Skip to content

Nespavost? Zkuste mléko s medem nebo čokoládu!

Alarm clock on night table showing 3 a.m.

Jsou dny, kdy vstupenku do říše snů nedostanete, ať děláte co děláte. Převalujete se ze strany na stranu, donekonečna počítáte ovečky, spánek prostě nepřichází. A když už se dostaví, stejně jste každou chvíli vzhůru. Útěchou vám může být fakt, že nejste zdaleka sami…

Není nic blahodárnějšího než dobrý spánek. Jeho délka a kvalita je naprosto nezbytnou součástí regenerace organismu, ovlivňující jeho správnou funkci. Stále více lidí si však o něčem takovém může nechat jen zdát.

2
Každý desátý z nás trpí závažnou poruchou spánku.

Vždyť nespavost neboli insomnie a další poruchy spánku trápí přibližně 30–40 procent světové populace! Častěji ženy než muže, a její výskyt stoupá s narůstajícím věkem. Mimochodem, věděli jste, že s některou z poruch spánku se potýká každý druhý Čech? Potíže s usínáním mohou mít rozličné příčiny. Někdy je to těžší večeře, jindy stres v práci nebo strach z obtížného úkolu. Někteří takto reagují na úplněk. Takové nesnáze však většinou mizí s odstraněním jejich původu. Jenže co když se z občasné nespavosti stane chronická?

 

3
Pacienti trpící chronickou nespavostí si snáze vypěstují závislost na alkoholu, stimulačních látkách či lécích.

To už bývá problém! Insomnii totiž dělíme na krátkodobou a dlouhodobou. Ta první by nás neměla trápit více než čtyři týdny a většinou při ní není potřeba rad lékařů. Často vzniká jako reakce na psychické nebo tělesné potíže či jen změnou spánkového režimu. Dlouhodobá neboli chronická nespavost je už horší. Trvá více než měsíc a o slovo se hlásí alespoň třikrát týdně. Takový stav už musí být svěřen do odborné péče, jinak hrozí další zdravotní komplikace včetně těch psychických. Pacienti trpící chronickou nespavostí si snáze vypěstují závislost na alkoholu, stimulačních látkách (kávě) či lécích. Jedním z důvodů zvýšeného výskytu nespavosti v pokročilejším věku může být melatonin neboli hormon spánku a tmy. Jeho hladina udává náš biorytmus. Ovlivňuje oběh krve, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí i psychiku. Jsme-li ve tmě, hladina melatoninu začne stoupat, pomůže nám usnout a náš organismus zrelaxovat. Nejvíce ho máme v pubertě. S narůstajícím věkem se však schopnost výroby melatoninu postupně snižuje.

4
Pomocníkem při probdělých nocích může být třezalkový čaj.

Lékaři při léčbě nespavosti sázejí v první řádě převážně na hypnotika. Ta je však nutné užívat opatrně, aby se nespustila závislost. Nevhodná jsou zejména pro děti, a to ani v malých dávkách. Léky se v léčbě poruch dětského spánku téměř nepoužívají. Hypnotikum bezpečné pro děti totiž v podstatě neexistuje. Komu léky na spaní nevoní, může zkusit „babské rady“. I při nich je však potřeba postupovat s rozmyslem. Hojně doporučovaná třezalka tečkovaná sice obsahuje poměrné účinné látky, v kombinaci s antidepresivy však dokáže nadělat víc škody než užitku. Navíc může ovlivnit účinek některých dalších léků. Pokusit se navodit spánek lze pomocí mnoha čajů běžně dostupných v lékárnách. Obvykle obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský či chmel otáčivý. Jedním z nejúčinnějších „prášků“ na spaní je údajně čokoláda s vyšším podílem kakaa. Má pozitivní vliv na naši náladu, navozuje pocity štěstí a spokojenost, čímž napomáhá usínání. Někteří radí vypít před spaním sklenici teplého mléka se lžičkou medu. Skvělým uspávacím prostředkem jsou podle dalších hlasů banány, jablko či mořské ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny, látky podporující zdravý rytmus spánku a bdění. Rozporuplným pomocníkem je naopak alkohol. Odstraňuje sice napětí a úzkost a lépe a lehčeji se nám tak usíná. Zejména v druhé půlce noci je však spánek méně kvalitní, což vede k častějšímu probouzení. A poslední možností, pokud už všechny rady selhaly, je dle lidového receptu počítat ovečky.

5
…nebo horká čokoláda.
Foto: empowher.com, Lifestyle.one, mmahobart.com , healthyfoodstar.com, culinarynutrition.com/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Počet obětí sovětského vpádu do Československa byl vyšší
21stoleti.cz

Počet obětí sovětského vpádu do...

Čeští historici Prokop Tomek a Ivo Pejčoch...
Čeho se herec Donutil bojí jako čert kříže?
nasehvezdy.cz

Čeho se herec Donutil bojí jako...

Herecký matador Miroslav Donutil (66) má, jak...
Vědci popsali unikátní evoluční mechanismus
21stoleti.cz

Vědci popsali unikátní...

Tým českého vědce Petra Svobody...
Opulence ve stylu art deco
iluxus.cz

Opulence ve stylu art deco

Pokud bychom měli možnost se do nějakého...
Kouzlo moderní ložnice
rezidenceonline.cz

Kouzlo moderní ložnice

Ložnice s koupelnou patří k těm místům, kde člověk nabírá...
Světlo je přiznanou nadějí
rezidenceonline.cz

Světlo je přiznanou nadějí

Desdemona, Rosalinda, Anna Karenina, Manon Lescaut,...
Zdeněk Štěpánek – Z válečného legionáře prvotřídním hercem
nasehvezdy.cz

Zdeněk Štěpánek –...

Po otci zdědil bouřlivou povahu, dobrodružnou...
Záhada Piltdownského člověka konečně vyřešena!
epochalnisvet.cz

Záhada Piltdownského člověka...

O městečku Piltdown v jihovýchodní Anglii...
Nejslavnější akrobatické kousky, nad nimiž tuhne v žilách krev
epochalnisvet.cz

Nejslavnější akrobatické...

Absolutně postrádají pud sebezáchovy. Na...
Šperky s puncem výjimečnosti
iluxus.cz

Šperky s puncem výjimečnosti

Hledáte-li osobité šperky vytvářené s radostí a láskou,...
Skutečný horor: Čí jekot se rozléhá v nejstrašidelnějších lesích v Británii?
epochalnisvet.cz

Skutečný horor: Čí jekot se...

Turista si vpodvečer povídá s vesničany u ohně. Vtom se z blízkého...
Suchem v lesích nejvíce trpí smrky
21stoleti.cz

Suchem v lesích nejvíce...

Sucho je problematikou, která se v poslední době objevuje...