Skip to content

Způsobily výrazný habsburský ret příbuzenské sňatky?

Typická habsburská čelist je výsledkem příbuzenských sňatků v tomto rodě, to si mysleli vědci. Dosud ale chyběl konkrétní důkaz. Ten ale přináší nová studie publikovaná v časopise Annals of Human Biology.

Studie, kterou se svými kolegy provedl genetik Roman Vilas z Univerzity ve španělském Santiagu de Compostela, zkombinovala diagnostiku obličejových deformit, které se v rodě vyskytují s genetickou analýzou stupně příbuznosti zkoumaných osob.

Vilas k výzkumu pozval 10 chirurgů specializujících se na obličejovou chirurgii, aby u 15 členů habsburského rodu na základě 66 realistických portrétů diagnostikovali vzniklé deformity obličeje.

Jedním z nositelů nejvyraznějších deformit obličeje byl i král Karel II. Španělský.

Hledání 11 typických rysů

Každý člen týmu dostal za úkol hledat celkem 11 rysů typických pro habsburskou čelist, jedná se o „mandibulární prognathismus a také 7 rysů tzv. „maxilárního deficitu“, tedy typický mohutný dolní ret a delší špičku nosu.

Analýzou odborníci dospěli k názoru, že nejvýraznějšími rysy mandibulárního prognathismu trpěl španělský a portugalský král Filip IV. (1605–1665).

Ani Maximiliánovi I. se některé typické rysy nevyhnuly.

Nevýhoda: studie zkoumala malý počet osob

Maxilární deficit se zase nejsilněji vyskytoval u Maximiliána I. (1459–1519) dále jeho dcery Markéty (1480–1530), Karla I. Španělského (1500–1558) a Karla II. Španělského (1661–1700) a již zmiňovaného Filipa IV. Výzkum potvrdil souvislost mezi množstvím příbuzenských sňatků a mírou mandibulárního prognathismu.

Vzhledem k tomu, že byl studován pouze malý počet jedinců z habsburského rodu, nelze úplně vyloučit náhodný vznik, jakkoli se to ale jeví jako hodně nepravděpodobná možnost. Příbuzenské sňatky se totiž v některých etnických a náboženských skupinách dosud vyskytují v hojné míře, a proto je nutné jejich následky ještě podrobně prostudovat.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …