Domů     Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?
Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?

Císař Karel IV. obrací list popsaného papíru. S novinkou, pocházející z daleké Číny se setkává v Itálii. „Kdyby se výroba listů rozšířila i u nás, vzdělání by nebylo výsadou jenom některých vrstev,“ přemítá. Ta představa se mu líbí. Jenže tuší, že k ní povede ještě velmi dlouhá cesta.

Čínský vládní úředník Cchaj Lun (†114 n. l.) někdy kolem roku 105 n. l. rozmělní odřezky bambusu a jiných rostlin a v kádi je pečlivě povaří na kaši. Jednotlivá vlákna se tímto procesem dokonale oddělí od sebe.

Když potom Cchaj Lun vloží do kádě hustou síť zhotovenou z bambusu a vytáhne ji zpět, zůstane na ní tenoučká vrstva kašovité hmoty. Jakmile z ní odteče nadbytečná voda, úředník opatrně oddělí list od sítě. Odloží ho stranou, aby se mohl na slunci usušit.

Jeho vynález, na který je možné psát znaky a zachycovat tak myšlenky, vzbudí na císařském dvoře obrovský rozruch. Cchaj Lun za něj získá povýšení do šlechtického stavu.

Třebaže nakonec kvůli dvorským intrikám spáchá sebevraždu, svým vynálezem odstartuje novou éru vzdělávání.

Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.
Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.

Cenný objev neutají

Číňané si nejdříve svůj objev pečlivě střeží. Nechtějí, aby se k němu dostal někdo nezasvěcený. Jenže když v roce 751 v bitvě u Samarkandu (na území dnešního Uzbekistánu) zajmou Arabové několik čínských vojáků, je tajemství výroby papíru rázem prozrazeno.

Nejprve se šíří arabským světem a odtud je díky muslimským výbojům na Pyrenejském poloostrově už jen krůček k jeho pouti do Evropy. Muslimové chtějí rozšířit na starém kontinentě svoje islámské náboženství, a proto s sebou přivážejí i archy papíru.

Zřejmě už v 11. století zakládají papírnu v Játivě (na jihu dnešního Španělska u města Valencie).

Jednoznačné důkazy o výrobě papíru v těchto místech ale pocházejí až z 12. století, přesněji z roku 1144. Tehdy už se odsud vzácné zboží vyváží do dalších evropských zemí.

Arabové si dokonce úspěšně poradí i se škrobením a barvením papíru a umí ho vyrobit v takové kvalitě, že se údajně podobá jemné tkanině z orientálních látek.

S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.
S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.

O kvalitu jde především

Už roku 1238 se v Játivě zavádí tzv. Caxa de paper, clo na papír. Aragonský král Jakub I. (1208–1276), který o šest let později muslimy z tohoto města vyžene, nařizuje roku 1273 židovským obchodníkům:

„Odevzdávejte dávky z jednoho rysu papíru“. Také jeho nástupci rychle pochopí, že mohou na papíru vydělat, a proto začínají jeho výrobu regulovat.

S prvním papírenským řádem přichází v roce 1280 Jakubův syn Petr III. Aragonský (1239–1285), s dalším pak v roce 1338 vyrukuje Petr IV. Aragonský. Oběma jde hlavně o kvalitu výrobku.

„Nestrpíme žádné zmetky,“ argumentují s tím, že si nesmí s novým vývozním artiklem udělat ostudu. Díky čilým obchodním stykům papír rychle proniká také na jih Evropy. Apeninský poloostrov se pak stává jeho hlavním dodavatelem pro celý kontinent.

Dokonce i Turci sepisují svoje listiny na italský papír. Jihoevropští papírníci úspěšně zdokonalují výrobu tím, že vynaleznou stoupy (zařízení určené k rozmělnění vláken).

Škrob používaný při klížení papíru pak nahradí zvířecím klihem, který má lepší vlastnosti. Právě na území dnešní Itálie se s technologií výroby papíru seznamuje také český král a císař Karel IV. (1316–1378).

Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.
Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.

Chebský archiv mlčí

„Naučte obyvatele mé říše vyrábět papír,“ žádá tamní odborníky panovník a srdečně je zve do Čech. Vyjdou mu vstříc? Možná ano, protože právě Karel IV. bývá některými historiky spojován s počátky výroby papíru u nás.

Se založením univerzity v Praze roku 1348 totiž stále roste jeho spotřeba. Proto s pomocí zahraničních řemeslníků údajně zakládá roku 1370 v západočeském Chebu první papírnu u nás. Má to však jeden háček.

Chebský archiv neobsahuje žádné dokumenty, které by tento názor mohly podpořit. Navíc první papír, opatřený chebským městským znakem, pochází až z doby kolem roku 1540 a dokládá existenci papírny v obci Skalka u Chebu. V provozu je až do roku 1904, kdy ji zničí požár.

Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.
Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.

Mlynář se chopí příležitosti

Pochybnosti, zda v Chebu papírna roku 1370 vznikla, přetrvávají dodnes. Každopádně první písemná zpráva, která má vztah k výrobě papíru v českých zemích, spadá do doby vlády Vladislava II. Jagellonského (1456–1516).

Jde o výpis z konceptu listiny v registru královské kanceláře, vytvořený 24. května 1499 v Budíně (dnešní Budapešť) Král v něm povoluje jistému Janovi, mlynáři opata cisterciáckého kláštera ve Zbraslavi, sbírat hadry pro výrobu papíru.

Jan tehdy zřejmě ještě netuší, jak obtížnou živnost si vybral. „Mám málo starých hadrů!“ stěžuje si brzy opatovi. Doba je zlá, šetří se a každý se snaží všechno co nejvíce využít.

Proto není snadné si staré textilie opatřit, a kdo si chce papír koupit, musí zaplatit celé jmění. Janovi v jeho podnikání příliš nepomůže ani opatření krále Vladislava, jenž vývoz starých hadrů ze země zakáže.

Foto: flickr.com, wikipedia. org
Související články
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz