Kurkuma, přísada do většiny druhů kari a hořčice, se používá už téměř 4000 let a to zdaleka nejen jako koření. Během své historie se stane barvivem i léčebným prostředkem a také dnes na ni sázejí jak zdravotníci, tak také vědci v oblasti nových technologií. Zajímá je zejména sytě žlutý pigment kurkumin.
Rostliny rodu kurkuma jsou blízkými příbuznými zázvoru. Lidé si je oblíbili díky obsahu mnoha zdraví prospěšných složek. Těch mají v sobě přes tři stovky, od vitamínů přes minerály až po antioxidanty.
Ale látkou, která je nejvíce ceněná pro své účinky, je právě kurkumin. Tradiční ajurvédská a čínská medicína věří jeho síle už od starověku a po tisíce let je rovněž součástí náboženských obřadů po celé Indii.
Toto sytě žluté až oranžové barvivo se získává extrakcí z oddenků kurkumy, zejména pak druhu kurkuma dlouhá (Curcuma longa).
Levnější náhrada šafránu
Často se používá v různých potravinářských výrobcích pro dodání chuti a hlavně sytě žluté barvy. Bývá součástí směsí koření kari, najdeme ho v mnoha druzích hořčice i worchesterské omáčce.
V kuchyni nachází uplatnění jako přísada do řady pokrmů, zejména orientálních, a v kosmetickém průmyslu slouží obvykle jako barvivo do líčidel.
Lidová medicína kurkuminu připisuje úlevu při mnoha zdravotních neduzích a pevně věří v jeho protizánětlivé, hojivé a desinfekční účinky. Moderní věda některé z těchto předpokládaných kladů kurkuminu potvrzuje a v mnohém také rozšiřuje.
Výzkumy například ukázaly, že kurkumin může zmírnit otoky kloubů, způsobené revmatoidní artritidou, i zabránit úbytku kostní hmoty v důsledku osteoporózy.
Slibný léčebný potenciál
Obě studie byly provedeny na laboratorních zvířatech, ale výsledky jsou velmi slibné. Důkazy z výzkumu u lidí naznačují, že kurkumin by mohl být účinný při léčbě bolesti, dyspepsie (trávicích obtíží) nebo hyperlipidémie (vysoké hladiny lipidů v krvi).
Tyto získané informace spolu s dalšími výsledky z tradiční přírodní léčby motivují vědce, aby se ještě mnohem více zabývali zdravotními přínosy kurkuminu.
Doufají totiž, že by se mohl s určitostí prokázat jeho účinek v prevenci i potírání rakoviny a jeho působení při léčbě hepatitidy a dalších jaterních problémů, žlučníku, diabetu, Alzheimerovy či Parkinsonovy nemoci, zánětlivých stavů, kožních onemocnění a dokonce i fibromyalgie.
Technologie budoucnosti
Kurkumin je obvykle bezpečný pro většinu lidí, pokud je konzumován v běžném množství. U vyšších dávek je třeba jisté obezřetnosti.
Protože může zasáhnout do způsobu, kterým játra zpracovávají některé medikamenty, měli by se všichni pacienti, kteří pravidelně užívají nějaké léky, poradit o konzumaci vyšších dávek kurkuminu s lékařem.
Nejenom výzkum v oblasti medicíny však objevuje netušené možnosti kurkuminu.
Tým vědců z Indie a Spojených států v letošním roce seznámil svět s výsledky experimentu, kdy zkombinoval kurkumin a nanočástice zlata k vytvoření elektrody, která vyžaduje 100krát méně energie k účinné přeměně etanolu na elektřinu.
Jde tak o „zelenou“ alternativu, nezatěžující životní prostředí. „Výzkum by však mohl mít širší důsledky než vylepšené palivové články.
Jedinečné vlastnosti elektrody by se mohly hodit pro budoucí aplikace v senzorech, superkondenzátorech a dalších technologiích,“ konstatovali členové vědeckého týmu.