Domů     Zaplaťte 11 milionů dolarů!
Zaplaťte 11 milionů dolarů!
5.4.2024

Freddy Heineken vybudoval z rodinného pivovaru, který založil jeho dědeček, impérium s miliardovým obratem. A právě kvůli jeho jmění si ho za cíl zvolil gang únosců. Za jeho propuštění žádali nejvyšší kdy zaplacené výkupné v Evropě, 11 milionů dolarů. Jak dlouho se únosci z peněz radovali?

Je podvečer 9. listopadu 1983 a Alfred Heineken (1923–2002), přezdívaný Freddy, opouští svoji kancelář v hlavní budově pivovaru, nesoucího jeho jméno.

Venku na něj čeká jeho řidič Abe Doderer, aby ho dopravil domů. Naráží ale na skupinku ozbrojených mužů, kteří jeho i Doderera po krátké potyčce násilím vtahují do opodál stojící dodávky. Pět měsíců příprav na únos jednoho z nejbohatších mužů Holandska se vyplácí.

Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Přístřešek, kde byli drženi Heineken a Doderer. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

21 dní ve zvukotěsné cele

Gang odváží Heinekena s Dodererem do skladiště v západním Amsterdamu, ve kterém stojí falešná zeď. Za ní se ukrývají dvě malé zvukotěsné cely. Podle plánu v nich mají unesení muži strávit jen 48 hodin, nakonec se ale jejich pobyt protáhne na celých 21 dní.

Únosci nutí oba muže svléknout se a odevzdat jim veškeré osobní věci, komunikují s nimi jen prostřednictvím psaných vzkazů, a to i když pořizují jejich fotografie, aby doložili rodinám, že jsou unesení muži stále naživu.

Luxusu se nevzdáme

Za únosem stojí pětice mužů, kteří se znají už odmala, vyrůstali společně v jedné z nejchudších čtvrtí Amsterdamu.

Vůdcem gangu je Cor van Hout, který od mládí relativně úspěšně podniká ve stavebnictví a realitách, a tak si rychle přivyká na život na vysoké noze zahrnující luxusní auta, sázení na koně a večírky, na kterých teče drahý alkohol proudem.

V podnikání se neštítí ničeho, ani použití síly při ozbrojených přepadeních. A života v luxusu se nechce vzdát, ani když přijde ekonomická recese.

Hledá se zdravý boháč s fůrou peněz

Se svými kumpány, kterými jsou Willem Holleeder, Frans Meijer, Jan Boellaard a Martin Erkamps, tak vymýšlí dokonalý plán.

Je třeba unést nějakého boháče, za kterého zkasírují takové výkupné, jež je doživotně zaopatří. „Byli jsme při výběru hodně nároční. Obětí měl být fakt velký boháč, ale nemělo jít o člena královské rodiny nebo o politika,“ vzpomíná později van Hout. „Naši kandidáti na tom zároveň měli být dobře i po zdravotní stránce.“

Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Agenti FBI prohledávají písek pláže u řeky Columbia a hledají další peníze nebo stopy u 9letého D.B. Případ Cooper skyjacking, úterý, únor. 13, 1980, Vancouver, Kanada. Brian Ingram, 8, našel v neděli několik tisíc dolarů z Cooperových peněz. FOTO: Rob C. Croes / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pět měsíců příprav

A tak se v jejich hledáčku objevuje Freddy Heineken, kterého už jako kluci vídávali projíždět ulicemi Amsterdamu v naleštěném Mercedesu. Holleederův otec pro něj dokonce nějakou dobu pracoval, než byl vyhozen kvůli výtržnostem, o důvod víc se pomstít.

Na novoroční oslavě roku 1982 si členové gangu připíjejí šampaňským Dom Pérignon na úspěšnou akci a zahajují několikaměsíční přípravy. Opatřují si zbraně, kradená auta a vymýšlejí, jak svést policii na falešnou stopu.

Heineken není žádná bábovka

Podařený únos členové gangu slaví, ale ještě není vyhráno. Nechtějí vzbudit podezření, a tak se vracejí ke svým každodenním životům. Jediné, co je překvapuje, je Heinekenova houževnatost.

Je odvážný a nechybí mu humor, postupně si na svých únoscích vyjednává mnohem lepší podmínky, zejména kvalitnější jídlo. Dokonce se pokusí jednoho ze členů gangu podplatit, aby ho pustil na svobodu.

Jediné, z čeho má strach, je, aby mu v cele nedošel vzduch, který do ní přivádí jediná tenká trubka.

Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Unosci Freddyho Heinekena. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Cvičením k zachování duševního zdraví

Jeho řidič, který pro Heinekena tou dobou pracoval už 40 let, na věznění vzpomíná takto: „Abych přežil, musel jsem něco dělat. Cokoli, prostě něco. Po několika dnech jsem si pro sebe vymyslel program, který mě takhle udržoval naživu.

Pokoušel jsem se v omezených podmínkách i cvičit. Musel jsem zkrátka pořád vyvíjet nějakou aktivitu.“ Heineken si zase každá večer schovává kousek chleba na další den, protože si nemůže být jist, kdy příště dostane něco k jídlu.

Louka se zelená pro Zajíce

První kontakt s policií činí únosci prostřednictvím obálky zaslané na menší policejní stanici. Obsahuje Heinekenovy hodinky, Dodererovy doklady a žádost o výkupné.

Členové gangu chtějí za navrácení Freddyho Heinekena 11 milionů dolarů, což odpovídá dnešním 30 milionům (asi 674 milionů korun), a to ve čtyřech různých měnách. Celková váha výkupného tak činí 90 kilogramů.

Až bude vše připravené, má se v místních novinách objevit inzerát ve znění: „Louka se zelená pro Zajíce.“ Během další komunikaci se v tisku objevují i Orel, Myš a Sova.

Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Z FILMU. Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Neponechat nic náhodě

Inspirací jsou pachatelům jiné slavné únosy, třeba únos syna Charlese Lindbergha nebo Johna Paula Gettyho.

Aby zmátli policii, pouští jí nahrávku s hlasem Heinekena a Doderera po telefonu z telefonních budek po celé zemi a instrukce o tom, aby shodila výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu, jí předávají prostřednictvím auta s vysílačkou.

Ovšem i dokonalý plán se občas zadrhne kvůli neočekávaným událostem, které nelze ovlivnit.

Čínu pro dva s sebou

První pokus o předávku peněz, které měl z Heinekenova domu v městečku Noordwijk na místo určení dopravit neozbrojený policista v označené dodávce, hatí davy novinářů, kteří se shromažďují před domem.

Až po několika dalších dnech mlčení se únosci znovu dostávají do kontaktu s policií prostřednictvím šifrovaných inzerátů v novinách. V mezičase vyšetřovatelé na základě anonymního udání prověřují van Houta a jeho gang.

Jejich podezření sílí, když objevují sklad v západním Amsterdamu a zjišťují, že si pětice mužů pravidelně v čínské restauraci objednává dvě jídla s sebou.

Pět pytlů v odvodňovacím kanálu

Konečně dochází k druhému pokusu o předání výkupného. Policie chce jeho trasu sledovat pomocí kamery pro noční vidění, ale kvůli technickým problémům tento její záměr selhává.

Neozbrojený policista má opět shodit výkupné odvodňovacím kanálem z dálničního mostu. Místo je vyznačené dopravním kuželem. Tentokrát se dílo daří, pět poštovních pytlů s penězi propadá kanálem a přistává na korbě připraveného malého náklaďáku.

Únosci ujíždějí nepozorováni k lesu na jihozápadě Amsterdamu, kde peníze zakopávají v sudech. Z místa činu odjíždějí typickým holandským způsobem, tedy na kolech.

Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0
Heineken a Doderer pár dní po osvobození. FOTO: Rob Bogaerts / Creative Commons / CC0

Proč jdete tak pozdě?

Policie však kolem nich krouží už velice blízko, proto se následujícího dne únosci scházejí, aby se domluvili na dalším společném postupu. Ve hře je i opuštění země.

Mezitím policie, která přes zaplacené výkupné nedostává žádné instrukce, kde rukojmí hledat, podniká na vlastní pěst razii do podezřelého skladu v západním Amsterdamu. Zprvu ji zmate falešná zeď, nakonec ale objeví Heinekena s Dodererem.

Majitel pivovaru je prý vítá slovy: „Nemohli jste přijít trochu dřív?“

Smutný osud vůdce gangu

Nad únosci se smráká. Van Hout s Holleederem se rozhodují utéct do Paříže, pak se schovávají na různých místech ve Francii, aby následně uprchli do Karibiku. Odtud jsou ale vydáni zpět do Nizozemska, kde jsou v roce 1987 obviněni z únosu.

Po propuštění z vězení si van Hout dál libuje v luxusu a stává se neoficiálním bossem nizozemské mafie zvané Penose. V roce 2003 je pak zastřelen při odchodu z jedné amsterdamské restaurace.

Zrada z řad nejbližších

Zradil ho člověk nejbližší, kamarád a švagr, Willem „Wim“ Holleeder. Záznamy o připravovaném útoku na van Houta tajně pořizuje Hollenderova manželka Astrid. Na jejich základě je usvědčen a obviněn z dalších trestných činů a hrozí mu doživotí.

Nepříliš slavně dopadají i další členové gangu. Joe Boellard je odsouzen ke 12 letům ve vězení, v base si musí následně odsedět ještě dalších 10 let za zabití celníka.

Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Frans Meijer se vzdává policii poté. FOTO: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0

Peníze nalezené v lese

Frans Meijer se vzdává policii poté, co na opuštěné pláži spálí svůj podíl z výkupného. Před zakopáním peněz do země si totiž únosci mezi sebou rozdělují 2,5 milionu dolarů.

Skrýš s penězi pak objevují náhodní návštěvníci lesa, kteří o svém nálezu informují policii. Meijer předstírá psychickou poruchu, proto je odvezen do léčebny, odkud prchá do Paraguaye. V roce 2002 je však vydán zpět do Nizozemska.

Nejmladší člen gangu, Martin Erkamps, kterému je v době Heinekenova únosu pouhých 21 let, je odsouzen k devíti letům vězení. Po propuštění je v roce 1996 znovu zatčen, tentokráte za pašování drog ve Španělsku.

Mučení pivem od konkurence

Freddy Heineken si po únosu jen upevňuje renomé tvrďáka, kterého jen tak něco nerozhází, dokonce je o tom, co zažil, schopen vtipkovat, když na večírku s přáteli pronáší:

„Mučili mě… Nutili mě pít Carlsberg!“ Přesto ho nepříjemný zážitek poznamenává více, než si je i on sám ochoten připustit.

Dál pevnou rukou až do roku 1989 řídí své pivní impérium, v čele jeho představenstva zůstává až do roku 2001, nicméně z okouzlujícího obchodníka hýřícího bonmoty se stává do sebe uzavřený člověk, který si chrání své soukromí.

Bezpečnost nade vše

Zakládá si vlastní bezpečnostní agenturu, do jejíchž řad přijímá i několik bývalých policistů, svůj dům i zahradu si nechává zabezpečit nejpokročilejšími bezpečnostními systémy a cestuje výhradně v neprůstřelném autě.

V jednom ze zřídkavých rozhovorů pro tisk vysvětluje své chování následovně: „Můžu se kdykoli sebrat a letět do Karibiku… Ale nikdy už nevyrazím v Amsterdamu do kina.“ Heineken umírá v roce 2002 na zápal plic ve svém domě v Noordwijku, obklopený rodinou.

Víte, že

Únos Freddyho Heinekena byl zfilmován hned dvakrát, ve snímku z roku 2013 ho ztvárňuje Anthony Hopkins.

Foto: CC, úvodní foto: Fotopersbureau de Boer / Creative Commons / CC0
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského