Astronomové z Free University v Berlíně přišli s fascinujícím objevem, podle všech dostupných zdrojů se jim podařilo najít na Saturnově ledovém měsíci s označením Enceladus základní stavební kameny života.
Zkoumaná shromážděná data pocházejí ze sondy Cassini. Vědci nyní zjišťují, zda by mohla být pravdivá hypotéza, že na Eceladu skutečně existuje život. Podobnou myšlenkou se zabývali odborníci již v roce 2018.
Jde o organické sloučeniny
Přestože němečtí výzkumníci neobjasnili, o jaké prvky se jedná, podle jejich vyjádření jde o stopu organických sloučenin, jež se mohou jevit jako stavební bloky aminokyselin, tj. molekul, které utvářejí všechny lidem známé formy života na Zemi.
„Zatím nevíme, zda jsou aminokyseliny potřebné pro život mimo Zemi, ale nález molekul, které aminokyseliny tvoří, je důležitým dílkem skládačky,“ vyjádřil se vedoucí projektu Dr. Nozair Khawaja Ph.D. Vědec rovněž naznačil naději, že zmíněné sloučeniny, které mají zdroj v podpovrchovém oceánu, by mohly mít velice podobnou reakční cestu, jakou povětšinou vídáme právě na naší planetě.
Objev byl umožněn díky neustálým erupcím na měsíci – vodní gejzíry vypouštějí sloupy páry a ledových krystalů, ty obsahují materiály vycházející z centra Enceladu. Sonda Cassini tak mohla analyzovat pomocí palubního hmotnostního spektrometru.
Vraťme se zpátky
Přibližně v polovině roku 2018 prokázali němečtí a američtí vědci, že se vedle Země mohou nacházet komplexní organické molekuly právě na zmíněném Saturnově měsíci, z toho vyplývá, že se nejspíše jedná o jediné další místo ve vesmíru, kde se nacházejí tyto klíčové podmínky pro existenci života.
Jako asi nejdůležitější fakt dřívějšího pozorování je považováno sledování vznášejících se mračen ledu nad jeho jižním pólem. Jde o tzv.
kryovulkanismus a některé vyvržené částečky mají takovou rychlost, že odlétají až do kosmu, tím se zřejmě podílejí na existenci jednoho ze Saturnových prstenců.
Podobné, ne však stejné
Vědci v dřívějších pozorování objevili stopy po organických sloučeninách, jež jsou dokonce složitější než pozemské aminokyseliny, a dokonce jsou až desetkrát těžší než metan.
Letos v červnu výzkumníci z University of Washington dospěli k závěru, že voda měsíce je bohatá na živiny. Je třeba si uvědomit, že objev jasně nevypovídá o existenci života na Enceladu, spíše to pouze naznačuje, že jeho výskytu nic nebrání.
Navíc odborníci připouštějí také možnost, že jde buď o jakési mimozemské mikroby, nebo o látky, které vznikly naprosto přirozenými reakcemi a jež nemají tak se životem vůbec nic společného.
Vypraví se na další průzkum?
Odborníci již nějakou dobu mluví o vesmírné misi vstříc Enceladu, dokonce tvrdí, že by taková cesta nemusela být technicky náročná. „Ani byste nemuseli na povrchu přistávat, stačilo by proletět kolem. Tohle není žádná science fiction.
Prostě bychom tam přiletěli a ověřili si, jestli tam život je, nebo není. Život, jak ho známe, potřebuje tři základní ingredience:
tekutou vodu, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické přísady – hlavně uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síru,“ řekl astronom Prof. Dr. Frank Postberg.
Jisté doklady z mise Cassiny jsou důkazem, že na Enceladu se téměř všechny tyto přísady vyskytují.