Skip to content

Zkáza čeká na Peršany u Salamíny

Celých padesát let zmítala oblastmi Řecka, Malé Asie a Egypta série krvavých konfliktů mezi řeckými městskými státy a Perskou říší. Vyvrcholení přišlo na konci léta roku 480 př. n. l. s námořní bitvou u Salamíny, kde Řekové Peršanům uštědří drtivou porážku.

Jak to u námořních bitev bývá, klíčové byly u Salamíny především lodě. Řekové, vedení Athéňanem Themistoklem (524–459 př. n. l.), vyslali do boje 370 triér, dřevěných válečných lodí s třemi řadami vesel a obdélníkovou plachtou.

Vepředu se nacházel okovaný kloun, tedy jakési beranidlo, kterým si lodě navzájem prorážely boky.

Triéry Řeků (na obrázku) byly z neznámého důvodu o něco těžší než perská plavidla. Foto: Creative Commons, EDSITEment, Public Domain.

Taktika Řeků

Protože bylo Řeků mnohem méně, museli se spolehnout na výhodnou pozici, kde by početní převaha byla Peršanům k ničemu. Úžina u ostrova Salamis (či Salamína) se zdála být nadmíru výhodná. Nejtěžším oříškem bylo sem Peršany nalákat.

Themistokles se rozhodl pro lest. Vyslal k nepřátelům svého věrného otroka, který jim sdělil, že se Themistokles chystá Řeky zradit a odplout. „Jestli ještě této noci pošleš své lodě k ostrovu Salamis, určitě je chytíš,“ řekl dále otrok perskému králi Xerxovi I. (519–465 př. n. l.). Ten na léčku naletěl a poslal své veslaře bezcílně hledat „uprchlé“ Řeky. Když se za rozbřesku obě flotily v úžině u Salamíny setkaly, byli perští veslaři již vyčerpaní.

Početní převaha Peršanů (červená) i díky výhodné pozici Řeků (modrá) nic neznamená. Foto: Creative Commons, The Department of History, United States Military Academy, Jona Lendering; Public Domain.

Perská lodní převaha

Oproti řeckým 370 triérám jich měli Peršané téměř dvojnásobek – celkem asi 700 plavidel. Dobové prameny včetně slavného „otce dějepisu“ Herodota (cca 484–420 př. n. l.) uvádějí asi 1200 lodí na perské straně, takové počty jsou ale nejspíš přehnané.

Lodě byly oproti těm řeckým větší, lehčí a dalo se s nimi lépe manévrovat, mohly jim však uškodit silné větry. Díky početní převaze a ovladatelnějším plavidlům považovali Peršané své vítězství za zaručené.

Zdevastovat nepřátelskou flotilu se jim přesto nepodařilo, a naopak sami utrpěli bolestivé ztráty. Důvod? Bitva se odehrála na místě, které nahrávalo spíše Řekům. V pouhých 1,5 km široké úžině u Salamíny se početně silnější perské loďstvo nemohlo dost dobře rozvinout.

Salamínská bitva předznamenala celkové řecké vítězství v řecko-perských válkách. Zároveň znamenala dominanci Athén na moři.Foto: Creative Commons, Wilhelm von Kaulbach, Public domain.

Taktika Peršanů

Taktické uvažování Peršanů bylo od začátku zjevné. Snažili se svého nepřítele doslova rozdrtit početní převahou a dokončit dobývání Řecka ještě ve stejném roce, tedy 480 př. n. l. Rozhodně nečekali ze strany Řeků tak tuhý odpor, jinak by nesetrvávali dlouhé čtyři dny po bitvě u Thermopyl na místě a zahájili námořní kampaň hned po svém vítězství.

Právě tato chyba se pro ně ukázala být osudnou. Řekové oněch pár dní využili ke znovusjednocení a plni odhodlání se vrhli do bitvy. Čas rozhodně nehrál Peršanům do karet. Velkou flotilu nejde vydržovat donekonečna a dlouhá absence krále byla vždy riskantní.

Panují však také dohady, zda neměl Xerxes naopak ještě nějaký čas vydržet, aniž by došlo k boji, jak navrhovali někteří jeho poradci. Mnohem slabší Řekové by mu jistě nemohli vzdorovat delší dobu.

Foto: Creative Commons Úvodní foto: Creative Commons, Walter Crane, Public Domain Autor: Karolína Sýkorová
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...
Skončí s herectvím kvůli sporům s kolegy?
nasehvezdy.cz

Skončí s herectvím kvůli...

Je na pokraji svých možností?...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...
Mohl megalodon přežít?
enigmaplus.cz

Mohl megalodon přežít?

Jen málokteré zvíře na planetě by dnes dokázalo v...
Když vám stačí ANO či NE: Věštění pomocí kyvadla
enigmaplus.cz

Když vám stačí ANO či NE:...

Existuje celá řada způsobů věštění budoucnosti....
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Existují lidé se superschopnostmi?
enigmaplus.cz

Existují lidé se...

Téměř všichni milujeme filmy o...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Jak Rusko prodalo Aljašku! Nejhorší obchod v dějinách
epochalnisvet.cz

Jak Rusko prodalo Aljašku!...

Krásná příroda, bohatý zdroj nerostných...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...