Skip to content
reklama

Ženy jsou k poruchám funkce štítné žlázy náchylnější

Štítná žláza je životně důležitý orgán umístěný v oblasti krku, jenž produkuje hormony nezbytné pro řízení řady tělesných funkcí. Pro svou správnou činnost potřebuje tento orgán dostatek jódu.

K poruchám štítné žlázy jsou obecně náchylnější ženy, u kterých je riziko až osmkrát větší než u mužů. Foto: Pixabay

Pokud ho nemá, může dojít k poruše funkce štítné žlázy a nepříjemným zdravotním komplikacím. Na přísun jódu by si měly dávat větší pozor ženy, ty jsou totiž na nemoci štítné žlázy náchylnější. Převážně pak ženy těhotné a kojící, které značnou část této látky předávají svému dítěti.

Jestli vaše štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.

Zdravá štítná žláza produkuje přesně tolik hormonů, kolik tělo pro své fungování potřebuje. Z různých důvodů se ale může stát, že dojde k poruše její funkce a hormonů začne vytvářet málo, nebo naopak příliš mnoho, což může mít neblahý vliv na kvalitu života.

Porucha štítné žlázy může zapříčinit problém s otěhotněním

Když štítná žláza produkuje hormonů málo, hovoříme o hypotyreóze. Ta může být vrozená, ale i získaná, a to právě například z důvodu nedostatku jódu v organismu. „Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří celková únava, spavost a zimomřivost, suchá kůže, vypadávání vlasů, zpomalená či nepravidelná srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu.

Nemoc může být také příčinou problémů s otěhotněním,“ vysvětluje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře SYNLAB.

blank
To je dáno větší hormonální zátěží v jejich životě. Foto: Pixabay

O nadměrné funkci štítné žlázy, tedy hypertyreóze, hovoříme v případě, že hormonů vytváří příliš mnoho. Tato porucha vzniká například jako důsledek poškození štítné žlázy autoimunitním procesem. Některé z jejich příznaků mohou být podrážděnost, úzkost, nadměrné pocení, třes rukou, zrychlená srdeční činnost a poruchy menstruačního cyklu.

Hypertyreóza může vést také k úbytku kostní hmoty a následné osteoporóze.

U obou typů onemocnění štítné žlázy platí, že pokud jsou neléčené, nebo nejsou odhalené včas, může se na těle jako další z příznaků objevit také takzvaná struma, tedy viditelně zvětšená štítná žláza. Ta někdy způsobuje útlak dýchacích cest a jícnu, a člověk tak může špatně polykat nebo obtížně dýchat.

Základem je dostatek jódu

Pro svou správnou funkci a tvorbu adekvátního množství hormonů potřebuje štítná žláza jód. „Hlavní prevencí onemocnění štítné žlázy je dodržování dostatečného denního příjmu jódu ze stravy. V tom mají nespornou výhodu přímořské národy, hlavními zdroji jódu jsou totiž mořské ryby a plody.

Obsažen je ale i v některých druzích zeleniny. Optimální denní příjem jódu pro udržení správné funkce štítné žlázy by měl u dospělého člověka činit kolem 150 mikrogramů,“ říká MUDr. Kačenková. Jód ve větším množství obsahuje i minerální voda Vincentka nebo sůl, do které je v České republice tato látka přidávána.

blank
Obzvlášť v období těhotenství a menopauzy, kdy se hladina hormonů v těle rychle mění, může být jejich štítná žláza velmi vyčerpaná. Foto: Pixabay

Potížím se štítnou žlázou můžete předejít krevním testem

Hladinu jódu v krvi nelze na základě diagnostických testů bezpečně sledovat. „Jedinou jistotu, že vaše štítná žláza funguje správně, vám dá krevní test, který je ideální absolvovat alespoň jednou za rok.

U žen v těhotenství by mělo být vyšetření standardní součástí péče lékaře, jelikož hormony štítné žlázy přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy plodu. Plošný screening ale zatím bohužel zaveden nebyl.

V případě, že by v těhotenství nebyla odhalena porucha štítné žlázy včas, dítěti hrozí i vážné následky,“ popisuje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře SYNLAB.

Pokud na sobě zaznamenáváte některý z uvedených příznaků, vyšetření neodkládejte. Poruchy štítné žlázy nechávají lidé pro její nespecifické a mnohdy mírné příznaky často bez povšimnutí. Jako u řady jiných onemocnění, ale i zde platí, že čím dříve se na ně přijde, tím lépe jsou léčitelné a jejich následky mírnější.

blank
Doporučený denní příjem jódu se tak v období těhotenství a kojení zvyšuje, a to cca o 100 mikrogramů, tedy celkem na 250 mikrogramů. Foto: Pixabay

Kde o test požádat?

Ověření správné funkce štítné žlázy netrvá dlouho, stačí se bez objednání dostavit na kterékoliv odběrové místo SYNLAB a o vyšetření požádat. V laboratoři pak ze vzorku krve sledují dva parametry –hladinu TSH hormonu, jenž řídí činnost štítné žlázy, a hladinu vlastního hormonu štítné žlázy tyroxinu.

Výsledky vyšetření budete mít k dispozici zpravidla do druhého pracovního dne. V případě odchylek v nálezu vám s nastavením správné léčby pomůže endokrinolog, specializovaný lékař na žlázy s vnitřní sekrecí.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články