Skip to content
reklama
reklama

Znáte 10 největších siláků živočišné říše?  

blank

Jsou nejsilnější sloni, nebo gorily? Pokud jde o nejsilnější zástupce zvířecí říše, první místa patří hmyzu, který v porovnání se svou váhou uzvedne nepředstavitelný náklad.

Pižmoň severní

Výskyt: Arktida, Grónsko

Hmotnost: 200–450 kg

Síla: unese 1,5násobek své hmotnosti

Říká se: „Být silný jako býk.“ Na tomto pořekadle je něco pravdy a nemusí se jednat přímo o býka. V našich končinách má takovou sílu vůl, který se využívá jako tažné zvíře od už 6000 let. Je prokázáno, že voli unesou váhu až 800 kg, a to i na delší vzdálenosti než ostatní zvířata.

Na severu žijí zase pižmoni, zavalitá zvířata se zakulacenou hlavou, která žijí ve skupinách a živí se dostupnou rostlinnou potravou, jako jsou větve, pupeny vrb a vřesovcovité rostliny.

blank
I když na první pohled vypadají velmi neohrabaně, mohou zaútočit i na člověka. Pokud lidé překročí jejich útěkovou vzdálenost, nejprve zvířata varují hlasitým funěním a hrabou přední končetinou. Poté rychle zaútočí, přičemž na otevřeném prostranství nemá člověk žádnou šanci.

Slon africký

Výskyt: Afrika

Hmotnost: 6000 kg

Síla: unese 1,7násobek své hmotnosti

Sloni jsou nejsilnější suchozemští živočichové, kteří dorůstají do výšky 4 metrů. Tyto obrovské savce můžeme najít v deštných lesích, na savanách, ale obývají i horské oblasti do 5000 metrů n. m. Patří mezi časté terče pytláků, kteří obchodují s jejich kly a slonovinou.

V posledních 15 letech klesla jejich populace o 30 %.Sloni se drží ve vysoce organizovaných skupinách, které vedou většinou dominantní samice. Jelikož se jedná o býložravá zvířata, denně musí spořádat až 225 kg potravy, takže musí jíst 15 až 18 hodin denně.

Velmi podstatné jsou jejich zuby, kterými drtí rostlinnou potravu. Když je ztratí, umírají hlady.

blank
Co se týče jejich síly, tak sloni mohou uzvednout náklad do hmotnosti 9 tun, což odpovídá přibližně váze 130 dospělých lidí.

Medvěd grizzly

Výskyt: Severní Amerika

Hmotnost: 350 kg

Síla: unese 1,8násobek své hmotnosti

Medvěd grizzly se řadí mezi nejmohutnější a nejsilnější zvířata na světě, může dosahovat výšky až 2,5 metru. Dnes obývá hlavně výše položené oblasti Severní Ameriky. Jedná se o samotářská a aktivní zvířata s výjimkou mláďat a samic.

Shromažďují se u potoků, jezer nebo rybníků, ale pouze v době tření lososů. A i když jsou grizzlyové šelmy, jde o všežravce, kteří kromě masa jedí i rostliny. Tělesná stavba umožňuje medvědům lovit i velká zvířata.

Je známé, že si pochutnává na losech, jelenech, bizonech, nemá problém zaútočit i na jiného medvěda. Podle všeho dokáže zvednout přes 500 kg. Nejagresivnější bývají především samice, které chrání svoje potomky.

blank
Když se ocitne v ohrožení, ani vteřinu neváhá a zaútočí. A to ani na člověka. V porovnání s námi je medvěd 2,5x až 5x silnější.

Tygr

Výskyt: jihovýchodní Asie

Hmotnost: 90–300 kg

Síla: unese 2násobek své hmotnosti

Tygr patří mezi nejsilnější kočkovité šelmy a je jejich největším zástupcem. Většinou obývá bažiny, deštné pralesy nebo travní porosty. Rozlišujeme osm druhů, tím největším je tygr ussurijský. Mají velmi silné čelisti, ve kterých mohou unést až dvojnásobek své tělesné hmotnosti, což je zhruba 550 kg.

Loví obvykle sami, jejich nejoblíbenější potravou jsou velcí sudokopytníci.K zabíjení kořisti jim slouží hlavně spodní špičáky, nejmohutnější zuby jsou horní trháky, které dorůstají velikosti 34 až 38 mm.

Kvůli potravě urazí největší ussurijští tygři za den průměrně 20 až 25 km, výjimečně až 100 km. Velké savce stopuje a po krátkém sprintu skolí. Jedná se především o divoká prasata nebo jelenovitou zvěř.

Nepohrdne ale ani velkým krokodýlem a je schopen skolit i tak mohutné zvíře, jako je gaur, největší žijící tur.

blank
Občas si troufne i medvěda. Útok probíhá tak, že zvíře srazí k zemi silou nárazu a oběť zardousí.

Orel bělohlavý

Výskyt: Severní Amerika

Hmotnost: 2–6 kg

Síla: unese 4násobek své hmotnosti

Mezi ptáky drží prvenství síly orel bělohlavý. Tento velký dravý pták, který je národním a státním symbolem Spojených států amerických, žije hlavně poblíž velkých otevřených vod. Tam se totiž nachází velké zásoby potravy a také stromy, ve kterých může hnízdit.

Jeho tělo pokrývá hnědé peří, tedy kromě hlavy a ocasu, ty jsou bílé. Hlavní výhodou orla při lovu jsou silné nohy, velký zobák a ostré drápy. Na zadním prstu se nachází dráp, kterým probodává životně důležitá místa kořisti, zatímco předními prsty ji pevně drží.

Velkou předností orla jsou silná a široká křídla, se kterými může vzlétnout až do neuvěřitelné výšky 4,5 km. Při vodorovném letu dosahuje rychlosti 56–70 km/h. A právě díky svým fyzickým dispozicím může orel během letu uzvednout až čtyřnásobnou hmotnost svého těla.

blank
Nejčastěji loví lišky, jeleny nebo divoké kočky. Nepohrdne ale ani mršinami kopytníků nebo velkých ryb. Byl zaznamenán dokonce i případ, kdy orel letěl s jelencem ušatým v drápech.

Anakonda velká

Výskyt: tropické a subtropické oblasti Jižní Ameriky

Hmotnost: 30–70 kg

Síla: unese až 8násobek své hmotnosti

Na světě existují čtyři typy anakond, přičemž největší a nejtěžší je anakonda zelená. Tento plaz může dorůst až do neuvěřitelné délky 9 metrů a váhy 250 kg. Tělo má zbarvené do olivové nebo žlutohnědé barvy a vyskytuje se nejčastěji poblíž stojaté nebo líně tekoucí vody.

Mají k tomu přizpůsobené tělo, které jim umožňuje čekat ve vodě na kořist. Není výjimkou, že se při povodních dostanou i do blízkosti lidských obydlí.Jedná se o škrtiče, který se svíjí okolo své oběti a udusí ji k smrti.

Když je kořist mrtvá, spolkne ji celou – nezáleží na tom, jak je velká. Co se týče potravy, anakonda není vybíravá. Nejčastěji tvoří její jídelníček želvy, antilopy, ryby, divoká prasata nebo dokonce kajmani.

Většinou útočí z vody, jsou známy i případy, kdy anakonda napadla zvíře ze stromu.

blank
Pro porovnání – její síla škrcení je tak velká, jako by na člověku ležel autobus.

Gorila nížinná

Výskyt: západní Afrika, Kamerun, Nigerie, Demokratická republika Kongo

Hmotnost: 200 kg

Síla: unese 10násobek své hmotnosti

Gorily patří mezi největší primáty na světě a jsou známé svou nevídanou silou. Dosahují výšky 1,75 metrů a váží až 200 kg. Jde o mírumilovná a neagresivní zvířata, která se živí hlavně rostlinnou stravou, nepohrnou ale ani drobnými živočichy, jako jsou mravenci nebo termiti.

Kvůli své váze se po větvích pohybují velmi opatrně, po zemi na delších úsecích běhají po čtyřech. Mohly by zvednout až 30 lidí najednou, což je hmotnost okolo dvou tun. V porovnání s člověkem mají šestinásobně větší sílu.

blank
Gorily mají široká ramena, svalnatý krk a silné ruce i nohy. Tato tělesná stavba jim proto dovoluje zvednout hmotnost, která dosahuje desetinásobku jejich vlastní váhy.

Mravenci atta

Výskyt: Střední a jižní Amerika

Hmotnost: 500 mg

Síla: unese 50násobek své váhy

Na světě existuje kolem 17 druhů mravenců Atta. Pokrývají především americký kontinent, konkrétně část od Texasu až po severní Argentinu. Mravenci Atta jsou známí tím, že dělnice kusadly odkrajují ze stromů kousky listů a květů, které odnášejí do svého mraveniště, přičemž tento náklad může vážit až 50x více než ony samy.

Je to stejné, jako by člověk zvedal nákladní auto jen pomocí zubů. Je velmi zajímavé, že se tito mravenci chovají jako zemědělci. Z rostlinného materiálu si připravují substrát, na kterém si pěstují houby, Ty jim pak slouží jako jediná potrava.

O houby se pečlivě starají a hnojí je. Nežádoucí plevel odstraňují pomocí bakterie Pseudonocardia, která funguje jako antibiotikum.

blank
Když královna zakládá novou kolonii, část této houby si přináší do nového mraveniště.

Brouci nosorožíci

Výskyt: Asie, Evropa, severní Afrika

Hmotnost: 140 gramů

Síla: unese 850násobek své váhy

Nosorožíci patří mezi největší brouky na světě. V našich končinách jsou vzácní a přísně chránění. Vyskytují se hlavně v teplých listnatých lesích. Těžko takového brouka najdeme, jelikož se jedná o noční druh a v přírodě se objevuje pouze od června do července.

Své jméno dostali podle charakteristického rohu, který mají jen samci. Tyto rohy používají především při vzájemných soubojích.

blank
Mohou tak nést předměty, které jsou 850x těžší, než jsou oni sami. V porovnání s člověkem to je, jako by nesl náklad o velikosti 65 tun.

Chrobáci

Výskyt: Evropa

Hmotnost: 80–100 gramů

Síla: unese 1141násobek své váhy

Chrobáci jsou 1 až 2 cm velcí brouci mající modročernou kovovou barvu. Živí se hlavně výkaly, hnijícími houbami nebo hnijícími mršinami. Tito brouci si válejí kuličky vytvořené z trusu, a cestují s nimi i na velké vzdálenosti.

Je to totiž jejich hlavní zdroj potravy. Proto se celý život snaží ukořistit co největší kus. Většina z nich si v zemi vyhrabává chodby, do kterých kladou vajíčka a larvy. Vědci si lámali hlavu ještě s jednou věcí, a to je hledání cesty k hnízdu i v noci, kdy nesvítí měsíc.

Postupně zjistili, že se dokážou orientovat podle hvězd, tedy konkrétně podle sílícího nebo slábnoucího světla.

blank
Jsou schopni zvedat předměty, které mají 1141x větší váhu, než sami váží. Pokud bychom porovnali jeho sílu s člověkem, musel by unést šest dvoupatrových autobusů plných lidí.
Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...