Skip to content
reklama

Zázraky architektury: 5 nejunikátnějších víceúčelových hal světa

Není pomalu významnějšího města, které by nemělo svou víceúčelovou halu nebo, jak se s oblibou říká, multifunkční arénu.

Takové stavby dávají nejen prostor architektům, zároveň jsou přehlídkou zajímavých stavebních technologií.

2
Pohled do útrob Gwangmyeong Velodrome.

Gwangmyeong Velodrome Místo: Gwangmyeong, Korejská republika Rok dokončení: 2006 Kapacita: 30 000 Technologická zajímavost: největší kopule, jaká kdy byla postavena ve východní Asii

Korejská Gwangmyeong Velodrome je svou kapacitou největší sportovní arénou, která kdy byla postavena. Není zasvěcená ani hokeji, ani basketbalu, ale jak sám název napovídá, využívají ji hlavně dráhoví cyklisté.

Koneckonců už její design hovoří za vše – má podobu obří cyklistické přilby. Na půdorysu má hala tvar elipsy, její délka činí 179 metrů, šířka pak 133 metrů. Podobně jako u jiných arén je z konstrukčního hlediska její nejzajímavější částí střecha.

Kostra byla sestavena na zemi, její váha přitom dosáhla 2200 tun, je tedy 24x těžší než letadlo Boeing 767. Po sestrojení byla vytažena do výšky pětačtyřiceti metrů, kde jí podepřelo šest věží. Zde se pak do ní vmontovaly obvodové a vnitřní prstence, které ji odlehčily, a postupně byla spojena s obvodovými zdmi arény.

Poté byly podpůrné věže odstraněny.

3
Střecha londýnské arény.

Millennium Dome O2 Arena Místo: Londýn, Británie Rok dokončení: 2007 Kapacita: 23 000 Technologická zajímavost: střešní konstrukce

Tři roky se pražská O2 aréna pyšnila přídomkem „nejmodernější v Evropě“. V roce 2007 však byla otevřena nová hala v Londýně a hrdý titul se přestěhoval za kanál La Manche. Je využívána především pro koncerty, vystoupili zde mimo jiné Leonard Cohen, Green Day, nebo Madonna.

Během letních olympijských her v roce 2012 zde proběhly i některé soutěže. Na první pohled hala zaujme svou střešní konstrukcí. Je to největší samostatně zastřešená stavba na světě. Budova připomíná gigantický kupolovitý stan s dvanácti pětadevadesátimetrovými vysokými žlutými podpěrnými sloupy.

Průměr kruhové stavby je 365 metrů. Střecha je vyrobena z teflonu, který je navíc potažen tkaninou ze skleněných vláken. Hmotnost vlastní střechy je menší než hmotnost vzduchu uzavřeného její konstrukcí.

Celá stavba je pasivní a nízkoenergetická.

Montreal Canadiens' captain Max Pacioretty (67) celebrates with teammate Tomas Plekanec after scoring on the Ottawa Senators during first period NHL hockey action, in Montreal, on Saturday, Dec. 12, 2015. (Graham Hughes/The Canadian Press via AP)
Bell Centre je domovem hokejového klubu Montreal Canadiens.

Bell Centre Místo: Montreal, Kanada Rok dokončení: 1996 Kapacita: 21 273 pro hokej, 9000 pro divadelní představení Technologická zajímavost: největší ukazatel skóre

Nejslavnější hokejový klub světa Montreal Canadiens léta svá utkání hrával ve stařičké hale Montreal Forum, která byla otevřena již v roce 1924. Ta však byla již pro současné potřeby nevyhovující, a tak se klub v polovině devadesátých let stěhoval do nové.

Z vnějšku aréna zrovna neuchvátí svou krásou. Působí docela těžkopádně, z jedné strany připomíná tovární sklad, z druhé strany pak přerostlý činžák. Uvnitř je ovšem špičkově vybavena, jak se na správnou hokejovou halu sluší a patří.

V hale je umístěn největší ukazatel skóre, jaký se může ve všech arénách světa najít. Návštěvník však ani nemusí chodit do hlediště, vše podstatné mu ukážou desítky obrazovek, které jsou rozesety po všech patrech arény.

Prostor pod střechou pak zaplňují vlajky, připomínající 24 triumfů Canadiens ve Stanley Cupu, a vzpomínky na slavné hráče.

5
Hala Globen v působivém nočním osvětlení.

Ericsson Globe Místo: Stockholm, Švédsko Rok dokončení: 1989 Kapacita: 16 000 pro koncerty, 14 119 pro hokej Technologická zajímavost: největší stavba světa ve tvaru koule

Hala Globe je jednou z dominant švédské metropole. Svým netradičním vzhledem vzbudila pozornost již v době svého vzniku. Švédští architekti Svant Berga a Larse Vretblada ji totiž pojali jako gigantickou kouli, aréna vypadá jako Otesánek mezi golfovými míčky.

Průměr obří koule činí 110 metrů, na výšku má uvnitř 85 metrů. Architektonický skvost je působivý zejména v noci, kdy díky osvětlení na stožárech září sytě modrou, červenou nebo žlutou barvou do dálky až několika desítek kilometrů.

Aréna je zároveň součástí největšího modelu sluneční soustavy na světě. Hala samozřejmě reprezentuje Slunce, po celém Švédsku jsou pak rozesety další objekty, které symbolizují planety, planetoidy i asteroidy.

Například model Země se nachází v Přírodním a historickém muzeu 7600 metrů od haly, Jupiter je umístěn na letišti Arlanda 40 kilometrů od haly a třeba model Neptunu, který v noci svítí modře, leží od arény vzdálen již 229 kilometrů.

V Kiruně, za polárním kruhem, je pak symbol terminační vlny, tedy prostoru, kde rychlost slunečních částic získává v důsledku setkání s mezihvězdnou hmotou na podzvukovou úroveň.

6
V pražské O2 aréně slavili vloni hokejový titul mistrů světa Kanaďané.

O2 Arena Místo: Praha, Česká republika Rok dokončení: 2004 Kapacita: 18 000 pro koncerty, 17 360 pro hokej, 16 805 pro basketbal Technologická zajímavost: unikátní konstrukce střechy

Pražská O2 Arena bezesporu patří mezi nejmodernější stavby svého druhu na světě. Celá stavba vznikla v souvislosti s pořadatelstvím hokejového šampionátu, který měla Česká republika pořádat v roce 2003.

Problémy se stavbou však pořadatelství o rok odložily. Obvodový plášť haly, vyrobený ze speciálního skla s mikroskopickými vrstvami drahých kovů, měří 420 metrů. Do prostoru, který aréna zaujímá, by se vešly tři chrámy svatého Víta.

S téměř 3000 místy v restauracích, barech a kavárnách je O2 arena mimo jiné i největším gastronomickým zařízením v České republice. Střešní konstrukce má průměr 135 metrů a váží 1200 tun. Střechu tvoří ocelové vazníky, středový tubus a speciální táhla a celá je konstruována jako jeden velký deštník.

Jednoduše se opírá o tribuny. Aréna získala titul Stavba roku 2004, na druhé straně je kritizována především za svou přemrštěnou cenu a energetickou náročnost provozu.

Foto: wikipedia, refresher, bostonherald, skyscrapercity
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Prováděli  římští legionáři na našem území tajné obřady na počest boha Mithry?
enigmaplus.cz

Prováděli římští legionáři na...

Stále další archeologické nálezy na našem území...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...