Domů     5x bolavé zuby v dějinách: Vyléčilo zubní kaz havraní lejno?
5x bolavé zuby v dějinách: Vyléčilo zubní kaz havraní lejno?

„Potřebuji vytrhnout zub,“ žádá kováře mladý muž s oteklou tváří. Ten hned vezme do ruky kleště a chystá se na bolestivou proceduru. Mladíka mu podrží dva pomocníci, aby se necukal. Ve středověku si s léčením zubů nikdo hlavu neláme.

Lidé nemají tušení, co vlastně kaz způsobuje a vytržení nemocného zubu je pro ně jedinou cestou, jak se zbavit bolesti.

Už na papyrových svitcích z 16. a 17. století př. n. l. se ve změti hieroglyfů dočteme, jak staří Egypťané dokázali dovedně léčit chrup. Zubní výplně tenkrát zhotovují ze směsi umletého ječmene, okrového prášku, obojí spojují medem v pastu.

Na chrupu některých lebek egyptských mumií dnes vidíme otvory nedaleko kořene zubu. K čemu tehdy sloužily? Zřejmě odváděly hnis ze zubního váčku. Etruské si poradili s výrobou zubních protéz už kolem roku 900 př. n. l. Pojďme se podívat, jak si s léčením chrupu poradili naši předkové.

1. Za všechno může červ

Kdo: Římané

Kdy: 1. století n. l.

Co: Kazivost zubů údajně způsobuje červ, který je navrtává.

Zajímavost: Už tehdy jsou v Římě zubní zákroky zřejmě docela výnosným obchodem.

„Vykouříme červa,“ rozhodne panovníkův osobní lékař Scribonius Largus. Chce římskému císaři Claudiovi (10 př. n. l.–54 n. l.) ošetřit zub, který ho už delší dobu pobolívá. Nyní už je bolest opravdu intenzivní.

Císař by udělal cokoli, aby se jí zbavil. Largus k celé proceduře vykuřování červa použije kadidlo. Staví se proti specializaci lékařů a léčí skutečně všechno. Poněkud kuriózní metoda je samozřejmě neúčinná a císař dál trpí.

Už Sumeřané v době před 5000 lety si myslí, že zub užírá červ. Zvláštní názor přetrvává dlouho do novověku. Definitivně ho zavrhne až německý přírodovědec Jacob Christian Schäffer (1718–1790) roku 1757.

2. Propagátor zlatých výplní

Kdo: italský lékař Giovanni d´Arcoli

Kdy: 15. století

Co: odstraňování zubního kazu vyvrtáním

Zajímavost: D´Arcoli používá k výplni zlato.

„Je-li to nutné, můžete zub provrtat malým vrtákem, aby tepelná síla působila na nemocné místo,“ prohlašuje italský lékař Giovanni d´Arcoli (1412–asi 1484), který působí jako profesor medicíny na univerzitě v Padově.

Trhání zubů se d´Arcoli vyhýbá. Chce je léčit. Když se nespokojí s vypalováním žhavým železem, sáhne po vrtáku. Zkažený zub vyvrtá a dutinu pak vyplňuje zlatou fólií. Ovšem prvenství v oblasti kovových zubních výplní mu nepatří.

První amalgám ze stříbra používali už Číňané v době kolem roku 200 př. n. l.  Ovšem navzdory svým pokrokovým názorům se D´Arcolimu nedaří změnit názory středověké Evropy na péči o zuby. Běžně se pak amalgámy ze stříbra používají až kolem roku 1880.

3. Bělení zubů močí

Kdo: německý lékař Christian Franz Paullini (1643–1712)

Kdy: 17. století

Co: Zkažený zub vyléčí havraní lejno.

Zajímavost: Paulini se zabývá léčivými účinky výkalů.

Teorii o zubním červu, který bolestivě hlodá v chrupu, lidé věří ještě po celé 17. století. Proto si s bolavými zuby moc nevědí rady.

Christian Franz Paullini (1643–1712), lékař z německého Eisenachu (dnes ve spolkové zemi Durynsko), zastává názor, že pomohou přírodní prostředky. „Dejte si do zubu havraní lejno, potom se zkazí úplně a sám vypadne,“ radí například pacientům.

Jeho dílo Heilsame Dreck-Apotheke (Špinavá lékárna) poskytuje zájemcům celou sbírku receptů, ve kterých pro léčebné účely využívá zvířecí exkrementy. Spis z roku 1697 vzbudí obrovskou pozornost. „Zuby se nejlépe vyleští vlastní močí,“ tvrdí také Paullini.

Třebaže jeho teorie o havraním lejnu je zcela zcestná, s lidskou močí má pravdu. Už staří Římané používají zubní pastu s obsahem moči a je velmi účinná. Jak je to možné?

V moči najdeme amoniak, který dokáže zuby vybělit.

4. Odmítnutí kvůli závisti

Kdo: francouzský lékař Nicolas Dubois de Chémant (1753–1824)

Kdy: 18. -19. století

Co: výroba umělých zubů z porcelánu

Zajímavost: Na rozdíl od kostěných protéz ty porcelánové nezapáchají.

„Fuj, zase ten odporný smrad,“ ušklíbne se francouzský lékárník Duchâteau ze Saint Germain, když musí čichat zápach z kostěných zubních protéz, které nabízí ve svém obchodě.

Stejný problém a z toho pramenící nechutenství řeší i bezzubí lidé, jimž nezbývá nic jiného, než takové protézy nosit. „Už to mám. Umělé zuby by se daly vyrábět v továrně z porcelánu,“ bleskne mu jednoho dne roku 1744 hlavou spásná myšlenka.

Naváže spolupráci s porcelánovou manufakturou Guérard a nechá vyrobit první vzorek. Odzkouší ho přímo na sobě. Úspěšně. V roce 1776 proto požádá královskou akademii, aby jeho vynález zaregistrovala. Dočká se ale jenom odmítnutí.

 „Pokusy s porcelánovými zuby jinde nedopadly úspěšně,“ zní odůvodnění lékařské akademie. „Tvrdí se, že závěr o nevhodnosti měl však svou příčinu v závisti mnohých zubních lékařů,“ domnívá se současný lékař Přemysl Paichl.

Úspěch proto s velmi podobným patentem oslaví až pařížský dentista Nicolas Dubois de Chémant (1753–1824) v roce 1788. Po Paříži se tehdy povídá, že se prostě nějak dostal k principu výroby Duchâteauových zubů.

5. Bolest utiší narkóza

Kdo: americký lékař William Morton

Kdy: 1846

Co: éter jako anestetikum při trhání

Zajímavost: Původní experiment s použitím rajského plynu při trhání zubu skončí ostudou.

„Auu,“ vykřikne pacient při trhání zubu. Bolest mu způsobuje nesnesitelná muka. Lékaři si proto lámou hlavu nad tím, jak pacienty zbavit těchto krutých chvilek.

Mladý americký zubní lékař Horace Wells (1815–1848) z Hartfordu ve státě Connecticut provádí od roku 1844 pokusy s rajským plynem jako narkotikem pro trhání zubů.

V experimentu pokračuje i v Bostonu společně se svým přítelem a kolegou Williamem Mortonem (1819–1868). Roku 1845 se odvážně pustí do veřejného předvedení své procedury.

Jenže během zákroku plyn selže a pacient v zubařském křesle se svíjí bolestí. „Slyšeli jste už o té ostudě?“ šušká se po bostonských ulicích. Cesty obou lékařů se proto rozejdou, ale Morton v pokusech dál pokračuje.

Americký chemik Charles F. Jackson (1805–1880) objeví náhodou uspávací účinky éteru, když se ho omylem nadýchá v laboratoři. Jackson prodá éter Mortonovi a ten s ním experimentuje. 30. září 1846 provede pod éterovou narkózou úspěšné vytržení stoličky.

Foto: querfurt.de, tomboybklyn.com, psmag.com, wikimedia.org, goodhousekeeping.com
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml