Domů     Antarktida: Země všech a nikoho!
Antarktida: Země všech a nikoho!
29.8.2016

Antarktida je skutečnou zemí nikoho.

Než je vůbec poprvé spatřena první lidskými mořeplavci na počátku 19. století, patří pobřeží zamrzlé pustiny ostrého větru po dlouhá staletí jen tučňákům a tuleňům, Její dobývání trvá další stovku let a v současnosti je jedinou pevninou planety, na které se – vyjma rotujících vědeckých expedic – člověk nikdy trvale neusadil.

Antarktida je skutečná Terra Australis, po níž pátrají mořeplavci 17. a 18. století tak dlouho, až jméno nakonec připadá Austrálii.

Prvenství ve skutečném objevením světadílu, o němž fantazírují celé generace učenců jako o jižní zemi hojnosti, není zcela jisté.

Lodě HMS Resolution a HM Bark Adventure pod vedením slavného mořeplavce kapitána Jamese Cooka (1728-1779) proplouvají v 18. století ve vzdálenosti asi 120 kilometrů od jejího pobřeží, ale dál je led nepustí.

Jako první na antarktickou pevninu pravděpodobně vystupuje americký lovec tuleňů John Davis 7. února 1821, a to v Hughesově zálivu.

Hypotetické úvahy o její existenci však sahají až k Ptolemaiovi (cca 100-170 n.l.), který se domnívá, že protipól Evropy a Asie musí ležet na odvrácené straně světa a udržovat ho v rovnováze.

Že nejde o zelenou zemi, ale nelítostnou ledovou poušť, která nikomu neodpouští, se přesvědčují všechny výzkumné expedice, co u jejích břehů kdy přistanou. Spoustě z nich se zmrzlý kontinent stane také osudným.

Závod o jižní pól

Hypotetický závod o dobytí jižního pólu se uskuteční mezi roky 1910-1912 mezi expedicemi Angličana Roberta Falcona Scotta (1868-1912) a Nora Roalda Amundsena (1872-1928).

Scott podniká celkem dvě výpravy – expedici Discovery a Terra Nova, z níž už se nevrátí. Svého vysněného cíle dosahuje 17. ledna 1912, jen aby zjistil, že ho Amundsenova výprava předstihla o 34 dní.

Prvenství dobytí jižního pólu tedy náleží norskému polárníkovi z lodi Fram. Ani jednoho z dobrodruhů však nečeká zasloužený odpočinek, natož klidné stáří.

Scotta spolu se zbytkem jeho výprava zastihne mrazivá smrt na zpáteční cestě, paradoxně pouhých 18 kilometrů od stanoviště se zásobami.

V blizardu se však vysílení polárníci už ujít neodváží a když jim během devíti dnů ve stanu dojdou zásoby, napíší dopisy na rozloučenou. V listopadu téhož roku nachází jejich těla pátrací skupina, vyzvedne vědecké poznámky a denníky zúčastněných.

Mrtví jsou ponecháni na místě, na jejich stan je navršena sněhová mohyla se stylizovaným křížem, a v Antarktidě odpočívají dodnes. Amundsen se z výpravy sice vrátí, ale o 16 let později se o něj mrazivé končiny upomenou.

On a jeho posádka se ztratí při záchranné misi pátrající po havarované vzducholodi Italia, která se vrací z pólu tentokrát severního. Jejich letadlo mizí nad Barentsovým mořem, jedna z palivových nádrží je později nalezena u pobřeží Tromsø.

Světadíl jako rezervace

Antarktida (z řečtiny, značící doslova naproti Arktidě) je v současnosti v podstatě kondominium – území pod společnou svrchovaností mnoha států zároveň, z nichž titulární moc nedrží nikdo. Vztahy reguluje tzv.

Antarktický smluvní systém, vymezující území kontinentu jako vše od 60. rovnoběžky směrem na jih. Jeho základem je mezinárodní Smlouva o Antarktidě podepsaná v roce 1959 ve Washingtonu.

Smluvní systém v současnosti zavazuje jednotlivé státy k vědecké spolupráci, zakazuje jakoukoliv těžbu nerostného bohatství, které se nachází pod povrchem světadílu, vylučuje přítomnost vojenské posádky na území, stejně jako jaderné testy nebo jakékoliv zásahy do přírodního biotopu a také zmrazuje veškeré územní nároky na tuto půdu.

Původních signatářů je 12 – Argentina, Austrálie, USA, Spojené království, Rusko, JAR, Norsko, Nový Zéland, Chile, Francie, Belgie a Japonsko. Postupně se však přidávají další, v současnosti je jich 53, z nichž ovšem pouze 29 má rozhodné a hlasovací právo.

Od roku 2014 jím disponuje i Česká republika, z velké části díky vědecké činnosti na Mendelově polární stanici otevřené o sedm let dříve. V současnosti je Antarktida svého druhu jedinou mezinárodně uznávanou přírodní rezervací o velikosti světadílu.

O něco méně zelenou, než většina ostatních, ale těžko lze přírodu vinit z toho, že jdeme pozdě.

Ztracený svět

Výzkumníci a snílkové hledající zelenou úrodnou zemi se zpozdili jen o několik set milionů let.

Fosilní nálezy z Antarktidy ukazují, že její klima nebylo vždy konstantně pod bodem mrazu s největšími vnitrozemskými extrémy okolo -89°C (naměřenými na ruské stanici Vostok).

Ještě před 160ti miliony let má subtropické klima a kompletní biosféru plnou života, včetně rostlin, které dnes zastupují pouze mechy, lišejníky a řasy.

Zalednění začíná po jejím odtržení od Jižní Ameriky a vzniku Drakeova průlivu, zhruba před 23 miliony let, kdy lesní porosty ustoupí polární tundře. Navzdory tomu, že ve svých ledovcových rezervoárech, tzv.

Antarktickém ledovém štítu, který je v průměru 1,6 kilometru tlustý, drží největší zásobu sladké vody na světě (cca 70%), oficiálně je považována za poušť. Roční vnitrozemský průměr 20mm srážek je totiž jen o málo vyšší než na Sahaře.

Stejně jako pouštní bouře, i zde bičují krajinu nezkrotné blizardy, jejichž rychlost dosahuje při pobřeží i 320 kilometrů v hodině.

Kvůli své poloze kolem jižního pólu a sklonu zemské osy má Antarktida pouze dvě roční období – zimu a léto, které se střídají v závislosti na příklonu nebo odklonu ke Slunci.

Kromě toho, že je nejstudenějším a největrnějším kontinentem, má také největší průměrnou nadmořskou výšku, dosahující cca 2 kilometrů nad mořem. I díky tomu je jednou z nejvyhledávanějších destinací pro astronomický výzkum.

Led pod hvězdami

Vědeckému pozorování vesmíru ze světadílu věčné zimy nahrává jeho minimální tepelnému vyzařování a relativním klid ve vnitrozemí, kde se bouře už nevyskytují.

Stěžejní součástí výzkumu jsou meteority, které jde na bílém pozadí relativně snadno nalézt, stejně jako sledování částic přilétajících z kosmického prostoru.

IceCube, největší světový detektor neutrin, se nachází právě tady, stejně jako výzkumná střediska testující vybavení pro plánovanou návštěvu Marsu.

Zapomenutému světadílu se zkrátka máloco vyrovná, jak říká i astronom Micheal Burton z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney: „Pro lepší podmínky k pozorování než na Antarktidě byste se museli vypravit do vesmíru.

Ve srovnání s kosmickým prostorem má však jednu nepopiratelnou výhodu. Jakmile něco dostanete tam nahoru, už to nemůžete změnit. Zatímco tady to jde vždycky prostě postavit větší.“

Foto: inhabitat.com, wikipedia.org, wikia.org, phys.org
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml