Skip to content
reklama

3x slavní lupiči: Rodinný klan i kráska, která se přidá k únoscům!

Může lid milovat padoucha? Jistěže! Stačí, když se postaví ve správný čas proti proudu. Právě za takového hrdinu považují chudí Floriďané Johna Ashleyho. Jeho gang přepadne přes 40 bank!

1. Bratři na opačné straně zákona

Kdo: Daltonové

Gang bratrů Daltonových byl jednou z nejslavnějších skupin psanců amerického Divokého západu. Existoval v letech 1890 až 1892. Tři z jeho členů byli bratry. Specializovali se na přepadávání bank a vlaků.

Ne všichni bratři Daltonové však byli gangsteři. Nejstarší bratr Frank (1859–1887) byl naopak zástupcem šerifa. Frank byl však zabit při pronásledování zloděje koní a jeho bratři se dali na dráhu zločinu poté, co jim nebyla v roce 1890 vyplacena mzda.

Nejmladší Bob (1869–1892) navíc jako zástupce šerifa zabil svého prvního muže už v 19 letech. Tvrdil, že to bylo v rámci služby, ale ve skutečnosti v tom byla žena. Kariéra gangu skončila nepodařenou loupeží v bance v Coffeyville 5.

listopadu 1892. Čtyři členové gangu byli zabiti (viz úvodní fotografie). Emmet Dalton (1871–1937) přežil s 23 zásahy v těle a skončil ve vězení.

John vpravo
Johna Ashleyho vidíte vpravo.

2. Pirát na útěku

Kdo: John Ashley

Ashleyho banda přepadá banky a dováží nelegální whiskey. V očích chudých lidí je lidovým hrdinou, Králem z Everglades (bažinatý národní park na jihu Floridy), který neváhá nasadit vlastní krk v boji proti zlým bankám.

Základ grupy tvoří jeho bratři a výtečník Kid Lowe. Když v roce 1915 přepadnou banku ve Stuartu, Lowe omylem Johna postřelí. Hledají doktora, John je však zajat. Při následném pokusu o osvobození zastřelí policisté Boba.

A tak John sedí až do 31. března 1918, kdy se mu podaří utéct ještě s jedním bankovním lupičem. Tlupa se vrhne na pirátství. Velkou část svých lupů ale John propije.

baziny
Bažiny, ve kterých se John skrýval před rukou zákona.

Pirátství kvůli prohibici nevynáší, tak dál přepadají banky. Při útěcích mají v ulicích spoustu fanoušků. Aby ne, rozdávají jim lahve whiskey a radují se z dobrého lupu. Celkem si Ashleyho banda přijde nejméně na milion dolarů!

Smyčka se ale stahuje. Je jim na stopě nový šerif Baker. Při přestřelce se Johnovi podaří utéct, ale zabijí mu otce a postřelí matku i manželku. Šéf gangu je bez sebe vztekem. Chce dostat ženu z vězení a pomstít se!

Jenže příležitost nepřichází, nakonec je sám Barkerovými muži dopaden 1. listopadu 1924 u mostu přes řeku Sebastian. Policejní záznamy hovoří o přestřelce, lidé si ale myslí, že jejich hrdinu policie popravila.

BOXPattyHearstmug
Kráska sklouzne na šikmou plochu.

3. Slečinka ve vatě na hraně zákona

Kdo: Patty Hearstová

Patty Hearstová (*1954) je vnučkou newyorského novinového magnáta Williama Hearsta (1863–1951). V 19 letech ji unese teroristická skupina Symbionese liberation army. Patty se k teroristům přidá a vyloupí s nimi Hibernia banku.

Když ji v roce 1975 dopadnou, obhajoba tvrdí, že byla vězněna v malé cele a psychicky i sexuálně zneužívána. Verdikt? Sedm let natvrdo. Odsedí si ale jen 22 měsíců, pak dostane prezidentskou milost.

Foto: wikipedia.org/P. Valdés
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články