Domů     Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?
Zrodila se u nás první papírna na pokyn císaře Karla IV.?

Císař Karel IV. obrací list popsaného papíru. S novinkou, pocházející z daleké Číny se setkává v Itálii. „Kdyby se výroba listů rozšířila i u nás, vzdělání by nebylo výsadou jenom některých vrstev,“ přemítá. Ta představa se mu líbí. Jenže tuší, že k ní povede ještě velmi dlouhá cesta.

Čínský vládní úředník Cchaj Lun (†114 n. l.) někdy kolem roku 105 n. l. rozmělní odřezky bambusu a jiných rostlin a v kádi je pečlivě povaří na kaši. Jednotlivá vlákna se tímto procesem dokonale oddělí od sebe.

Když potom Cchaj Lun vloží do kádě hustou síť zhotovenou z bambusu a vytáhne ji zpět, zůstane na ní tenoučká vrstva kašovité hmoty. Jakmile z ní odteče nadbytečná voda, úředník opatrně oddělí list od sítě. Odloží ho stranou, aby se mohl na slunci usušit.

Jeho vynález, na který je možné psát znaky a zachycovat tak myšlenky, vzbudí na císařském dvoře obrovský rozruch. Cchaj Lun za něj získá povýšení do šlechtického stavu.

Třebaže nakonec kvůli dvorským intrikám spáchá sebevraždu, svým vynálezem odstartuje novou éru vzdělávání.

Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.
Vynálezce papíru Cchyj Lun musí nakonec spáchat sebevraždu. Svým objevem ale odstratuje novou éru.

Cenný objev neutají

Číňané si nejdříve svůj objev pečlivě střeží. Nechtějí, aby se k němu dostal někdo nezasvěcený. Jenže když v roce 751 v bitvě u Samarkandu (na území dnešního Uzbekistánu) zajmou Arabové několik čínských vojáků, je tajemství výroby papíru rázem prozrazeno.

Nejprve se šíří arabským světem a odtud je díky muslimským výbojům na Pyrenejském poloostrově už jen krůček k jeho pouti do Evropy. Muslimové chtějí rozšířit na starém kontinentě svoje islámské náboženství, a proto s sebou přivážejí i archy papíru.

Zřejmě už v 11. století zakládají papírnu v Játivě (na jihu dnešního Španělska u města Valencie).

Jednoznačné důkazy o výrobě papíru v těchto místech ale pocházejí až z 12. století, přesněji z roku 1144. Tehdy už se odsud vzácné zboží vyváží do dalších evropských zemí.

Arabové si dokonce úspěšně poradí i se škrobením a barvením papíru a umí ho vyrobit v takové kvalitě, že se údajně podobá jemné tkanině z orientálních látek.

S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.
S uměním výroby papíru se nejdříve seznámí Španělé, potom Italové a pak i další evropské národy.

O kvalitu jde především

Už roku 1238 se v Játivě zavádí tzv. Caxa de paper, clo na papír. Aragonský král Jakub I. (1208–1276), který o šest let později muslimy z tohoto města vyžene, nařizuje roku 1273 židovským obchodníkům:

„Odevzdávejte dávky z jednoho rysu papíru“. Také jeho nástupci rychle pochopí, že mohou na papíru vydělat, a proto začínají jeho výrobu regulovat.

S prvním papírenským řádem přichází v roce 1280 Jakubův syn Petr III. Aragonský (1239–1285), s dalším pak v roce 1338 vyrukuje Petr IV. Aragonský. Oběma jde hlavně o kvalitu výrobku.

„Nestrpíme žádné zmetky,“ argumentují s tím, že si nesmí s novým vývozním artiklem udělat ostudu. Díky čilým obchodním stykům papír rychle proniká také na jih Evropy. Apeninský poloostrov se pak stává jeho hlavním dodavatelem pro celý kontinent.

Dokonce i Turci sepisují svoje listiny na italský papír. Jihoevropští papírníci úspěšně zdokonalují výrobu tím, že vynaleznou stoupy (zařízení určené k rozmělnění vláken).

Škrob používaný při klížení papíru pak nahradí zvířecím klihem, který má lepší vlastnosti. Právě na území dnešní Itálie se s technologií výroby papíru seznamuje také český král a císař Karel IV. (1316–1378).

Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.
Římský císař Karel IV. se s výrobou papíru setká v Itálii a zkušené papírníky se snaží přivézt i do Čech.

Chebský archiv mlčí

„Naučte obyvatele mé říše vyrábět papír,“ žádá tamní odborníky panovník a srdečně je zve do Čech. Vyjdou mu vstříc? Možná ano, protože právě Karel IV. bývá některými historiky spojován s počátky výroby papíru u nás.

Se založením univerzity v Praze roku 1348 totiž stále roste jeho spotřeba. Proto s pomocí zahraničních řemeslníků údajně zakládá roku 1370 v západočeském Chebu první papírnu u nás. Má to však jeden háček.

Chebský archiv neobsahuje žádné dokumenty, které by tento názor mohly podpořit. Navíc první papír, opatřený chebským městským znakem, pochází až z doby kolem roku 1540 a dokládá existenci papírny v obci Skalka u Chebu. V provozu je až do roku 1904, kdy ji zničí požár.

Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.
Když u nás vládne Vladislav II. Jagellonský, objevuje se první zpráva o domácí papírně.

Mlynář se chopí příležitosti

Pochybnosti, zda v Chebu papírna roku 1370 vznikla, přetrvávají dodnes. Každopádně první písemná zpráva, která má vztah k výrobě papíru v českých zemích, spadá do doby vlády Vladislava II. Jagellonského (1456–1516).

Jde o výpis z konceptu listiny v registru královské kanceláře, vytvořený 24. května 1499 v Budíně (dnešní Budapešť) Král v něm povoluje jistému Janovi, mlynáři opata cisterciáckého kláštera ve Zbraslavi, sbírat hadry pro výrobu papíru.

Jan tehdy zřejmě ještě netuší, jak obtížnou živnost si vybral. „Mám málo starých hadrů!“ stěžuje si brzy opatovi. Doba je zlá, šetří se a každý se snaží všechno co nejvíce využít.

Proto není snadné si staré textilie opatřit, a kdo si chce papír koupit, musí zaplatit celé jmění. Janovi v jeho podnikání příliš nepomůže ani opatření krále Vladislava, jenž vývoz starých hadrů ze země zakáže.

Foto: flickr.com, wikipedia. org
Související články
Záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz