Domů     Způsoby mučení, které se praktikují dodnes
Způsoby mučení, které se praktikují dodnes
28.8.2019

Mučení se dá popsat jako jednání, jímž je člověku úmyslně způsobena silná bolest či tělesné nebo duševní utrpení. Jak je to ale s praktikami, které po sobě nezanechávají známky mučení? Které způsoby mučení se hojně používají v dnešní, moderní době?

Účel mučení se během historie stále měnil. V dnešním světě jde hlavně o to dostat z vězňů potřebné informace nebo si vynutit přiznání ke spáchanému činu.

Na mnoha místech ale slouží trýznění lidí jako prostředek k zastrašování nebo pouze pro potěšení dozorců, kteří si užívají pohled na podřízeného člověka. Používá se fyzické násilí, větší efekt má ale podle některých mučení psychické.

Je až neuvěřitelné, že v posledních letech k mučení dochází ve 141 zemích světa.

Proti mučení se snaží bojovat Amnesty International.
Proti mučení se snaží bojovat Amnesty International.

Dá se mu zabránit?

Proti mučicím praktikám bojují různé organizace, tou zřejmě nejznámější je Amnesty International. A i když je zákaz mučení obsažený v mezinárodních dohodách a jeho vykonávání se klasifikuje jako mezinárodní zločin, úplně vymýtit se ho zřejmě nikdy nepodaří.

Na místech, kde zuří válka či ozbrojený konflikt, to ani není možné. Nejedná se ale pouze o rozvojové země.

O tom svědčí i zřejmě nejznámější mediální případ z americké základny Guantanámo na Kubě, která byla otevřena krátce po teroristických útocích z 11. září 2001.

Jaké formy mučení se dnes používají:

Vodní žalář

Kde se nejvíce provozuje: Čína

Tato metoda spočívá v tom, že je člověk až po hrudník uvězněn v kleci, která je ponořená do špinavé vody, v níž se vyskytují často krysy, odpadky nebo výkaly. Vězeň má navíc omezený pohyb, a to nejen kvůli vodě, ale i kleci samotné. Ta má po obvodu ostny a hřeby, které znemožňují jakýkoli pohyb do strany.

Tato forma fungují především na psychiku
Tato forma fungují především na psychiku

Waterboarding

Kde se nejvíce provozuje: Spojené státy americké

Obdoba tohoto mučení se používala již od středověku během španělské inkvizice, stejně tak si ji oblíbili členové gestapa během 2. světové války nebo američtí vojáci během války ve Vietnamu.

Podle organizace Amnesty International se jedná o regulérní mučící techniku, bývalý viceprezident USA Dick Cheney ji ale popsal jako „přínosný zdroj informací“.

Za touto metodou stojí dvojice zkušených vojenských psychologů John Bruce Jessen a James Mitchell, kteří s ní přišli po teroristických útocích z 11. září 2001, aby vyslýchali podezřelé z terorismu.

Vězeň má pocit neustálého topení.
Vězeň má pocit neustálého topení.

Kontroverzní technika

Jak již napovídá anglický název, jedná se o mučení spojené s vodou. Vězeň je přivázán vleže k desce tak, aby měl nohy výš než hlavu. Díky tomu se tak voda nedostane do plic. Přes obličej dávají vyšetřovatelé látku, na níž se neustále lije voda.

Oběť má pak pocit, že se opravdu topí, a okamžitě se u ní spouští dávicí reflex. Tento postup má přivodit zadrženým lidem výjimečný stres, zároveň je ale bezbolestný a bez trvalých následků. Proto byl podle údajů CIA u výslechů vždy přítomen lékař.

Pokud by totiž došlo ke špatnému naklonění člověka, voda by se dostala do plic a vězeň by se skutečně utopil. Agenti, kteří tuto techniku vyzkoušeli na sobě, vydrželi maximálně 14 vteřin.

Brainwashing (vymývání mozku)

Kde se nejvíce provozuje: Spojené státy americké

I tato mučicí forma cílí více na psychickou stránku člověka, než na fyzickou bolest. A patří k těm nejúspěšnějším při získávání informací. Jedná se o kompletní dezorientaci, která zahrnuje především nedostatek nebo úplnou absenci spánku a odpočinku.

Potvrzen byl případ vězně, který musel vydržet bdít celkem 7 dní v kuse. Často tuto formu týrání doprovází monotónní zvuk, jakým může být například kapání vody z kohoutku. Navíc pokud se vězeň čímkoliv prohřeší, nevyhne se silnému bití.

Postupně tak dochází k tzv. superstresu, který přechází ve zvláštní tzv. hypnoidní stav a vězněná osoba se přizná takřka k čemukoli.

Mezi techniky brainwashingu patří i spánková deprivace.
Mezi techniky brainwashingu patří i spánková deprivace.

Svlékání donaha, pověšení a elektrošoky

Kde se nejvíce provozuje: po celém světě

Už samotné svlékání donaha představuje pro člověka nehumánní a ponižující zacházení. Většinou je ale doprovázeno svázáním vězně do nepřirozených poloh nebo do pozic, ve kterých se nemůže pohnout.

Jedna z forem spočívá v omotání provazu kolem hrudníku, následnému stažení a pověšení, při kterém často oběti umírají.

Zavěšení člověka nahrává dozorcům k dalšímu zintenzivnění výslechu, kdy zajatce surově bijí železnými tyčemi nebo dřevem, na kterém jsou připevněné hřebíky. Ničím výjimečným je také pálení cigaretami nebo použití elektrických obušků.

Zavěšení zvyšuje intenzitu výslechu.
Zavěšení zvyšuje intenzitu výslechu.

Stísněni v samostatných celách

Kde se nejčastěji vyskytuje: Čína

Jednou z forem mučení je také speciální cela, která je cíleně menší než výška člověka. Její rozměry pak vězni znemožňují, aby se v ní postavil nebo si lehl. Místnost je velmi pevně utěsněná a nenachází se v ní žádné otvory kromě malých mřížových dvířek.

Dovnitř tak nepronikne žádné světlo. Často musejí zajatci ještě čelit extrémnímu chladu nebo teplu, které na ně dozorce pouští. Je prokázáno, že někteří vězni byli takto zavření až 120 dní.

Cela představuje všechno, jen ne pohodlí.
Cela představuje všechno, jen ne pohodlí.

Tygří lavice

Kde se nejčastěji vyskytuje: Čína

Praktika spočívá v tom, že vězni nuceně sedí na malé, asi 20 cm vysoké železné lavici s deskou připevněnou na zádech a hlavě. Zajatec je pak svázán tak, aby jeho záda byla připevněna k desce a nohy přivázané k lavičce.

Kotníky svážou dozorci k sobě a položí pod ně ve většině případů cihly. Zároveň s tím tlačí na vězňova kolena ocelovou tyčí.

Mučený podstupuje takovou bolest, jako by se mu lámaly kosti a zároveň trhaly svaly.
Mučený podstupuje takovou bolest, jako by se mu lámaly kosti a zároveň trhaly svaly.

Bílé mučení

Kde se nejvíce vyskytuje: Írán, Spojené státy americké, Velká Británie

Bílé mučení je intenzivní formou emocionálního a psychologického mučení, která využívá především smyslovou deprivace ke zničení svých obětí. Íránská vláda ji používala především pro politické vězně. A v čem spočívá?

Všechno v místnosti bez oken je přesně ve stejném odstínu bílé. Metoda je velice pečlivá, vězni totiž dostávají i bílou rýži servírované na bílé desce. Strážci nosí dokonce speciální obuv, která tlumí jejich krok, takže se vězeň cítí zcela izolovaný. Nemá právo ani mluvit.

Bílá cela působí hlavně na smyslové receptory.
Bílá cela působí hlavně na smyslové receptory.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Zajímavosti
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (