Domů     Zaplaťte 11 milionů dolarů!
Zaplaťte 11 milionů dolarů!
5.4.2024

Freddy Heineken vybudoval z rodinného pivovaru, který založil jeho dědeček, impérium s miliardovým obratem. A právě kvůli jeho jmění si ho za cíl zvolil gang únosců. Za jeho propuštění žádali nejvyšší kdy zaplacené výkupné v Evropě, 11 milionů dolarů. Jak dlouho se únosci z peněz radovali?

Je podvečer 9. listopadu 1983 a Alfred Heineken (1923–2002), přezdívaný Freddy, opouští svoji kancelář v hlavní budově pivovaru, nesoucího jeho jméno.

Venku na něj čeká jeho řidič Abe Doderer, aby ho dopravil domů. Naráží ale na skupinku ozbrojených mužů, kteří jeho i Doderera po krátké potyčce násilím vtahují do opodál stojící dodávky. Pět měsíců příprav na únos jednoho z nejbohatších mužů Holandska se vyplácí.

Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

21 dní ve zvukotěsné cele

Gang odváží Heinekena s Dodererem do skladiště v západním Amsterdamu, ve kterém stojí falešná zeď. Za ní se ukrývají dvě malé zvukotěsné cely. Podle plánu v nich mají unesení muži strávit jen 48 hodin, nakonec se ale jejich pobyt protáhne na celých 21 dní.

Únosci nutí oba muže svléknout se a odevzdat jim veškeré osobní věci, komunikují s nimi jen prostřednictvím psaných vzkazů, a to i když pořizují jejich fotografie, aby doložili rodinám, že jsou unesení muži stále naživu.

Luxusu se nevzdáme

Za únosem stojí pětice mužů, kteří se znají už odmala, vyrůstali společně v jedné z nejchudších čtvrtí Amsterdamu.

Vůdcem gangu je Cor van Hout, který od mládí relativně úspěšně podniká ve stavebnictví a realitách, a tak si rychle přivyká na život na vysoké noze zahrnující luxusní auta, sázení na koně a večírky, na kterých teče drahý alkohol proudem.

V podnikání se neštítí ničeho, ani použití síly při ozbrojených přepadeních. A života v luxusu se nechce vzdát, ani když přijde ekonomická recese.

Hledá se zdravý boháč s fůrou peněz

Se svými kumpány, kterými jsou Willem Holleeder, Frans Meijer, Jan Boellaard a Martin Erkamps, tak vymýšlí dokonalý plán.

Je třeba unést nějakého boháče, za kterého zkasírují takové výkupné, jež je doživotně zaopatří. „Byli jsme při výběru hodně nároční. Obětí měl být fakt velký boháč, ale nemělo jít o člena královské rodiny nebo o politika,“ vzpomíná později van Hout. „Naši kandidáti na tom zároveň měli být dobře i po zdravotní stránce.“

Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pět měsíců příprav

A tak se v jejich hledáčku objevuje Freddy Heineken, kterého už jako kluci vídávali projíždět ulicemi Amsterdamu v naleštěném Mercedesu. Holleederův otec pro něj dokonce nějakou dobu pracoval, než byl vyhozen kvůli výtržnostem, o důvod víc se pomstít.

Na novoroční oslavě roku 1982 si členové gangu připíjejí šampaňským Dom Pérignon na úspěšnou akci a zahajují několikaměsíční přípravy. Opatřují si zbraně, kradená auta a vymýšlejí, jak svést policii na falešnou stopu.

Heineken není žádná bábovka

Podařený únos členové gangu slaví, ale ještě není vyhráno. Nechtějí vzbudit podezření, a tak se vracejí ke svým každodenním životům. Jediné, co je překvapuje, je Heinekenova houževnatost.

Je odvážný a nechybí mu humor, postupně si na svých únoscích vyjednává mnohem lepší podmínky, zejména kvalitnější jídlo. Dokonce se pokusí jednoho ze členů gangu podplatit, aby ho pustil na svobodu.

Jediné, z čeho má strach, je, aby mu v cele nedošel vzduch, který do ní přivádí jediná tenká trubka.

Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Cvičením k zachování duševního zdraví

Jeho řidič, který pro Heinekena tou dobou pracoval už 40 let, na věznění vzpomíná takto: „Abych přežil, musel jsem něco dělat. Cokoli, prostě něco. Po několika dnech jsem si pro sebe vymyslel program, který mě takhle udržoval naživu.

Pokoušel jsem se v omezených podmínkách i cvičit. Musel jsem zkrátka pořád vyvíjet nějakou aktivitu.“ Heineken si zase každá večer schovává kousek chleba na další den, protože si nemůže být jist, kdy příště dostane něco k jídlu.

Louka se zelená pro Zajíce

První kontakt s policií činí únosci prostřednictvím obálky zaslané na menší policejní stanici. Obsahuje Heinekenovy hodinky, Dodererovy doklady a žádost o výkupné.

Členové gangu chtějí za navrácení Freddyho Heinekena 11 milionů dolarů, což odpovídá dnešním 30 milionům (asi 674 milionů korun), a to ve čtyřech různých měnách. Celková váha výkupného tak činí 90 kilogramů.

Až bude vše připravené, má se v místních novinách objevit inzerát ve znění: „Louka se zelená pro Zajíce.“ Během další komunikaci se v tisku objevují i Orel, Myš a Sova.

Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Neponechat nic náhodě

Inspirací jsou pachatelům jiné slavné únosy, třeba únos syna Charlese Lindbergha nebo Johna Paula Gettyho.

Aby zmátli policii, pouští jí nahrávku s hlasem Heinekena a Doderera po telefonu z telefonních budek po celé zemi a instrukce o tom, aby shodila výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu, jí předávají prostřednictvím auta s vysílačkou.

Ovšem i dokonalý plán se občas zadrhne kvůli neočekávaným událostem, které nelze ovlivnit.

Čínu pro dva s sebou

První pokus o předávku peněz, které měl z Heinekenova domu v městečku Noordwijk na místo určení dopravit neozbrojený policista v označené dodávce, hatí davy novinářů, kteří se shromažďují před domem.

Až po několika dalších dnech mlčení se únosci znovu dostávají do kontaktu s policií prostřednictvím šifrovaných inzerátů v novinách. V mezičase vyšetřovatelé na základě anonymního udání prověřují van Houta a jeho gang.

Jejich podezření sílí, když objevují sklad v západním Amsterdamu a zjišťují, že si pětice mužů pravidelně v čínské restauraci objednává dvě jídla s sebou.

Pět pytlů v odvodňovacím kanálu

Konečně dochází k druhému pokusu o předání výkupného. Policie chce jeho trasu sledovat pomocí kamery pro noční vidění, ale kvůli technickým problémům tento její záměr selhává.

Neozbrojený policista má opět shodit výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu. Místo je vyznačené dopravním kuželem. Tentokrát se dílo daří, pět poštovních pytlů s penězi propadá kanálem a přistává na korbě připraveného malého náklaďáku.

Únosci ujíždějí nepozorováni k lesu na jihozápadě Amsterdamu, kde peníze zakopávají v sudech. Z místa činu odjíždějí typickým holandským způsobem, tedy na kolech.

Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Proč jdete tak pozdě?

Policie však kolem nich krouží už velice blízko, proto se následujícího dne únosci scházejí, aby se domluvili na dalším společném postupu. Ve hře je i opuštění země.

Mezitím policie, která přes zaplacené výkupné nedostává žádné instrukce, kde rukojmí hledat, podniká na vlastní pěst razii do podezřelého skladu v západním Amsterdamu. Zprvu ji zmate falešná zeď, nakonec ale objeví Heinekena s Dodererem.

Majitel pivovaru je prý vítá slovy: „Nemohli jste přijít trochu dřív?“

Smutný osud vůdce gangu

Nad únosci se smráká. Van Hout s Holleederem se rozhodují utéct do Paříže, pak se schovávají na různých místech ve Francii, aby následně uprchli do Karibiku. Odtud jsou ale vydáni zpět do Nizozemska, kde jsou v roce 1987 obviněni z únosu.

Po propuštění z vězení si van Hout dál libuje v luxusu a stává se neoficiálním bossem nizozemské mafie zvané Penose. V roce 2003 je pak zastřelen při odchodu z jedné amsterdamské restaurace.

Zrada z řad nejbližších

Zradil ho člověk nejbližší, kamarád a švagr, Willem „Wim“ Holleeder. Záznamy o připravovaném útoku na van Houta tajně pořizuje Hollenderova manželka Astrid. Na jejich základě je usvědčen a obviněn z dalších trestných činů a hrozí mu doživotí.

Nepříliš slavně dopadají i další členové gangu. Joe Boellard je odsouzen ke 12 letům ve vězení, v base si musí následně odsedět ještě dalších 10 let za zabití celníka.

Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

Peníze nalezené v lese

Frans Meijer se vzdává policii poté, co na opuštěné pláži spálí svůj podíl z výkupného. Před zakopáním peněz do země si totiž únosci mezi sebou rozdělují 2,5 milionu dolarů.

Skrýš s penězi pak objevují náhodní návštěvníci lesa, kteří o svém nálezu informují policii. Meijer předstírá psychickou poruchu, proto je odvezen do léčebny, odkud prchá do Paraguaye. V roce 2002 je však vydán zpět do Nizozemska.

Nejmladší člen gangu, Martin Erkamps, kterému je v době Heinekenova únosu pouhých 21 let, je odsouzen k devíti letům vězení. Po propuštění je v roce 1996 znovu zatčen, tentokráte za pašování drog ve Španělsku.

Mučení pivem od konkurence

Freddy Heineken si po únosu jen upevňuje renomé tvrďáka, kterého jen tak něco nerozhází, dokonce je o tom, co zažil, schopen vtipkovat, když na večírku s přáteli pronáší:

„Mučili mě… Nutili mě pít Carlsberg!“ Přesto ho nepříjemný zážitek poznamenává více, než si je i on sám ochoten připustit.

Dál pevnou rukou až do roku 1989 řídí své pivní impérium, v čele jeho představenstva zůstává až do roku 2001, nicméně z okouzlujícího obchodníka hýřícího bonmoty se stává do sebe uzavřený člověk, který si chrání své soukromí.

Bezpečnost nade vše

Zakládá si vlastní bezpečnostní agenturu, do jejíchž řad přijímá i několik bývalých policistů, svůj dům i zahradu si nechává zabezpečit nejpokročilejšími bezpečnostními systémy a cestuje výhradně v neprůstřelném autě.

V jednom ze zřídkavých rozhovorů pro tisk vysvětluje své chování následovně: „Můžu se kdykoli sebrat a letět do Karibiku… Ale nikdy už nevyrazím v Amsterdamu do kina.“ Heineken umírá v roce 2002 na zápal plic ve svém domě v Noordwijku, obklopený rodinou.

Víte, že

Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins.

Foto: CC, úvodní foto: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Související články
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se