Domů     Žárlivé žaluzie aneb 8 českých slov s překvapivým původem
Žárlivé žaluzie aneb 8 českých slov s překvapivým původem
9.9.2020

Většinu slov používáme rychle a zcela automaticky, prostě jak jsme se je naučili. Teď se však na chvilku zastavme. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak věci kolem nás vlastně získaly svá jména?

Etymologie rozhodně není nudná věda! Některá slova prošla při svém vývoji skutečně klikatou cestu a jejich původ nás může i docela pobavit. Přinášíme vám ochutnávku těch nejzajímavějších.

ŽALUZIE: Závistivcům pohled zakázán!

Žaluzie si dáváme do oken jako ochranu před dotěrnými slunečnými paprsky. Ale také před neméně nepříjemnými pohledy kolemjdoucích. A stejně je to už v 16. století, kdy se první typy žaluzií objevují v Itálii a poté i v jižní Francii.

Každý chce mít doma soukromí a lidé přeci umí být pěkně závistiví, ne? Závist má významově blízko k žárlivosti a francouzština má obě tyto nepěkné vlastnosti význam „jalousie“ [žaluzí]. Podobně je to i italsky a stejný základ nakonec najdeme i v angličtině.

PLAMEŇÁK: Ptáci netančí flamenco

Elegantní růžový pták svým jménem možná trochu připomíná výrazy „plápolat“ či „planout“. Nic společného však s nimi nemá! Do němčiny či angličtiny se plameňák překládá jako „flamingo“, do španělštiny „flamenco“.

Že by tedy plameňáci nějak souviseli s proslulými španělskými tanci? Kdepak, ani tudy cesta nevede. „Flamenco“ totiž španělsky znamená i vlámský, tedy související s Vlámy, národem žijící v Belgii.

Podle tradičního stereotypu jsou tito lidé světlovlasí a mají bledou, jemně růžovou pleť. Když tedy v dřívějších dobách jezdí Vlámové obchodně na jih Evropy, mezi snědými a tmavovlasými Španěly působí trochu kuriózně.

Navíc jsou proti jihoevropanům i celkem vysocí, tedy všemi znaky připomínají vzpřímené bledě růžové opeřence.

Plameňákům nedala jméno španělská taneční kultura, ale bledí Vlámové.
Plameňákům nedala jméno španělská taneční kultura, ale bledí Vlámové.

DOKOŘÁN: Podstava všeho světa

Tady je ale horko, otevři to okno dokořán.“ Pokyn samozřejmě pochopíte tak, že okenní křídla rozevřete zcela naplno, div je nevyvrátíte z pantů. Prostě jak nejvíc to jen jde – až „ke kořenům“! Proč zrovna toto přirovnání?

Pravým významem slova „kořen“ není jen základní část rostliny nebo třeba zubu, ale v podstatě základ čehokoliv. Podstata, původ, příčina. Proto se „dostáváme věcem na kořen“ či se „vracíme ke kořenům“.

A na samý základ, aby nám vůbec žádné sklo nebránilo, tedy otevíráme i okno. A z kořenů se stane „dokořán“.

KRAVATA: Uvažte si Chorvata

Jsme v Paříži a píše se rok 1635. Přijeli sem chorvatští vojáci, kteří chtějí podpořit krále Ludvíka XIII., a pozornost přitahují především svým oblečením. Kolem krku nosí zajímavě uvázaný šátek různých barev.

Francouzův se to líbí, začnou je napodobovat a tomuto způsobu uvazování šátku tedy říkají „cravate“, což v tehdejším jazyce znamená „Chorvat“.

Kravaty se stanou nejprve součástí uniforem francouzské armády a postupně běžným doplňkem pánského obleku po celém světě. A jejich francouzské jméno se do většiny jazyků rozšíří taktéž.

SKOPČÁCI: Lidé z hor

Když označíme Němce jako skopčáky, dodnes z toho cítíme hanlivý tón. Proto není divu, že jedna teorie ukazuje na původ slova někde u významů „skopová hlava“ či „pojídač skopového“. Ale není to tak!

Když v historii obývají Němci pohraniční oblasti Sudet, žijí především v lesích, v kopcovité krajině. Češi se oproti tomu usadili v údolích, ve vesnicích a městečkách.

A když Němci přijíždějí do českými lidmi obydlených vesnic na trhy, sjíždí se sem tedy doslova „z kopců“. Jak jinak by jim tedy místní obyvatelé mohli říkat, než „skopčáci“?

Kravatu převzali Francouzi od Chorvatů. A také ji podle nich pojmenovali.
Kravatu převzali Francouzi od Chorvatů. A také ji podle nich pojmenovali.

ŠKOLA je zábava!

Slovo škola pochází z řeckého „scholé“, jehož původní význam je překvapivě „odpočinek“ či „chvíle oddechu“. Trochu paradox?

Ani ne, první školy ve starém Řecku totiž nejsou žádnou nudnou povinností, ale především zábavou pro bohatší lidi, kteří mají ke vzdělávání především dostatek volného času.

RIVAL: Boj o řeku

Když je někdo vaším rivalem, asi ho nemáte příliš v lásce. A dobře spolu nevycházejí asi sousedi, kteří se v dobách minulých spolu musí dělit o vodu. Přesně tedy o nějaký potok, strouhu či říčku.

Rival tedy pochází z latinského slova „rivus“, což znamená řeku či menší vodní tok.

KREDENC: Věřím ti!

Dnes je to obyčejný kus kuchyňského nábytku, dříve ale tzv. kredencování znamenalo popíjení nápojů před významnou návštěvou. Proč? Aby hosté věřili, že nápoje nejsou otrávené.

Slovo k nám přišlo z italského „credenza“ (důvěra), souvisí s latinským „credere“ (věřit), ale také krédem (přesvědčení či vyznání) či kreditem (půjčka a tedy vyjádření důvěry).

Na vzdělání mají ve starém Řecku čas jen ti bohatí.
Na vzdělání mají ve starém Řecku čas jen ti bohatí.
Foto: Wikipedia, YouTube
Související články
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív