Vypadá to tajemně. Zastřešená brána, za ní tmavý vchod a točité schodiště, vedoucí do podzemních tunelů. V jednom z nich je podivná narůžovělá záře. A v ní se vyhřívá spousta rostlinek. Policie tady však mít práci nebude. Je to jen zelenina. S tak delikátní chutí, že si ji oblíbily i celebrity.
Pod nenápadnou londýnskou ulicí leží bývalý protiletecký kryt, kam se během 2. světové války ukrývali obyvatelé britské metropole. Po válce se měly tunely stát součástí londýnského metra. K tomu nedošlo a tak se 70 let v tichosti rozpadaly.
Dnes je tento prostor, který mohl kdysi pojmout i několik tisíc lidí, využíván ke skutečně mírumilovné činnosti. Dva nadšenci zde zřídili farmu pro pěstování zeleniny s názvem Growing Underground.
Její produkty se často už pouhé 4 hodiny po sklizni objeví na pultech prodejců. Zdejší zeleninu si oblíbili i michelinští kuchaři.
Hlínu nepotřebujeme!
Zajímavé podnikání se přitom rozvíjelo díky crowdfundingu (způsob financování, kdy více jednotlivců podpoří menší částkou zajímavý projekt). Na počátku všeho byl kreativní nápad. Ten dostanou dva kamarádi z dětství poté, co se seznámí s knihou o tzv.
vertikálních farmách (způsob pěstování zeleniny za pomocí LED světla v patrech nad sebou). Zbývalo najít vhodné prostory. Ty jsou však v Londýně velmi drahé.
Pak spoluzakladatel farmy Richard Ballard objevuje opuštěný podzemní bunkr pod londýnskou čtvrtí Clapham, když pracuje jako vyhledavač filmových lokací.
Růžové království
Bylo rozhodnuto. „V době války zde byly umístěny tří nebo čtyřpatrové palandy, když bomby ničily Londýn. Dnes používáme podobný systém se třemi nebo čtyřmi lůžky, abychom Londýn naopak krmili,“ konstatoval Ballard. A jak vše probíhá?
Po klíčení v tmavém, vlhkém úseku tunelu se misky přenesou na světlo. Rostliny jsou zde pěstovány pomocí hydroponie – tedy bez půdy, jen za pomoci živného roztoku na speciálních rohožích, z nichž až 90 % je po použití vyčištěno a recyklováno.
Místo slunečního svitu je využíváno růžového LED světla, které podzemním prostorám propůjčuje poněkud surrealistickou atmosféru.
Malé rostlinky
Zdejší pracovníci nosí ochranný oděv a všude je cítit vůni rostlin a vlhkosti. Pěstují se zde tzv. mikrogreens, což jsou mikrobyliny a mikrozelenina.
„Pěstujeme je do velmi raného stádia, než začnou růst první pravé listy,“ vysvětluje druhý z dvojice zakladatelů Steven Dring. V této velikosti mají rostlinky nejvíce vitamínů a minerálů a jejich chuť je velmi lahodná.
Seznam produktů Growing Underground je dlouhý a zahrnuje například výhonky hrachu, wasabi, hořčiči, bazalku, brokolici, fenykl nebo koriandr.
Vítězné tažení
Jedním ze stálých odběratelů a také člověkem, který se podílel finančním vkladem na rozvoji tohoto podnikání, je michelinský kuchař Michel Roux mladší (*1960). Bylinky jsou stálicí v nabídce jeho restaurace La Gavroche.
Mikrobylinky a mikrozelenina si brzy získaly i spoustu dalších nadšených fanoušků, kteří si nemohou vynachválit jejich křehkost a skvělou chuť.
Své oblíbené rostlinky si mohou nakoupit na londýnských tržištích, v některých prodejnách společnosti Marks and Spencer a ochutnat v řadě vyhlášených restaurací. Lze je také zakoupit online prostřednictvím několika maloobchodních dodavatelů.