Domů     Zaplaťte 11 milionů dolarů!
Zaplaťte 11 milionů dolarů!
5.4.2024

Freddy Heineken vybudoval z rodinného pivovaru, který založil jeho dědeček, impérium s miliardovým obratem. A právě kvůli jeho jmění si ho za cíl zvolil gang únosců. Za jeho propuštění žádali nejvyšší kdy zaplacené výkupné v Evropě, 11 milionů dolarů. Jak dlouho se únosci z peněz radovali?

Je podvečer 9. listopadu 1983 a Alfred Heineken (1923–2002), přezdívaný Freddy, opouští svoji kancelář v hlavní budově pivovaru, nesoucího jeho jméno.

Venku na něj čeká jeho řidič Abe Doderer, aby ho dopravil domů. Naráží ale na skupinku ozbrojených mužů, kteří jeho i Doderera po krátké potyčce násilím vtahují do opodál stojící dodávky. Pět měsíců příprav na únos jednoho z nejbohatších mužů Holandska se vyplácí.

Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

21 dní ve zvukotěsné cele

Gang odváží Heinekena s Dodererem do skladiště v západním Amsterdamu, ve kterém stojí falešná zeď. Za ní se ukrývají dvě malé zvukotěsné cely. Podle plánu v nich mají unesení muži strávit jen 48 hodin, nakonec se ale jejich pobyt protáhne na celých 21 dní.

Únosci nutí oba muže svléknout se a odevzdat jim veškeré osobní věci, komunikují s nimi jen prostřednictvím psaných vzkazů, a to i když pořizují jejich fotografie, aby doložili rodinám, že jsou unesení muži stále naživu.

Luxusu se nevzdáme

Za únosem stojí pětice mužů, kteří se znají už odmala, vyrůstali společně v jedné z nejchudších čtvrtí Amsterdamu.

Vůdcem gangu je Cor van Hout, který od mládí relativně úspěšně podniká ve stavebnictví a realitách, a tak si rychle přivyká na život na vysoké noze zahrnující luxusní auta, sázení na koně a večírky, na kterých teče drahý alkohol proudem.

V podnikání se neštítí ničeho, ani použití síly při ozbrojených přepadeních. A života v luxusu se nechce vzdát, ani když přijde ekonomická recese.

Hledá se zdravý boháč s fůrou peněz

Se svými kumpány, kterými jsou Willem Holleeder, Frans Meijer, Jan Boellaard a Martin Erkamps, tak vymýšlí dokonalý plán.

Je třeba unést nějakého boháče, za kterého zkasírují takové výkupné, jež je doživotně zaopatří. „Byli jsme při výběru hodně nároční. Obětí měl být fakt velký boháč, ale nemělo jít o člena královské rodiny nebo o politika,“ vzpomíná později van Hout. „Naši kandidáti na tom zároveň měli být dobře i po zdravotní stránce.“

Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pět měsíců příprav

A tak se v jejich hledáčku objevuje Freddy Heineken, kterého už jako kluci vídávali projíždět ulicemi Amsterdamu v naleštěném Mercedesu. Holleederův otec pro něj dokonce nějakou dobu pracoval, než byl vyhozen kvůli výtržnostem, o důvod víc se pomstít.

Na novoroční oslavě roku 1982 si členové gangu připíjejí šampaňským Dom Pérignon na úspěšnou akci a zahajují několikaměsíční přípravy. Opatřují si zbraně, kradená auta a vymýšlejí, jak svést policii na falešnou stopu.

Heineken není žádná bábovka

Podařený únos členové gangu slaví, ale ještě není vyhráno. Nechtějí vzbudit podezření, a tak se vracejí ke svým každodenním životům. Jediné, co je překvapuje, je Heinekenova houževnatost.

Je odvážný a nechybí mu humor, postupně si na svých únoscích vyjednává mnohem lepší podmínky, zejména kvalitnější jídlo. Dokonce se pokusí jednoho ze členů gangu podplatit, aby ho pustil na svobodu.

Jediné, z čeho má strach, je, aby mu v cele nedošel vzduch, který do ní přivádí jediná tenká trubka.

Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Cvičením k zachování duševního zdraví

Jeho řidič, který pro Heinekena tou dobou pracoval už 40 let, na věznění vzpomíná takto: „Abych přežil, musel jsem něco dělat. Cokoli, prostě něco. Po několika dnech jsem si pro sebe vymyslel program, který mě takhle udržoval naživu.

Pokoušel jsem se v omezených podmínkách i cvičit. Musel jsem zkrátka pořád vyvíjet nějakou aktivitu.“ Heineken si zase každá večer schovává kousek chleba na další den, protože si nemůže být jist, kdy příště dostane něco k jídlu.

Louka se zelená pro Zajíce

První kontakt s policií činí únosci prostřednictvím obálky zaslané na menší policejní stanici. Obsahuje Heinekenovy hodinky, Dodererovy doklady a žádost o výkupné.

Členové gangu chtějí za navrácení Freddyho Heinekena 11 milionů dolarů, což odpovídá dnešním 30 milionům (asi 674 milionů korun), a to ve čtyřech různých měnách. Celková váha výkupného tak činí 90 kilogramů.

Až bude vše připravené, má se v místních novinách objevit inzerát ve znění: „Louka se zelená pro Zajíce.“ Během další komunikaci se v tisku objevují i Orel, Myš a Sova.

Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Neponechat nic náhodě

Inspirací jsou pachatelům jiné slavné únosy, třeba únos syna Charlese Lindbergha nebo Johna Paula Gettyho.

Aby zmátli policii, pouští jí nahrávku s hlasem Heinekena a Doderera po telefonu z telefonních budek po celé zemi a instrukce o tom, aby shodila výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu, jí předávají prostřednictvím auta s vysílačkou.

Ovšem i dokonalý plán se občas zadrhne kvůli neočekávaným událostem, které nelze ovlivnit.

Čínu pro dva s sebou

První pokus o předávku peněz, které měl z Heinekenova domu v městečku Noordwijk na místo určení dopravit neozbrojený policista v označené dodávce, hatí davy novinářů, kteří se shromažďují před domem.

Až po několika dalších dnech mlčení se únosci znovu dostávají do kontaktu s policií prostřednictvím šifrovaných inzerátů v novinách. V mezičase vyšetřovatelé na základě anonymního udání prověřují van Houta a jeho gang.

Jejich podezření sílí, když objevují sklad v západním Amsterdamu a zjišťují, že si pětice mužů pravidelně v čínské restauraci objednává dvě jídla s sebou.

Pět pytlů v odvodňovacím kanálu

Konečně dochází k druhému pokusu o předání výkupného. Policie chce jeho trasu sledovat pomocí kamery pro noční vidění, ale kvůli technickým problémům tento její záměr selhává.

Neozbrojený policista má opět shodit výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu. Místo je vyznačené dopravním kuželem. Tentokrát se dílo daří, pět poštovních pytlů s penězi propadá kanálem a přistává na korbě připraveného malého náklaďáku.

Únosci ujíždějí nepozorováni k lesu na jihozápadě Amsterdamu, kde peníze zakopávají v sudech. Z místa činu odjíždějí typickým holandským způsobem, tedy na kolech.

Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Proč jdete tak pozdě?

Policie však kolem nich krouží už velice blízko, proto se následujícího dne únosci scházejí, aby se domluvili na dalším společném postupu. Ve hře je i opuštění země.

Mezitím policie, která přes zaplacené výkupné nedostává žádné instrukce, kde rukojmí hledat, podniká na vlastní pěst razii do podezřelého skladu v západním Amsterdamu. Zprvu ji zmate falešná zeď, nakonec ale objeví Heinekena s Dodererem.

Majitel pivovaru je prý vítá slovy: „Nemohli jste přijít trochu dřív?“

Smutný osud vůdce gangu

Nad únosci se smráká. Van Hout s Holleederem se rozhodují utéct do Paříže, pak se schovávají na různých místech ve Francii, aby následně uprchli do Karibiku. Odtud jsou ale vydáni zpět do Nizozemska, kde jsou v roce 1987 obviněni z únosu.

Po propuštění z vězení si van Hout dál libuje v luxusu a stává se neoficiálním bossem nizozemské mafie zvané Penose. V roce 2003 je pak zastřelen při odchodu z jedné amsterdamské restaurace.

Zrada z řad nejbližších

Zradil ho člověk nejbližší, kamarád a švagr, Willem „Wim“ Holleeder. Záznamy o připravovaném útoku na van Houta tajně pořizuje Hollenderova manželka Astrid. Na jejich základě je usvědčen a obviněn z dalších trestných činů a hrozí mu doživotí.

Nepříliš slavně dopadají i další členové gangu. Joe Boellard je odsouzen ke 12 letům ve vězení, v base si musí následně odsedět ještě dalších 10 let za zabití celníka.

Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

Peníze nalezené v lese

Frans Meijer se vzdává policii poté, co na opuštěné pláži spálí svůj podíl z výkupného. Před zakopáním peněz do země si totiž únosci mezi sebou rozdělují 2,5 milionu dolarů.

Skrýš s penězi pak objevují náhodní návštěvníci lesa, kteří o svém nálezu informují policii. Meijer předstírá psychickou poruchu, proto je odvezen do léčebny, odkud prchá do Paraguaye. V roce 2002 je však vydán zpět do Nizozemska.

Nejmladší člen gangu, Martin Erkamps, kterému je v době Heinekenova únosu pouhých 21 let, je odsouzen k devíti letům vězení. Po propuštění je v roce 1996 znovu zatčen, tentokráte za pašování drog ve Španělsku.

Mučení pivem od konkurence

Freddy Heineken si po únosu jen upevňuje renomé tvrďáka, kterého jen tak něco nerozhází, dokonce je o tom, co zažil, schopen vtipkovat, když na večírku s přáteli pronáší:

„Mučili mě… Nutili mě pít Carlsberg!“ Přesto ho nepříjemný zážitek poznamenává více, než si je i on sám ochoten připustit.

Dál pevnou rukou až do roku 1989 řídí své pivní impérium, v čele jeho představenstva zůstává až do roku 2001, nicméně z okouzlujícího obchodníka hýřícího bonmoty se stává do sebe uzavřený člověk, který si chrání své soukromí.

Bezpečnost nade vše

Zakládá si vlastní bezpečnostní agenturu, do jejíchž řad přijímá i několik bývalých policistů, svůj dům i zahradu si nechává zabezpečit nejpokročilejšími bezpečnostními systémy a cestuje výhradně v neprůstřelném autě.

V jednom ze zřídkavých rozhovorů pro tisk vysvětluje své chování následovně: „Můžu se kdykoli sebrat a letět do Karibiku… Ale nikdy už nevyrazím v Amsterdamu do kina.“ Heineken umírá v roce 2002 na zápal plic ve svém domě v Noordwijku, obklopený rodinou.

Víte, že

Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins.

Foto: CC, úvodní foto: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Související články
Svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Svět zločinu
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Svět zločinu
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Svět zločinu
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
věda a technika
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h