Pevnost Josefov je známá hlavně pro své unikátní podzemí a systém opevnění, které mělo sloužit jako obrana Rakouské říše proti Pruskému království. Víte ale, že s k ní váže i několik tajemných historek?
Během stavby pevnosti, která začíná v roce 1780, dochází k různým nehodám a k vůbec nejslavnější události: Popravě pardubického tesaře Ignáce Pábila, u kterého se našel plánek s náčrtem opevnění, což vedlo k soudu za zradu a následné popravě.
Je možné, že tesařského mistra někdo udal, nebo byl snad skutečně pruským agentem?
Straší tam duch?
Dodnes nevíme, co se stalo s ostatky popraveného. Jedna teorie říká, že byly zazděny do jedné z podzemních josefovských chodeb. „Od té doby se traduje, že lze v chodbách potkat jeho ducha,“ říká josefovský patriot a znalec Vladimír Jirouš.
Zpráv o něm je mnoho. Potkávali ho prý už vojáci, kteří se v 19. století vraceli z města do pevnosti.
Ztratíte se lehce
Sám Jirouš, podobně jako někteří tamní průvodci, byl v podzemí svědkem několika podivných událostí, které ho o existenci nadpřirozených sil přesvědčily.
Čas od času se navíc stane, že se v podzemních chodbách, které mají dohromady kolem 45 kilometrů, někdo ztratí. Takový člověk si pak odnáší zážitky na celý život.
Vzpomínka na parašutisty
Samozřejmě přízrak Pábila není tou jedinou záhadou. Říká se, že v podzemí strašil i duch majitele jednoho bývalého hotelu, než ho nakonec zažehnal kněz. Na jedné stěně hluboko v podzemí lze navíc narazit na bílou siluetu Josefova, která ve tmě září.
Tu podle Jirouše zřejmě namalovali parašutisté, kteří se v podzemí skrývali za 2. světové války.