Skip to content
reklama
reklama

Zkáza čeká na Peršany u Salamíny

Celých padesát let zmítala oblastmi Řecka, Malé Asie a Egypta série krvavých konfliktů mezi řeckými městskými státy a Perskou říší. Vyvrcholení přišlo na konci léta roku 480 př. n. l. s námořní bitvou u Salamíny, kde Řekové Peršanům uštědří drtivou porážku.

Jak to u námořních bitev bývá, klíčové byly u Salamíny především lodě. Řekové, vedení Athéňanem Themistoklem (524–459 př. n. l.), vyslali do boje 370 triér, dřevěných válečných lodí s třemi řadami vesel a obdélníkovou plachtou.

Vepředu se nacházel okovaný kloun, tedy jakési beranidlo, kterým si lodě navzájem prorážely boky.

blank
Triéry Řeků (na obrázku) byly z neznámého důvodu o něco těžší než perská plavidla. Foto: Creative Commons, EDSITEment, Public Domain.

Taktika Řeků

Protože bylo Řeků mnohem méně, museli se spolehnout na výhodnou pozici, kde by početní převaha byla Peršanům k ničemu. Úžina u ostrova Salamis (či Salamína) se zdála být nadmíru výhodná. Nejtěžším oříškem bylo sem Peršany nalákat.

Themistokles se rozhodl pro lest. Vyslal k nepřátelům svého věrného otroka, který jim sdělil, že se Themistokles chystá Řeky zradit a odplout. „Jestli ještě této noci pošleš své lodě k ostrovu Salamis, určitě je chytíš,“ řekl dále otrok perskému králi Xerxovi I. (519–465 př. n. l.). Ten na léčku naletěl a poslal své veslaře bezcílně hledat „uprchlé“ Řeky. Když se za rozbřesku obě flotily v úžině u Salamíny setkaly, byli perští veslaři již vyčerpaní.

blank
Početní převaha Peršanů (červená) i díky výhodné pozici Řeků (modrá) nic neznamená. Foto: Creative Commons, The Department of History, United States Military Academy, Jona Lendering; Public Domain.

Perská lodní převaha

Oproti řeckým 370 triérám jich měli Peršané téměř dvojnásobek – celkem asi 700 plavidel. Dobové prameny včetně slavného „otce dějepisu“ Herodota (cca 484–420 př. n. l.) uvádějí asi 1200 lodí na perské straně, takové počty jsou ale nejspíš přehnané.

Lodě byly oproti těm řeckým větší, lehčí a dalo se s nimi lépe manévrovat, mohly jim však uškodit silné větry. Díky početní převaze a ovladatelnějším plavidlům považovali Peršané své vítězství za zaručené.

Zdevastovat nepřátelskou flotilu se jim přesto nepodařilo, a naopak sami utrpěli bolestivé ztráty. Důvod? Bitva se odehrála na místě, které nahrávalo spíše Řekům. V pouhých 1,5 km široké úžině u Salamíny se početně silnější perské loďstvo nemohlo dost dobře rozvinout.

blank
Salamínská bitva předznamenala celkové řecké vítězství v řecko-perských válkách. Zároveň znamenala dominanci Athén na moři.Foto: Creative Commons, Wilhelm von Kaulbach, Public domain.

Taktika Peršanů

Taktické uvažování Peršanů bylo od začátku zjevné. Snažili se svého nepřítele doslova rozdrtit početní převahou a dokončit dobývání Řecka ještě ve stejném roce, tedy 480 př. n. l. Rozhodně nečekali ze strany Řeků tak tuhý odpor, jinak by nesetrvávali dlouhé čtyři dny po bitvě u Thermopyl na místě a zahájili námořní kampaň hned po svém vítězství.

Právě tato chyba se pro ně ukázala být osudnou. Řekové oněch pár dní využili ke znovusjednocení a plni odhodlání se vrhli do bitvy. Čas rozhodně nehrál Peršanům do karet. Velkou flotilu nejde vydržovat donekonečna a dlouhá absence krále byla vždy riskantní.

Panují však také dohady, zda neměl Xerxes naopak ještě nějaký čas vydržet, aniž by došlo k boji, jak navrhovali někteří jeho poradci. Mnohem slabší Řekové by mu jistě nemohli vzdorovat delší dobu.

Foto: Creative Commons Úvodní foto: Creative Commons, Walter Crane, Public Domain Autor: Karolína Sýkorová
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...