Skip to content

Proč v Çatal Höyüku schovávali lebky mrtvých v kuchyni?

Původní obyvatelé Severní Ameriky věřili, že skalní umění jsou díla šamanů, kteří malovali své duchy, jež se jim zjevili ve snu, aby se ukázali a předvedli lidem svoji nadřazenost. Skály byly úkrytem, kde si šamani schovávali své pomůcky a kam chodili meditovat.

Zobrazení lidí na neolitických malbách se od paleolitu (starší doba kamenná cca 2,5 miliónu – 8000 př. n. l.) liší. Teď je mnohem jednodušší, ovšem přibývají i bojové scény inspirované každodenním životem, který přinášel i války mezi jednotlivými kmeny. Roste ovšem význam zvířecích maleb. Archeologové argumentují, že býk je tak často zobrazován kvůli své potenci – je symbolem mužství.

Malby na skalách mají svoji přesně danou symboliku,. Například zvířata povzbuzují mužnost.

Bez rohů ani ránu
Rohy zubra zase značí obrovskou sílu a vitalitu, ze které lidé čerpají. „Dobytek, většinou skot, je nejčastějším zobrazovaným zástupcem z říše zvířat a v 78 % mu nechybí rohy,“ poznamenávají k malbám a dalším artefaktům americké archeoložky Nerissa Russelová a Kathryne C. Twissová ve studii věnované symbolice zvířat v neolitickém Çatal Höyüku na jihu turecké Anatolie. Dokonce tuto dobu vědci někdy bez nadsázky označují jako kult dobytka. Není divu, protože zvířata pro pralidi mají zásadní význam.

Jeden dům vedle druhého. Jenom ulice tu nějak chybí…

Na kus řeči v pravěku
Vracíme se do roku 6000 př. n. l. Vítejte v Çatal Höyüku, prvním neolitickém městě, které má asi 10 000 obyvatel, tedy jako dnešní menší město. Přijměte pozvání na návštěvu do jednoho z domů, který už nemůžeme považovat za jeskyni, protože mu překvapivě nechybí pravoúhlé zdi. Ale pokud byste chtěli vstoupit dveřmi, jednoduše nemáte šanci. Dovnitř se dostanete jedině střechou! Jde o vtipnou pojistku, jak zabránit vstupu nezvaným hostům, hlavně zvěři, která si brousí zuby na chutné lidské masíčko. Pokud půjdete na kus řeči k sousedům, projdete se také po střechách. Nás ale zajímá hlavně výtvarné umění a na něm si tu dávají jaksepatří záležet.

Zbytky zdí i dnes prozrazují, že sídla byla postavena skutečně bytelně.

Zdobený příbytek
Stěny pokrývají vápennou omítkou a zdobí je malbami a reliéfy, které stále, nejspíš každoročně, obnovují. Pořádně se na nich vyřádí. Pečlivě vykreslují scény smrti a lovecké výjevy, symbol agrese, který mapuje úspěšný lov a má ho zajistit i pro příště. Na reliéfech zase můžeme obdivovat stylizované býčí hlavy, symbol přírodního božstva a plodnosti. Na severních stěnách (naproti pohoří Taurus – býka) uvidíme scény s býkem, potvrzením mužnosti.

i vnitřní uspořádání domů bývalo velmi sofistikované.

Východní zdi zase spojují s rituálem kultu smrti. Čestné místo v domě patří otřesným pozůstatkům – lidským lebkám! Své mrtvé totiž pohřbívají rovnou v domě a čekají, dokud se tělo nerozpadne. I s motivy lebek se na zdech setkáme. Západ vyhrazují scénám příchodu na svět (třeba ženě rodící býka, jejím úkolem je totiž porodit statného syna), jenom jih nezdobí, tady se setkáme s kuchyňským koutem.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …