Domů     Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
27.5.2024

Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí.

O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.

„Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků a herectvím bez kompromisů. Ztělesňuje sny celé jedné generace,“ oslavuje slavný pár deník Liberation.

Jsou spolu teprve pár měsíců, když Bertrand Cantat (*1964) kvůli uhrančivé herečce Marii Trintignantové (1962–2003) opouští manželku Krisztinu Rádyovou (1968–2010), která mu nedávno porodila druhé dítě.

Vztah je to vskutku vášnivý, možná až moc – v noci 26. července roku 2003 se na pokoji v hotelu Domina Plaza v litevském Vilniusu odehraje incident, který šokuje celou Francii.

Jako by stála v ringu proti boxerovi

Kolem osmé hodiny večerní je slavná herečka v kómatu odvezena do nemocnice. „Její obličej vypadal, jako kdyby bez přípravy stanula v ringu proti Miku Tysonovi či jinému boxerskému šampionovi,“ popisuje francouzský tisk.

Podle lékařské zprávy jí ten večer rocker uštědří 19 ran, které způsobí otok mozku a po dvou dnech také smrt. On sám si bezprostředně po tom namíchá koktejl z barbiturátů a alkoholu a je připraven spáchat sebevraždu.

Podle týdeníku Paris Match je do uhrančivé Francouzky natolik zamilován, že ji raději zabije, než aby ji mohl mít jiný muž. „Kdykoli na ni někdo jen pohlédl, propadal záchvatům neuvěřitelného vzteku.“

 

Byla herečka pod vlivem hašiše?

A je to právě žárlivost, která ten večer odstartuje jeho zuřivé běsnění. Herečce má údajně přijít něžně stylizovaná SMS zpráva od bývalého manžela, se kterým má dvě děti. Potvrzuje v ní, že souhlasí s jejím návrhem, aby léto strávili na společné dovolené.

Podle Cantata přitom ona sama trvala na tom, aby přerušil všechny své vztahy, co prý také učinil. „Marie se na mě přilepila. Chtěl jsem ji setřást. Byla celá bez sebe, také jsem byl bez sebe.

Hodil jsem ji na pohovku,“ popisuje plačící rocker před soudem svoji verzi události. Marie má být podle něj v tu chvíli pod vlivem hašiše. „Miloval jsem Marii více, než je možné si představit,“ tvrdí. Žaloba pro něj žádá 15 let vězení.

„Chtěl bych vyvrátit termín zločin. Byla to nehoda, ke které došlo při boji. Byla to šílenost, ale ne zločin,“ prohlašuje zpěvák před soudem se sklopenou hlavou.

Jak už to tak bývá, Cantatův fanklub se během soudního procesu čile rozrůstá a nejen ženy jeho charisma „rošťáka“ a „rebela“ nepochopitelně pohltí. Prodej desek skupiny Noir Desire také raketově stoupá. Foto: pixabay
Jak už to tak bývá, Cantatův fanklub se během soudního procesu čile rozrůstá a nejen ženy jeho charisma „rošťáka“ a „rebela“ nepochopitelně pohltí. Prodej desek skupiny Noir Desire také raketově stoupá. Foto: pixabay

Proces plný celebrit hýbe celým národem

Smutná událost je paradoxní hlavně v tom, že Marie Trintignantová ve Francii platí za jednu z hlavních představitelek feministického hutí a ve většině svých nejslavnějších filmů ztělesňuje právě ženy týrané v manželství.

Ve Vilniusu, kde je umlácena milencem, toho času natáčí televizní sérii o Colette, feministické spisovatelce z 19. století, kterou režíruje její matka Nadine (*1934).

Mariin otec, slavný poválečný herec Jean-Louis Trintignant (*1930), proto v zemi po smrti své dcery rozpoutává vášnivou debatu o násilí na ženách.

Hereččina matka zase vydává knihu Moje holčičko Marie, ve které mimo jiné vzpomíná na náznaky domácího násilí, které nebrala vážně.

Jednou jí prý dcera poslala zprávu podepsanou Fifille battue, v překladu Zmlácená holčička, což si prý Nadine vyložila jako metaforu.

A konečně, ani Bertrand Cantat není neznámým „béčkovým“ zpěvákem. Je hlasitým propagátorem nenásilí, odpůrcem války v Iráku a zastáncem velryb, nelegálních přistěhovalců i bezdomovců.

Je proto jasné, že tento soudní proces bude ostře mediálně sledovaný, třebaže se odehrává v Litvě, a ne ve Francii, jak si Cantat přeje.

Marie Trintignant pózuje při pohledu do fotoaparátu bez zvláštních emocí. Nosí dlouhé hnědé vlasy a ofinu. Pravou rukou se dotýká krku, paži složenou před sebou. Je oblečená v bílé halence a na krku má náhrdelník z ozdobných dřevěných korálků. Foto: Etienne George / Volné dílo
Marie Trintignant pózuje při pohledu do fotoaparátu bez zvláštních emocí. Nosí dlouhé hnědé vlasy a ofinu. Pravou rukou se dotýká krku, paži složenou před sebou. Je oblečená v bílé halence a na krku má náhrdelník z ozdobných dřevěných korálků. Foto: Etienne George / Volné dílo

Zůstaly po ní čtyři děti, leží vedle Morrisona

 „Smrt Marie Trintignantové pohroužila většinu Francouzů do hlubokého smutku, já patřím mezi ně,“ nechává se slyšet francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin a rodičům mrtvé herečky kondoluje také ministr kultury Jean-Jacques Aillagon a dokonce prezident Jacques Chirac.

Marii je uspořádáno důstojné poslední rozloučení na její domovské divadelní scéně a je pochována na slavném hřbitově Père-Lachaise po boku Oscara Wildea nebo Jima Morrisona.

Zůstávají po ní čtyři děti – Jules, Léon, Paul a Roman. Její vrah Cantat je za neúmyslné zabití nakonec odsouzen k osmi letům ve věznici Lukiskiu ve Vilniusu.

Propuštěn v polovině trestu a v dobré náladě

Neméně šokující jsou však události, které přicházejí o několik let později. Cantatův dům v jižní Francii, ve kterém bydlí jeho manželka Krisztina a dvě děti, kdosi vypálí. Rodina naštěstí stihne utéct.

Násilnický zpěvák následně opouští vězení už v polovině trestu, na vlastní žádost podmínečně po čtyřech letech, což znovu rozpoutává celospolečenskou debatu mezi bojovníky za práva žen.

„Z rozhodnutí mám radost, dovolí Bertrandu Cantatovi znovu vybudovat vlastní budoucnost,“ dme se pýchou jeho právník v roce 2008 a naznačuje, že zpěvákova kapela Noir Desire má v plánu znovu koncertovat.

Podmínkou jeho propuštění však je roční psychologická léčba a zákaz komentování celé události v nahrávkách či na pódiích.

Umlátil herečku kvůli SMS zprávě. Foto: pixabay
Umlátil herečku kvůli SMS zprávě. Foto: pixabay

Podivuhodná smrt další týrané ženy

„Mohu ho popsat dvěma slovy – čestný a milý,“ tvrdí u soudu Cantatova exmanželka Krisztina, která se s ním po návratu z vězení začíná opětovně stýkat, protože ho stále velmi miluje.

„Nikdy na mě nevztáhl ruku, ani na nikoho jiného,“ přísahá ještě v roce 2003, když po brutální smrti Marie paradoxně svědčí v jeho prospěch. Jen dva roky poté, co se její „polepšený hříšník“ vrátí k rodině, se ale stane něco děsivého.

Začátkem roku 2010 spáchá Krisztina sebevraždu, a to přímo v jejich domě. Cantat je shodou okolností na místě také, ale vinu už mu nikdy nikdo neprokáže.

Jisté je, že podle svědectví Krisztininých přátel si má žena často stěžovat na obrovské psychické týrání, kterému ji „čestný a milý“ exmanžel opětovně vystavuje.

Foto: Viz popisky. Úvodní foto: H4stings / CC BY-SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při