Domů     Zapadlá mapa Ameriky: Její přesnost fascinuje
Zapadlá mapa Ameriky: Její přesnost fascinuje
4.11.2022

Mohutná španělská říše je na svém vrcholu a její území se rozkládají daleko na východě v oblasti Filipín a na západě napříč celou Amerikou. Zbožní panovníci tak vládnou říši, nad níž slunce nezapadá. Říši, která ale ještě není zcela probádaná. O to víc dnes fascinuje stará španělská mapa, která jako kdyby předběhla dobu.

Téměř zapomenuté mapy význačného historika španělského zlatého věku Antonia de Herrera y Tordesillase (1549–1625) udivují svou podobou.

Věhlasný kronikář, a především znalec španělského dobývání nového kontinentu, sbírá informace a zkoumá všemožné souvislosti, na jejichž základě vytvoří hned několik mapek amerického kontinentu a také dálného východu.

Mapy to jsou proto velmi prosté, kronikář přece není profesionální kartograf. Zároveň jsou ale až děsivě přesné…

Výkřik: Zajímavé je, že tvůrce map na americkém kontinentu nikdy nežil ani jej nenavštívil.

Florida obklopená ostrovy?

První evropské mapy amerického kontinentu jsou sice „vyšperkované“ nesčetnými geografickými údaji a po formální stránce jim nelze nic vytknout.

Mapy z 16. století ale stále postrádají značné množství faktografických údajů. O to větším překvapením je, že je dokáže trumfnout kartograf-amatér, který navíc v Americe nejen, že nikdy nežije, ale dokonce ji ani nikdy nenavštíví.

Herrera y Tordesillas si získá jméno díky působení na dvoře největšího španělského krále Filipa II. (1527–1598) I jeho syna Filipa III. (1578–1621) a brzy začne platit za největšího znalce tehdejšího novověkého světa.

Tehdejší zobrazení okolí Floridy dnešnímu uspořádání příliš neodpovídá. FOTO: Dutch National Library / Creative Commons / volné dílo
Tehdejší zobrazení okolí Floridy dnešnímu uspořádání příliš neodpovídá. FOTO: Dutch National Library / Creative Commons / volné dílo

O teritoriu neví nic

Nás ale bude zajímat nejméně probádaný kontinent té doby, a tím je bezesporu Severní Amerika. I tu ztvární španělský vědátor v rámci svých spisů.

Při pohledu na mapu Severní Ameriky, na které zřejmě pracuje v průběhu 16. století, můžete mít pocit jakési časové závratě.

Mapa působí až anticky, zároveň ale naprosto moderně, ačkoli byla finálně vydána v roce 1622. Chybí na ní základní topografické, politické i etnografické údaje, což vzbuzuje dojem, že její tvůrce neví prakticky nic o popisovaném teritoriu.

Autor na ni vykreslí jen několik málo řek vlévajících se do Atlantického oceánu, chybí také znázornění důležitého pohoří Sierra Madre v dnešním Mexiku. Severní Amerika je zkrátka velkým neznámým prostorem, o němž toho mnoho nevíme.

Jen obrázek do knihy

Pokud se pozorný divák pořádně zadívá, možná jej až šokuje, jak přesná mapa to však je. S podivnou přesností totiž popisuje hranice a obrysy Severní Ameriky jako kontinentu a tím ostře kontrastuje s dosud vydanými evropskými mapami světadílu.

Ještě v 17. století totiž mnozí kartografové znázorňují poloostrov Florida jako změť ostrůvků, zatímco jiní zcela oddělí Kalifornii od kontinentu. O tvarech světadílu jako celku ani nemluvě. Mapa Herrery y Tordesillase je jiná. Netrpí žádnými podobnými defekty.

S neuvěřitelnou přesností znázorňuje i ty nejmenší výběžky severoamerické země. Nabízí se otázka, proč nikdo v jeho době nevytvořil podrobnou mapu, která by našla i praktické využití pro obchodníky, cestovatele i dobyvatele?

Proč téměř přesný obrys severoamerického pobřeží zprvu jen „zapadne“ v rámci spisů slavného historika?

Tordesillasova mapa překvapivě přesně zachycuje Severní Ameriku. FOTO: Antonio de Herrera y Tordesillas / Creative Commons / volné dílo
Tordesillasova mapa překvapivě přesně zachycuje Severní Ameriku. FOTO: Antonio de Herrera y Tordesillas / Creative Commons / volné dílo

Největší státní tajemství

Španělé totiž na kartografii jako takovou pohlížejí specifickým způsobem. Tvoření map jako praktické umění považují za aktivitu, jež si zasluhuje vysokou míru utajení, a mapy jsou v podstatě státním tajemstvím španělského impéria.

Rozhodně tak nemá jít o komerční záležitost, která by se mohla dostat mezi běžný lid. V Anglii a v Nizozemí se s mapami znázorňujícími španělský vliv mezitím roztrhne pytel.

Francouzští či angličtí vládci jsou takřka posedlí zkoumáním toho, kolik toho jejich španělští konkurenti už ovládají. Mapy se stávají také oblíbenou komoditou pro běžný lid.

Ten zajímají především kuriozity a tajemství spojená s dalekými, a ne zcela probádanými kouty planety.

I proto tak v těchto koutech Evropy vznikají rozličné mapy všech druhů, za jejichž výrobou stojí například vlámští kartografové Jodocus Hondius (1563–1612) nebo Abraham Ortelius (1527–1598)

Záhadná a fascinující kosmografie

Španělští vládci zastávají strohý přístup a mapy vnímají jako pouhý nástroj vlády.

Kartografové habsburského impéria mají dokonce zakázáno diskutovat s ostatními kartografy Evropy o tom, co se na americkém kontinentu nachází, mohlo by to totiž přinést prospěch španělským rivalům na moři i na souši.

Ačkoli by se mohlo zdát, že tento zákaz omezí práci a schopnosti tvůrců map, opak je pravdou. Španělé totiž významnou měrou přispějí k rozvoji a vylepšení technik na poli tzv. kosmografie.

Jde o vědu, jež snoubí znalosti geografie, astronomie, přírodopisu a etnografie. Právě prudký rozvoj kosmografie nabízí klíč k rozluštění přesnosti mapy španělského kronikáře.

Jednotlivé střípky mozaiky

Obrys severoamerického pobřeží vyplývá z nezměrného množství informací, nashromážděných z předchozích desetiletí.

K sestavení přesného obrysu pomohou předně rukopisné mapy královského kosmografa Juana Lópeze de Velasca, jenž má informace o pobřeží Mexického zálivu už z přispění nejznámějšího conquistadora Hernána Cortése (1485–1547), ale také ze střípků astronomického pozorování Alonsa de Santa Cruz (1505–1567).

Dá se tedy předpokládat, že nevyzdobená mapa Severní Ameriky Herrery y Tordesillase spočívá na pevných empirických základech i bez systematické plavby podél celého pobřeží?

Titulní strana Tordesillasova slavného díla Decadas FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Titulní strana Tordesillasova slavného díla Decadas FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nevědomky se dostane konkurenci

Jak je ale možné, že do té doby nejpřesnější mapa severoamerického pobřeží slouží primárně účelu literárnímu, nikoliv kartografickému?

Mapa má sloužit pouze jako doplněk autorova čtyřdílného spisu o španělských aktivitách v Novém světě vydaného již v roce 1601. Spisy obsahují celkem třináct map a zmiňovaná severoamerická mapa slouží jenom jako ilustrace.

I proto se tak brzy dostane do širšího povědomí mezi běžnými lidmi, kteří by se ke skutečným mapám jen těžko dostali. Dílo totiž dostane licenci od španělské koruny a je rychle šířeno v Madridu, následně po celé zemi a brzy se dočká četných překladů.

Krátce poté, co „přísně střežené státní tajemství“ spatří světlo světa na stránkách „neškodného spisu“, se do zápasu o americký kontinent pouštějí s plnou vervou Francouzi a později Britové.

Kdo nakonec utržil nejvíc, dnes už z historie a pohledu na současnou mapu světa moc dobře víme.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Dutch National Library / Creative Commons / volné dílo, Antonio de Herrera y Tordesillas / Creative Commons / volné dílo
Předchozí článek
Související články
Historie
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Historie
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Historie
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
reklama
záhady a tajemství
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už