Prezident Tomáš Garrigue Masaryk dopíše článek. Ovšem místo svého obvyklého podpisu ale tentokrát zvolí šifru O. Skala. Text dostane jeho přítel Ferdinand Peroutka, který ho neváhá publikovat. Některé názory zkrátka nemůže jako prezident vyjádřit na plnou pusu.
V prezidentském úřadu považuje Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) za důležité vyjadřovat se k otázkám, které hýbou prvorepublikovou společností. Ovšem jako hlava státu nemůže říkat některé věci naplno. V novinách proto publikuje své názory pod různými pseudonymy.
Peroutku podporuje i finančně
V roce 1924 dokonce pomáhá novináři Ferdinandu Peroutkovi (1895–1978) se založením novin Přítomnost. Podpoří ho příspěvkem půl milionu korun. Peroutkovi také do jeho listu pravidelně přispívá.
„Do Přítomnosti psal pod pseudonymem O. Skala politické články a pod šifrou LB zase literární recenze,“ uvádí současný historik Josef Tomeš z Masarykova ústavu.
Podporuje i Lidové noviny
Ovšem prezident má zájem i o další periodika. Píše například do Lidových novin. K jejich vydavateli Jaroslavu Stránskému (1884–1973) má bližší vztah. Stránský se podílel na vzniku Národní strany práce, za kterou Masaryk stál.
Teprve po neúspěchu s touto stranou vstupuje Stránský do Československé strany národně socialistické.
Názory dává jasně najevo
Prezident ovšem neopomíjí ani noviny jiných politických stran. Ovlivňuje tak veřejné mínění. „Byl politický.
Říká se, že byl nadstranický, ale on byl svůj, do politiky velmi rád zasahoval, mnohdy anonymně, tajně, protože své názory předkládal přes noviny – přes články, které nepodepisoval.
Své názory dával velmi jasně najevo,“ upřesňuje prezidentovu taktiku historička Dagmar Hájková z Masarykova ústavu.