Domů     Že jsou Češi Slované? Jen mýtus!
Že jsou Češi Slované? Jen mýtus!
22.8.2023

Podle moderních výzkumů má slovanské geny asi jen 35 % české populace. Jaký původ převládá u ostatních? A kdo dal Čechům schopnost trávit mléko? 

O tom, jaký kdo z nás bude, rozhodují geny. Polovinu dědičné informace získáváme od matky, polovinu od otce. A protože to tak měli i oni, naše genetické dědictví pochází ze čtvrtin od obou babiček a dědečků, z osmin od praprarodičů a tak dále.

I my přenášíme toto genetické dědictví na naše potomky. Vědci se při určování původu člověka zajímají o dva faktory – chromozom Y, děděný pouze v mužské linii, a o tzv. mitochondriální DNA, děděnou mezi ženami.

Adam a Eva, rodiče všeho lidstva

Na základě jejich zkoumání došli k tomu, že společný praotec všech lidí, označovaný jako „chromozomální Adam“, žil zhruba před 250 000 lety ve východní Africe. Podobně u žen vedlo zkoumání zmíněné mitochondriální DNA k odhalení pramáti lidstva, Evy.

Ta žila zhruba před 140 000 lety ve východní Africe, s oním Adamem se tak samozřejmě nikdy nepotkala. Právě v subsaharské Africe, místě vzniku člověka, je lidský genom nejpestřejší.

Slavný biblický příběh o prvních lidech dostává ve světle vědy pořádné trhliny. FOTO: pxfuel
Slavný biblický příběh o prvních lidech dostává ve světle vědy pořádné trhliny. FOTO: pxfuel

Česko genetická džungle Evropy

Oproti tomu Eurasie, tedy oblast dnešní Evropy a Asie, nepatří podle docenta Jaromíra Beneše z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity ke geneticky nejrozmanitějším. Výjimku tvoří právě České země, a to pro svoji polohu v srdci Evropy.

Zdejším územím procházeli v průběhu historie příslušníci nejrůznějších etnik, proto zde vznikl poměrně pestrý mix. Jaké předky můžete mít vy?

Lovci mamutů a Keltové

Genetické jádro evropské populace tvoří původní lovci mamutů, kteří se na našem území pohybovali zhruba 40 až 24 tisíc let před naším letopočtem. Jejich geny má i dnes asi 15 % české populace.

Následně se zde usídlili Keltové, kteří přišli z oblasti jihozápadní Francie a smísili se s původním obyvatelstvem. V Evropě má jejich genotyp 40 % obyvatel. U nás se hovoří o germánsko-keltských genech, které má asi třetina obyvatel Česka.

Keltové tvoří silný základ naší genetické výbavy. FOTO: pxfuel
Keltové tvoří silný základ naší genetické výbavy. FOTO: pxfuel

Vikingové v nás

K dalšímu významnému obohacení genomu (tj. genetické informace uložené v DNA) Čechů pak došlo s nástupem zemědělství, kdy k nám pronikli z oblasti Středního východu první lidé obdělávající půdu.

Žili na jihu kontinentu, ale po ústupu ledovců se přesouvali dál na sever. Proto dnes mají tento „vikinský“ genom hlavně obyvatelé nejsevernější části Evropy, u nás pak asi 10 % populace.

Schopnost trávit mléko

V době bronzové k nám z oblasti kolem Kaspického a Černého moře začali pronikat také pastevci skotu, kteří nám přinesli znalost kola i výroby bronzu, koně, a hlavně schopnost trávení kravského mléka.

Podle docenta Beneše se však nejednalo o výměnu celých národů, ale o dobře organizované přesuny, trvající několik generací. Genom dávných Berberů a Gruzínců má v Česku pořád asi desetina populace.

Bojovníci, ženoucí se Evropou

Situace se pak změnila během doby železné, tedy zhruba mezi prvním tisíciletím před naším letopočtem a 6. stoletím našeho letopočtu. V té době se zformovaly skupiny mladých bojovníků, kteří táhli napříč Evropou a plenili.

To je i případ Germánů, kteří dorazili na naše území, kde se v té době mluvilo převážně keltsky. Docent Beneš k tomu řekl: „Představte si skupinu dvaceti až padesáti bojovníků, kteří vědí, kam jdou, a vezmou si, co chtějí, protože na to mají ostré meče. Takové byly na našem území první germánské kmeny.“

Germáni byli udatnými válečníky, což na naší historii zanechalo stopy. FOTO: Paul Hudson/Creative Commons/CC BY 2.0
Germáni byli udatnými válečníky, což na naší historii zanechalo stopy. FOTO: Paul Hudson/Creative Commons/CC BY 2.0

Praotec Čech si podmanil Říp

Ovšem ani příchod Slovanů do Čech začátkem šestého století nebyl o nic lepší. I oni sem pronikli vojensky. Historické prameny jako Kosmova nebo Dalimilova kronika pak popisují symbolický příchod praotce Čecha na Říp.

Slované si přitom nesli na bedrech své dědky, bůžky neboli idoly ze dřeva, které měly představovat jejich předky. Jejich vynesením na posvátnou horu Říp si českou kotlinu symbolicky zabrali pro sebe.

K plnému nahrazení germánské populace slovanskou však nedošlo – slovanské předky má dnes asi 35 % Čechů.

Unikát jménem Česko

Genetická různorodost Čechů nemá v ostatních zemích Evropy obdoby. Nejpodobněji jsou na tom pravděpodobně Rakušané. Například v Německu z více než 44 % převažuje germánský genom stejně jako ve Španělsku či Francii, většina Irů má pak keltské kořeny.

Zajímavé ale je, že přestože měli Germáni a Keltové zcela odlišnou kulturu, patří do stejné genetické skupiny a jejich rozlišení v jejím rámci je celkem náročné.

Ve východní Evropě pak u obyvatelstva převládá slovanský původ, třeba v Polsku z 58 %, na Slovensku ze 42 % a v Rusku ze 46 %.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: Viktor Michajlovič Vasněcov/Creative Commons/Volné dílo
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz