Skip to content

Zimní spánek: Kdo všechno si ho užívá?

To, co by si přál leckterý člověk, příroda zná již statisíce let. Vždyť dlouhý spánek si užívá nemálo tvorů žijících na této planetě.

Hibernace, která je též nazývána zimním spánkem, je specifickou reakcí živočichů na zimní období. Ti v klidovém stavu a při útlumu fyziologických procesů přečkávají ve vhodném úkrytu, zvaném hibernakulum, nepříznivé a chladné zimní období.

Jeden u největších zimních spáčů – ježek.

Tělesná teplota během hibernace klesne a životní pochody se zásadně zpomalí. Jen pro zajímavost, v normálním stavu ježkovo srdce udeří 170krát za minutu, avšak během zimního spánku jen dvakrát.

Sysel si přes zimu také dopřává hodně spánku.

Ale po probuzení si to chce vynahradit, takže v tu chvíli buší zběsile 320krát za minutu. Dlouhý spánek si kromě ježka vychutnává třeba sysel, křeček, ale i netopýr.

Medvěd během zimy ze svého brlohu občas vystrčí nos.

Nikoliv však medvěd. Ten se totiž ponoří do tzv. nepravého zimního spánku. V tomto stavu medvědi sice zůstávají ve svém brlohu a neprojevují žádnou zvláštní aktivitu, avšak jejich teplota se nesnižuje. Navíc, tu a tam se probudí a odskočí si ven na toaletu nebo se jen tak protáhnout. Kromě medvědů se podobně chovají i jezevci.

Hibernace je i uvažovaným způsobem, jak se dostat na Mars.

Opakem hibernace je pak estivace, tedy spánek v horkých časech. Estivace se objevuje u některých druhů žijících v pouštních, a tedy velmi horkých a suchých regionech.

 

Foto: North Country Public Radio Blogs, AZ Animals, Pinterest, mentalfloss, Sky News
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …