Domů     Zbraně a další pomocníci během krizových situací
Zbraně a další pomocníci během krizových situací
16.8.2024

Česká republika je všeobecně považována za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Přesto se můžeme ve výjimečných případech stát terčem útoku agresivní druhé osoby či skupiny.

Těmto situacím lze nicméně předcházet, nebo je účinně řešit pomocí různých aktivních či pasivních sebeobranných prostředků.

Na rozdíl od mnohých zemích západní Evropy, kde je většina sebeobranných prostředků zakázána, nebo výrazně regulována, je Česká republika zemí, kde jsou tyto prostředky široce dostupné a legální.

K zakoupení většiny z nich je nutné pouze dosažení 15 nebo 18 let věku. Na českém trhu se kromě střelných zbraní těší velké oblibě různé nesmrtící prostředky.

V České republice jsou sebeobranné prostředky široce dostupné a legální. FOTO: Freepik
V České republice jsou sebeobranné prostředky široce dostupné a legální. FOTO: Freepik

Pálivé překvapení

Mezi nejběžnější používané patří bezesporu pepřový sprej, také označovaný jako ,,kasr‘‘. Jedná se o směs výtažků z různých druhů chilli papriček, vody a potravinového emulgátoru.

Způsobuje velmi silné podráždění dýchacích cest, především očí, a po dobu zhruba 20 minut způsobuje oslepení. Účelem je útočníka dočasně paralyzovat a poskytnout tak obránci čas na útěk, přivolání policie, popřípadě na pacifikaci útočníka.

Ta se ovšem nedoporučuje provádět, pokud není člověk k těmto krokům řádně vycvičen nebo pokud nemá nad útočníkem jasnou fyzickou převahu.

Desítky možností

Na českém trhu jsou k dostání desítky druhů pepřových sprejů od českých i zahraničních výrobců. Mezi dvě nejzákladnější varianty se řadí aerosolový (FOG) a paprskový (JET). První ze zmíněných pracuje na principu podobném aerosolového deodorantu.

Má dosah cca 1 metr, je velice účinný na dočasné oslepení útočníka a není třeba s ním příliš mířit. Nevýhodou je omezený dosah a riziko, kdy během neobratné manipulace či nepříznivým podmínkám (malý prostor, silný protivítr) může být zasažen samotný uživatel.

Druhý pracuje na principu proudu tekutiny. Má mnohem delší dosah cca 3–4 metry a účinný je obdobně jako předchozí. Jedinou nevýhodou je potřeba důkladnějšího zamíření.

Pro lepší míření jsou mnohé tyto spreje vybaveny taktickou svítilnou, která útočníka (za tmy) nejen částečně dezorientuje, ale také umožní lepší zamíření na jeho obličej. U pepřových sprejů je důležité vždy sledovat datum trvanlivosti.

Pokud je sprej prošlý např. rok, jeho účinky se razantně snižují. Cena kvalitních sprejů se pohybuje okolo několika stovek korun.

Sebeobrana je důležité téma, o kterém by se měl každý informovat. Existuje mnoho různých způsobů, jak se chránit před napadením, a je důležité zvolit ten, který je pro vás nejvhodnější. Foto: pixabay
Sebeobrana je důležité téma, o kterém by se měl každý informovat. Existuje mnoho různých způsobů, jak se chránit před napadením, a je důležité zvolit ten, který je pro vás nejvhodnější. Foto: pixabay

Obušku, z pouzdra ven

Teleskopický obušek je sebeobranný prostředek, který se poprvé objevil během druhé světové války. Skládá se ze tří různě tlustých dutých trubek. Prudkým švihnutím se obušek rozloží do plné délky, zde dojde k tzv.

frikční aretaci trubek, kdy se do sebe zaseknou kuželové plochy na koncích trubek. Vznikne tak velice účinný nástroj, který je určen pro údery proti útočníkovi.

Tasení obušku doprovází charakteristický zvuk a v praxi dokázalo útočníka častokrát odradit od jeho záměrů. Obušky se vyrábějí v různých velikostech, které jsou uváděny v palcích od 16“ do 26“.

Bezpečnostní složky používají ty delší kvůli dosahu a možnosti nasazení silnějších „pák“ při pacifikaci osob. U osob civilních se používají často kratší, a to díky možnosti skrytého nošení.

(Ne)smrtící zbraň

Obušek je při správném použití velice účinnou obrannou zbraní, kterou je možné zasahovat útočníkovy končetiny, popřípadě předměty, které chce útočník použít proti obránci (nůž, kus kovu).

Na trhu je mnoho různých inovací, včetně taktických svítilen nebo gumových nástavců na spodní stranu obušku, tudíž se dá použít i v zavřeném stavu.

Nevýhodou obušku je, že se vzdálenost mezi obráncem a útočníkem velmi zkracuje a obránce se s ním dostává do přímého kontaktu. Pro použití obušku je také záhodno absolvovat určitý trénink.

Může totiž nastat situace, kdy obránce nebude v ovládání své zbraně zběhlý a pokud se útočníkovi podaří ji ukořistit, může to znamenat vážné ohrožení.

Je také potřeba brát v úvahu, že kvalitní obušek se může v nezkušených rukou proměnit ve smrtící zbraň, neboť silné zásahy do oblasti těla mohou způsobit vážná vnitřní zranění a v případě zásahu do hlavy mohou být následky i fatální. Cena kvalitního obušku (doporučuje se „kalený“) se pohybuje okolo 800–900 Kč.

Teleskopické obušky jsou účinnou obrannou zbraní, kterou lze použít k úderům proti útočníkovi. Pro použití obušku je nutné absolvovat určitý trénink. Obušek může být při nesprávném použití smrtící zbraní. Foto: pixabay
Teleskopické obušky jsou účinnou obrannou zbraní, kterou lze použít k úderům proti útočníkovi. Pro použití obušku je nutné absolvovat určitý trénink. Obušek může být při nesprávném použití smrtící zbraní. Foto: pixabay

Elektrický šok

Dalším rozšířeným, i když často přeceňovaným sebeobranným prostředkem je elektrický paralyzér.

V České republice je k výběru velmi široký sortiment, který zahrnuje levnější a méně účinné od 50 000 voltů až přes dražší kusy v řádu tisíců korun, které jsou nicméně spolehlivé a mohou vytvořit elektrický výboj o síle až milion voltů.

Paralyzér je velice specifický pro použití. V zásadě se jedná o baterii, která mezi dvěma elektrodami vytváří elektrické napětí a při kontaktu projde útočníkovi tělem výboj, který dočasně ochromí činnost příčně pruhovaného svalstva.

Pod palbou kritiky

Elektrický paralyzér dokáže za určitých podmínek splnit svůj účel a útočníka zastavit.

Na rozdíl od výše zmiňovaných sebeobranných prostředků má však celou řadu nevýhod, kvůli nimž se stává (k nelibosti výrobců) terčem kritiky mnohých expertů na sebeobranu či bojové sporty.

První a nejzásadnější je fakt, že paralyzér vyžaduje pro použití přímý kontakt s pokožkou. Aby bylo dosaženo plného efektu, je ideální přiložit jej přímo na odhalenou část kůže útočníka.

Tudíž obránce ztrácí bezpečnou vzdálenost, což může být například v případě, že je napadeným fyzicky slabší žena a útočníkem muž, rozhodujícím faktorem.

Nehledě na to, že pokud je útočník fyzicky zdatnější, může se pokusit zbraň z rukou obránce vyrvat a použít ji proti jejímu majiteli.

Z mnohých provedených pokusů a zkoumání reálných situací je také zřejmé, že proti útočníkům, kteří jsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, je paralyzér často neúčinný nebo v horším případě může dokonce vystupňovat jejich agresi.

Selhání i usmrcení

Dále je nutné počítat s faktorem baterie. Po určité době jsou mnohé baterie náchylné k rychlejšímu vybití a vybitý paralyzér je obránci k ničemu. Paralyzérům je také ročně připočítáváno jen v České republice přes 300 úmrtí následkem zástavy srdce či šoku.

Z těchto důvodu se paralyzér řadí do kategorie nesmrtících zbraní, které jsou experty doporučovány nejméně.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: pixabay
Související články
Věda a technika
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem […]
Věda a technika
Klíč k úspěšnému oplodnění? Důkladná znalost vajíček
Dosud bylo pochopení jejich detailní struktury a fungování opomíjeno. To se teď mění. Kliniky asistované reprodukce se v poslední době zaměřují na pochopení vnitřní struktury ženského vajíčka. To, jak vajíčko (oocyt) vypadá zevnitř, podobně jako jeho genetika významně ovlivňují úspěšnost léčby neplodnosti. Lidská vajíčka stále ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Nejvíc zmapovaný je problém nerovnoměrného rozložení chromozomů, […]
Věda a technika
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Věda a technika
Může se ryba utopit?
I zdatní plavci mohou mít namále, když třeba v nečekané situaci nemohou plavat. Jak je to ale s rybami, pro které je voda domovem a plavání tou nejpřirozenější činností? Svět ryb je vůbec plný záhad a otázek. Přemýšleli jste třeba někdy o tom, jestli stále jen plavou, nebo si také najdou čas na spánek? Anebo […]
reklama
věda a technika
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů? Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz