Domů     Žárlivé žaluzie aneb 8 českých slov s překvapivým původem
Žárlivé žaluzie aneb 8 českých slov s překvapivým původem
9.9.2020

Většinu slov používáme rychle a zcela automaticky, prostě jak jsme se je naučili. Teď se však na chvilku zastavme. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jak věci kolem nás vlastně získaly svá jména?

Etymologie rozhodně není nudná věda! Některá slova prošla při svém vývoji skutečně klikatou cestu a jejich původ nás může i docela pobavit. Přinášíme vám ochutnávku těch nejzajímavějších.

ŽALUZIE: Závistivcům pohled zakázán!

Žaluzie si dáváme do oken jako ochranu před dotěrnými slunečnými paprsky. Ale také před neméně nepříjemnými pohledy kolemjdoucích. A stejně je to už v 16. století, kdy se první typy žaluzií objevují v Itálii a poté i v jižní Francii.

Každý chce mít doma soukromí a lidé přeci umí být pěkně závistiví, ne? Závist má významově blízko k žárlivosti a francouzština má obě tyto nepěkné vlastnosti význam „jalousie“ [žaluzí]. Podobně je to i italsky a stejný základ nakonec najdeme i v angličtině.

PLAMEŇÁK: Ptáci netančí flamenco

Elegantní růžový pták svým jménem možná trochu připomíná výrazy „plápolat“ či „planout“. Nic společného však s nimi nemá! Do němčiny či angličtiny se plameňák překládá jako „flamingo“, do španělštiny „flamenco“.

Že by tedy plameňáci nějak souviseli s proslulými španělskými tanci? Kdepak, ani tudy cesta nevede. „Flamenco“ totiž španělsky znamená i vlámský, tedy související s Vlámy, národem žijící v Belgii.

Podle tradičního stereotypu jsou tito lidé světlovlasí a mají bledou, jemně růžovou pleť. Když tedy v dřívějších dobách jezdí Vlámové obchodně na jih Evropy, mezi snědými a tmavovlasými Španěly působí trochu kuriózně.

Navíc jsou proti jihoevropanům i celkem vysocí, tedy všemi znaky připomínají vzpřímené bledě růžové opeřence.

Plameňákům nedala jméno španělská taneční kultura, ale bledí Vlámové.
Plameňákům nedala jméno španělská taneční kultura, ale bledí Vlámové.

DOKOŘÁN: Podstava všeho světa

Tady je ale horko, otevři to okno dokořán.“ Pokyn samozřejmě pochopíte tak, že okenní křídla rozevřete zcela naplno, div je nevyvrátíte z pantů. Prostě jak nejvíc to jen jde – až „ke kořenům“! Proč zrovna toto přirovnání?

Pravým významem slova „kořen“ není jen základní část rostliny nebo třeba zubu, ale v podstatě základ čehokoliv. Podstata, původ, příčina. Proto se „dostáváme věcem na kořen“ či se „vracíme ke kořenům“.

A na samý základ, aby nám vůbec žádné sklo nebránilo, tedy otevíráme i okno. A z kořenů se stane „dokořán“.

KRAVATA: Uvažte si Chorvata

Jsme v Paříži a píše se rok 1635. Přijeli sem chorvatští vojáci, kteří chtějí podpořit krále Ludvíka XIII., a pozornost přitahují především svým oblečením. Kolem krku nosí zajímavě uvázaný šátek různých barev.

Francouzův se to líbí, začnou je napodobovat a tomuto způsobu uvazování šátku tedy říkají „cravate“, což v tehdejším jazyce znamená „Chorvat“.

Kravaty se stanou nejprve součástí uniforem francouzské armády a postupně běžným doplňkem pánského obleku po celém světě. A jejich francouzské jméno se do většiny jazyků rozšíří taktéž.

SKOPČÁCI: Lidé z hor

Když označíme Němce jako skopčáky, dodnes z toho cítíme hanlivý tón. Proto není divu, že jedna teorie ukazuje na původ slova někde u významů „skopová hlava“ či „pojídač skopového“. Ale není to tak!

Když v historii obývají Němci pohraniční oblasti Sudet, žijí především v lesích, v kopcovité krajině. Češi se oproti tomu usadili v údolích, ve vesnicích a městečkách.

A když Němci přijíždějí do českými lidmi obydlených vesnic na trhy, sjíždí se sem tedy doslova „z kopců“. Jak jinak by jim tedy místní obyvatelé mohli říkat, než „skopčáci“?

Kravatu převzali Francouzi od Chorvatů. A také ji podle nich pojmenovali.
Kravatu převzali Francouzi od Chorvatů. A také ji podle nich pojmenovali.

ŠKOLA je zábava!

Slovo škola pochází z řeckého „scholé“, jehož původní význam je překvapivě „odpočinek“ či „chvíle oddechu“. Trochu paradox?

Ani ne, první školy ve starém Řecku totiž nejsou žádnou nudnou povinností, ale především zábavou pro bohatší lidi, kteří mají ke vzdělávání především dostatek volného času.

RIVAL: Boj o řeku

Když je někdo vaším rivalem, asi ho nemáte příliš v lásce. A dobře spolu nevycházejí asi sousedi, kteří se v dobách minulých spolu musí dělit o vodu. Přesně tedy o nějaký potok, strouhu či říčku.

Rival tedy pochází z latinského slova „rivus“, což znamená řeku či menší vodní tok.

KREDENC: Věřím ti!

Dnes je to obyčejný kus kuchyňského nábytku, dříve ale tzv. kredencování znamenalo popíjení nápojů před významnou návštěvou. Proč? Aby hosté věřili, že nápoje nejsou otrávené.

Slovo k nám přišlo z italského „credenza“ (důvěra), souvisí s latinským „credere“ (věřit), ale také krédem (přesvědčení či vyznání) či kreditem (půjčka a tedy vyjádření důvěry).

Na vzdělání mají ve starém Řecku čas jen ti bohatí.
Na vzdělání mají ve starém Řecku čas jen ti bohatí.
Foto: Wikipedia, YouTube
reklama
Související články
Zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Zajímavosti
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od