víru karnevalových oslav na počest boha Lona se tu tisíce místních domorodců radostně prohánějí po hladině na dlouhých, ručně vydlabaných prknech v podivné hře.

V tom nejbouřlivějším příboji pádlují na širé moře, odkud se pak na hřebenu obří vlny nechávají unášet zpět k pobřeží. Jen několik okamžiků předtím, než se jejich plavidlo po střetu s ostrými skalisky změní ve změť třísek, skočí střemhlav do vody.

Tady vyčkávají, dokud ničivá vlna neopadne. Vyhrává ten, kdo udrží nervy na uzdě nejdéle a v divokém běsnění dopluje ke skalám nejblíže. Cookovi se však tahle zábava moc nezamlouvá, a proto ji Polynésanům zakazuje.

Jím vydané omezení má však naštěstí jen jepičí život. Dlouhé prkno z kmene stromů koa, wili wili a ula sloužící k příbojovému surfingu se postupně stává na půvabných tichomořských ostrovech doménou.

Surfující rybáři

Ještě předtím se však o existenci domorodců sjíždějících příbojové vlny dozvídají i Evropané, a to prostřednictvím Cookových deníků. Ty po smrti jejich autora zkompletuje a v roce 1779 vydá poručík James King.

Obyvatelé starého kontinentu však jejich počínání berou spíše s humorem, než aby projevili jakýkoliv náznak vážnosti. Netuší, že nejhlubší kořeny surfingu sahají ještě daleko dál, do časů, kdy svět o Cookových cestách, natož o jeho existenci nevěděl zhola nic.

Už více než 3 000 let před opálenými svalovci s úsměvem na tváři a prknem pod paží zkoušejí sedlat vlny rybáři v západní Polynésii.

Ti v klouzání po vodních vrcholcích brzy objeví rychlý taxík, s jehož pomocí dosahují na svých malých dřevěných loďkách břehu rychleji. Ve 4. století n. l.

dorazí Polynésané při svém putování na Havaj a s sebou si nesou i ploché dřevěné břišní prkno, kterému říkají paipo, a s ním i řadu výhod.

Za zlověstného kvílení těch nejvyšších příbojových vln překonávají s jeho pomocí nebezpečné korálové útesy mnohem snadněji než ve člunu, kánoi či loďce. S postupujícím časem pak projde paipo v rukách domorodců ještě patřičným tuningem.

Ukáže se totiž, že s jeho prodlužováním narůstá i stabilita, která umožňuje místo ležení na prkně stát. Pak už stačí „surfboard“ jen patřičně natočit a pročísnout s ním vlnu až na jejím hřebenu.

Místní tomuto vodnímu cestování přezdívají he’e nalu (klouzání po vlnách), a aby k němu měli co nejpříhodnější podmínky, neváhají na dálku pravidelně oslovovat své bohy.

Bronzový Duke

Koncem 18. století přirážejí k břehům Havaje první evropští velrybáři doprovázeni obchodníky se dřevem. Spolu s nimi na horkou půdu vstupují i zemědělští osadníci a misionáři.

Těm se domorodé hrátky s dřevěným prknem, které jsou kromě zábavy a modlení i součástí namlouvacího rituálu, ani za mák nezamlouvají, a tak proti nim brojí, seč jim síly stačí. Jejich puritánská snaha dovede surfing v průběhu 19. století na pokraj vymýcení.

Přes ten ho však postrčí až propuknuvší epidemie rozšiřovaná evropskými okupanty. Devatenácté století se blíží ke konci a surfing na Havajských ostrovech dočasně zaniká.

S příchodem toho 20. se však do Tichomoří vrací, a to přičiněním havajských mládenců, pro které se vžije přezdívka Beach Boys. Jejich zásluhou se surfing především na havajské pláži Waikiki stává zábavní trvalkou, ale také vrcholovým sportem.

Za tuhle transformaci dodnes tisíce surfařských závodníků děkují hlavně muži jménem Duke Kahanamoku (1890–1968).

Právě domorodý Havajec a trojnásobný olympijský šampion v plavání objíždí s prknem a hrstkou dalších nadšenců neúnavně nejen západní pobřeží USA, ale štěstí s propagací nového vodního odvětví zkouší i u protinožců. A úspěšně.

Dnes je surfing v Austrálii stejně jako ragby národním sportem a Duka znají surfaři na celém světě. Na rodné Havaji dokonce stojí jeho bronzová socha.

Jen pro ten dnešní den

Na Dukovu surfovou osvětu navazuje na východním pobřeží jeho kolega Tom Blake a své toreadory rázem dostávají i vlny Atlantiku. Současně s tím dochází k prvním přeměnám surfového prkna. Experimentuje se s délkou, šířkou i samotným tvarem.

V první polovině 20. století nejsou výjimkou pětimetrové a k 50 kilogramům vážící dřevěné giganty. Netrvá dlouho a z původně undergroundové kultury se stává masová záležitost. Počátku zlaté éry vystaví krátkodobou stopku jen druhá světová válka.

Po ní konečně naplno propuká surfařská horečka, která pokračuje dál do 60. a 70. let. Jejími hlavními mokrými jevišti jsou Havaj a Kalifornie.

V roce 1964 se v Austrálii koná první mistrovství světa a o dva roky později přichází na svět nová generace prken, takzvané shortboardy. Jak vlny v moři plynou, odvrací surfing, k nelibosti mnoha jeho skalních příznivců, tvář od rebelsky nespoutaného stylu plného párty a divokých plážových orgií, a nechává se z části pohltit byznysovou mašinérií.

Surfování rozšiřuje svou působnost na všechny kontinenty, které oplývají příbojovými vlnami, a rychlý technologický vývoj mění havajské vodní umění v profesionální záležitost.

Vznikají nové asociace, svazy, kluby a s nimi i štědře honorované závody, mistrovství nebo dovednostní soutěže… Když 10. ledna 2004 zdolá dvaačtyřicetiletý Havajec Pete Cabrinha u ostrova Maui vlnu měřící neuvěřitelných 20 metrů, získá za svůj kousek kromě prémie 70 000 dolarů i místo v Guinnessově knize rekordů.

Dnes jsou prkna obvykle vyráběna z polyuretanové pěny tvarované kolem dřevěných nosníků. Vrchní vrstvu prkna pak tvoří sklolaminát, polyesterová pryskyřice a lak a můžete si vybrat z různých velikostí, od kratších, tzv. shortboardů, po ty delší – longboardy.

Foto: en.wikipedia.org, mpora.com, pixabay.com
Související články
Lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml